Krośnieńskie siatkarki zagrają w I lidze

Choć zabrakło niewiele, nie udało się wywalczyć awansu do I ligi sportowo. Krośnieńskie siatkarki zagrają jednak w wyższej klasie rozgrywkowej, bo wycofało się z niej kilka klubów. Karpaty postanowiły skorzystać z otrzymanego zaproszenia, znalazły sponsora. W ten sposób historia zatoczyła koło, bo pieniądze wyłożą Krośnieńskie Huty Szkła - zakład, w którym narodziła się krośnieńska siatkówka.
Dzięki sponsorowi - Krośnieńskim Hutom Szkła Krosno SA - siatkarki Karpat Krosno będą mogły zaistnieć na I-ligowych parkietach

- W turnieju finałowym o awans do I Ligi, który odbył się w Rzeszowie, zajęliśmy najwyższe miejsce, ale spośród tych niepremiowanych awansem, jednak z powodu zmian organizacyjnych w I lidze zaproponowano nam udział w tych rozgrywkach - kulisy wejścia żeńskiej drużyny do I ligi zdradza Janusz Fic, członek zarządu Krośnieńskiego Stowarzyszenia Siatkówki (Od 1 lipca z powodu obowiązków zawodowych zrezygnował z funkcji prezesa zarządu). - Zdecydowaliśmy, że podejmiemy tę rękawicę, bo kolejna okazja, żeby grać w I lidze szybko może się nie trafić.

Udział drużyny w rozgrywkach I ligi to wysiłek organizacyjny, ale i finansowy. Udało się jednak pozyskać głównego sponsora - zostały nim Krośnieńskie Huty Szkła Krosno SA. Będzie to sponsor tytularny - w sezonie 2013/2014 drużyna żeńska będzie nosić nazwę PWSZ Karpaty MOSiR KHS Krosno.

Andrzej Hojnor - prezes Krośnieńskiego Stowarzyszenia Siatkówki Karpaty Krosno

- Krośnieńska siatkówka narodziła się w hucie, więc nasza współpraca to powrót do korzeni - przypominał Janusz Fic. - Od 1945 roku pojawiają się pierwsze wzmianki, że huta wspierała osiedlową drużynę siatkarską, zawodnikami byli pracownicy. W 1970 roku KHS objęły patronatem sekcję piłki siatkowej w Karpatach, od tego momentu liczy się złote lata dla siatkówki w Krośnie. W 1974 roku nastąpił awans do II ligi. Mieliśmy bardzo mocny zespół, który liczył się na arenie ogólnopolskiej - dodał Andrzej Hojnor, prezes KSS Karpaty Krosno.

- Krośnieńskie Huty Szkła Krosno SA w zamian za finansowanie oczekują reklamowania naszej firmy, przez co chcemy wzmocnić, a nawet rozwinąć markę i wyroby KHS, zwłaszcza na rynku lokalnym, ale też rynku polskim - powiedział na konferencji Dariusz Gawroński, dyrektor generalny KHS Krosno SA. Wsparcie KHS nie ogranicza się tylko do drużyny żeńskiej, ale pomoc obejmie także seniorów i drużyny młodzieżowe (aktualnie w Karpatach trenuje około 200 dziewcząt i chłopców).

W związku z wejściem siatkarek do I ligi zorganizowano konferencję prasową (31.07)

- Pamiętam jak męska drużyna awansowała do II ligi, wtedy była tylko I i II liga. Byliśmy jednym z czołowych zespołów w Polsce. Dziś dziewczyny sprawiły, że jesteśmy w dwudziestce liczących się zespołów w kraju - podkreślił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - W ten sposób zwracamy uwagę na Krosno, jako ośrodek dobrze pracujący w tej dyscyplinie sportu. Myślę, że obecność dziewczyn w I lidze, panów w II lidze to pretekst do tego, aby zachęcać młodzież do uprawiania siatkówki. Miasto zabezpiecza środki w budżecie na działalność związaną ze szkoleniem dzieci i młodzieży. Rada Miasta jest temu przychylna i jest to zgodne ze strategią rozwoju miasta.

Klub rozwija się także dzięki zawiązanej kilkanaście lat temu współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie. Trzon drużyny zarówno żeńskiej, jak i męskiej stanowią studenci bądź absolwenci uczelni. - Zdajemy sobie sprawę, że szkoła to nie tylko nauka, kultura, to także rozwój osobowości młodych ludzi, a wydaje się, że nie ma lepszego narzędzia jak sport. W trudnych czasach walki o studenta, ta współpraca to dla nas element tworzący nasz wizerunek - dodał Zbigniew Barabasz, prorektor ds. studiów krośnieńskiej PWSZ. Efektem tej współpracy jest dwukrotne Akademickie Mistrzostwo Polski zdobyte przez krośnieńskie siatkarki.

W drużynie nastąpiło przemeblowanie, odeszło kilka zawodniczek, w ich miejsce zakontraktowano nowe. Skład trenerski nie uległ zmianie - tworzy go duet Dominik Stanisławczyk i Joanna Bednarczyk. Jakie cele sportowe na nadchodzący sezon stawia przed seniorkami klub? - Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, wygrać jak najwięcej meczów, znaleźć się bezpiecznie w środku tabeli - mówi Andrzej Hojnor.

W sezonie 2013/2014 w I lidze zagra 10 klubów. Runda zasadnicza wystartuje 5 października.

Na konferencji prasowej prezes odniósł się także do drużyny męskiej, która z dobrymi wynikami pod wodzą szkoleniowców Krzysztofa Frączka i Jakuba Heimrotha uczestniczy w rozgrywkach II ligi. Przed nią też nowe wyzwania.

- Z dużymi nadziejami podchodzimy do nadchodzącego sezonu - mówił Andrzej Hojnor.

Działacze sięgają już jednak dalej, myślami wybiegają w przyszłość. - Prowadzimy rozmowy z Asseco Resovią na temat zacieśnienia współpracy, która dotąd istniała przy okazji pomocy w organizacji Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krosna, z udziałem drużyn z PlusLigi - zdradza Janusz Fic. - Współpraca może dotyczyć formy patronatu nad szkoleniem młodzieżowych grup chłopięcych, ale też rozmawiamy na temat seniorów. Nie wykluczamy, że taka współpraca może pojawić się już od przyszłego roku, ale wtedy nasza obecność w I lidze będzie obowiązkowa, bo współpracy na poziomie II ligi nie będzie.

W najbliższym sezonie w rozgrywkach II ligi mężczyzn wystąpią 53 kluby - w porównaniu z poprzednim sezonem jest to o 11 zespołów więcej. Wszystkie zostały podzielone na sześć grup. Karpaty będą grać w tej ostatniej.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)