Krośnieńska uczelnia ma dwadzieścia lat. "Dała mi większą wiarę w siebie"
ZAPIS WIDEO

Spotkania po latach, czar wspomnień i wymiana doświadczeń – w ten sposób Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie rozpoczęła jubileuszowe obchody 20-lecia swojego powstania. W piątek (24.05) w Kampusie Technicznym w Suchodole zorganizowano I Zjazd Absolwentów uczelni. W tym tygodniu odbędą się też Juwenalia.
Jeden z budynków PWSZ Krosno przy ul. Kazimierza Wielkiego 6. Widok od strony ulicy Podwale
Damian Krzanowski

W zjeździe uczestniczyli nie tylko absolwenci z Krosna, ale również ci, którzy obecnie mieszkają w Rzeszowie, Krakowie, Ustrzykach, Strzyżowie, a nawet Norwegii i Anglii. Nie zabrakło także wykładowców, pracowników, dyrektorów i kierowników PWSZ.

Sylwia Czekańska jest absolwentką filologii polskiej na krośnieńskiej uczelni. Dla niej trzy lata studiów było przygodą, dzięki której nauczyła się, że język polski to mimo wszystko przyszłościowy zawód, dający satysfakcję z uczenia się go. Minione lata to również ludzie, z którymi nawiązała trwałe przyjaźnie. - Czasem żartowaliśmy sobie, wysyłając kolegów czy koleżanki do innych sal. Uczelnia jest ogromna, więc z łatwością się gubili. Trochę trwało, zanim odnajdywaliśmy się w odpowiednim miejscu. Wiązało się to z wieloma śmiesznymi sytuacjami – wspomina.

Teraz broni tytułu magistra Filologii Polskiej razem ze swoją koleżanką Moniką Pocheć. - Poznałam tutaj wiele wspaniałych osób: inspirujących profesorów, którzy przekazali mi swoją wiedzę i przyjaciół, z którymi mam kontakt do teraz. Za to jestem wdzięczna krośnieńskiej uczelni – mówi Monika. Najmilej wspomina naukę wyjątkowych kolęd, których studentów uczył jeden z profesorów.

Sylwia Czekańska i Monika Pocheć razem studiowały filologię polską. Trzyletnie studia wspominają z sentymentem
aDRIAN KRZANOWSKI

Paweł Fiejdasz, absolwent turystyki i rekreacji, krośnieńską uczelnię ukończył w 2006 roku. To dzięki niej zdobył wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które wykorzystuje w swojej pracy zawodowej w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. - Uczelnia i studia to wspomnienia, spotkania z ludźmi, wyjazdy – mówi. - Na takich wyjazdach uczyliśmy się oswajać z kamerą, publicznością, prowadzić zajęcia dla grup.

Ulubionym wykładowcą pana Pawła był dr Piotr Łopatkiewicz, wykładowca z dużą wiedzą, który potrafił zachęcić studentów, aby wstąpili do koła naukowego. - To dzięki niemu odwiedziłem kilka miejsc niedostępnych dla przeciętnego człowieka, np. strych kościoła farnego w Krośnie – wspomina mężczyzna. Pan Paweł po dwóch latach przerwy ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim.

W pamięci Wacława Uliasza, absolwenta kierunku mechanika i budowa maszyn utkwiły zajęcia z matematyki organizowane na pierwszym roku studiów i prowadzone przez dr Agnieszkę Woźniak. - Po wielu latach przerwy w edukacji musiałem od nowa zabrać się za matematykę – wspomina. - Początkowo było to dla mnie trudne, ale później dobrze wspominam ten okres. Uczelnia dała mi szansę i większą wiarę w siebie.

Wacław Uliasz przyznaje, że uczelnia umożliwiła mu rozwój i dała wiarę we własne możliwości
aDRIAN KRZANOWSKI

Dla wielu studentów krośnieńska uczelnia to szansa na zdobycie wiedzy i umiejętności, które ułatwią później poszukiwanie odpowiedniej pracy. - Na PWSZ poznałem nowości w dziedzinie energetyki i odnawialnych źródeł energii, nowe systemy i możliwości rozwoju m. in. dzięki praktykom – mówi Jan Leja, tegoroczny absolwent.

Podobnego zdania jest również Wojciech Łanowy, który na zjazd absolwentów przyjechał prosto z pracy. Na krośnieńskiej uczelni ukończył kierunek budownictwo. - Na jednej z uczelnianych praktyk poznałem firmę, z którą teraz współpracuję.

Na PWSZ po czteroletniej przerwie wróciła Joanna Śmietana, absolwentka kierunku energetyka. - Ucieszyłam się z możliwości powrotu na uczelnię, bo miło wspominam czas studiów inżynierskich – mówi. - Wspomnień jest dużo. Pamiętam, że jak mieliśmy dłuższe przerwy między zajęciami, to wychodziliśmy grupą na miasto lub do parku. Z największym rozrzewnieniem wspominam prof. Stanisława Gumułę i dra Macieja Lewandowskiego. Może uda się mieć z nimi jeszcze jakieś zajęcia.

Absolwentem krośnieńskiego PWSZ jest również Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka. - Skończyłem tę wspaniałą uczelnię jako inżynier – wspominał w trakcie oficjalnej części. - Swoją przygodę na studiach w Krośnie rozpocząłem z kolegami i koleżankami w 2001 roku. To niesamowite przeżycie, że te 18 lat tak nam przeleciało. Warto pomyśleć o tym, co było za nami, żebyśmy mogli zwolnić, bo „gnamy na łeb na szyję”. Często zapominamy o wartościach i o tym, skąd i dokąd idziemy.

Wojciech Łanowy na jednej z uczelnianych praktyk poznał firmę, z którą teraz współpracuje
aDRIAN KRZANOWSKI

Swoje początki z krośnieńską uczelnią wspominał również prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz, prorektor ds. rozwoju. Po rozmowie z prof. Kazimierzem Obodyńskim przyjechał do Krosna. Wtedy był tutaj tworzony punkt konsultacyjny. - Pochodzę z Tarnobrzega. Wsiadłem do auta, przyjechałem, wydawało mi się, że jestem w Bieszczadach. Tak mówiłem przez 10-15 lat, dopóki ktoś nie wyprowadził mnie z błędu.

Zachwycony krośnieńskim Rynkiem, miastem i Czarnorzekami zamiast na chwilę, pozostał w Krośnie na 30 lat.

Podróż sentymentalna

O historii uczelni w czasie spotkania opowiedział jej kanclerz, mgr Franciszek Tereszkiewicz, który uczestniczył w powstawaniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. PWSZ Krosno powołano do życia w 1999 roku na fundamentach Punktu Konsultacyjnego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Kolegium Nauczycielskiego oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.

Rozporządzenie o utworzeniu PWSZ podpisał 15 czerwca premier Jerzy Buzek. Od 2012 roku uczelnia nosi imię Stanisława Pigonia, profesora pochodzącego z Komborni, historyka literatury polskiej, edytora, wychowawcy i pedagoga.

Widok z lotu ptaka na budynki PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego 6
DAMIAN KRZANOWSKI

Budynki uczelni są rozsiane po całym Krośnie. Wiele z nich zostało odrestaurowanych, jak np. Rektorat znajdujący się na krośnieńskiej starówce. Niektóre wyburzono, jak Szkołę Publiczną, której nie udało się uratować. Uczelnia może pochwalić się trzema kampusami, blisko 20 kierunkami studiów oraz prawie 2500 studentami.

PWSZ współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, który jako pierwszy poparł wniosek utworzenia uczelni. Jej studenci osiągają wiele sukcesów. Jednym z nich jest pierwsze w Polsce, a czwarte w Europie miejsce studenckiego prototypu pojazdu zasilanego etanolem, który na maratonie Shell Eco w Londynie przejechał 498 kilometrów.

Niedawno na PWSZ uruchomiono Centrum Symulacji Medycznej. Obecnie powstaje kolejny obiekt – tym razem laboratoryjny, który będzie służył studentom takich kierunków jak budownictwo, mechanika i budowa maszyn, czy energetyka.

Część oficjalna zakończyła się wykładem dra Piotra Łopatkiewicza pod tytułem „Czy słusznie Parva Cracovia?” poświęconemu związkom Krosna z Krakowem.

Zaraz po tym studenci mieli okazję spotkać się ze swoimi wykładowcami, kolegami i koleżankami, zwiedzić kampusy i miejsca, w których studiowali. Dzień zakończył się balem w restauracji Dwa Serca, w którym uczestniczyło ponad 150 osób.

Obchody 20-lecia istnienia PWSZ rozpoczęły się od zjazdu absolwentów
adrian krzanowski

28-31 maja - XX Krośnieńskie Juwenalia - wstęp wolny

28 maja 2019 (wtorek), Kampus Politechniczny, ul. Dmochowskiego 12

  • godz. 17.00 - VII Bieg Sokoła

Zapis transmisji na żywo:

29 maja 2019 (środa), RCKP, Kolejowa 1

  • godz. 18.00 Ogólnopolska Gala MISS PWSZ 2019

Spośród przedstawicielek studentek państwowych uczelni zawodowych z całej Polski zostanie wybrana Najpiękniejsza.

30 maja 2019 (czwartek)

  • godz. 11.30 - Międzynarodowy Festiwal Młodzieży - RCKP (Krosno, ul. Kolejowa1)

Festiwal jest wyjątkową okazją, aby zebrani w Krośnie przedstawiciele licznych narodów i kultur zaprezentowali się mieszkańcom miasta, okolicy i regionu – muzycznie i tanecznie. Na deskach RCKP zobaczymy w tym roku grupy z Chińskiej Republiki Ludowej, Szkocji, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy, Węgier i Stanów Zjednoczonych.

  • godz. 17:00 - Konkurs Strongman - Kampus Politechniczny (Krosno, ul. Dmochowskiego 12)

Konkurs wyłoni najsilniejszego studenta PWSZ w Krośnie. Potem zabawa taneczna dla studentów.

31 maja 2019 (piątek), krośnieński Rynek

  • godz. 12.00 - Finał Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży
  • godz. 13.00 - Wielka parada studentów z RCKP na Rynek

Po oficjalnych uroczystościach jubileuszowych 20-lecia PWSZ w Krośnie, które odbędą się w RCKP, ruszy parada na Rynek. Pójdą w niej przedstawiciele zagranicznych uczelni oraz studenci i pracownicy krośnieńskiej uczelni.

  • godz. 19.00 - Koncert zespołu Koniec Świata

Koniec Świata to rock&rollowo-folkowa wizytówka Śląska. Od 2000 roku zagrali ponad 1000 koncertów w Polsce, a także Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Ukrainie. Zespół występował na największych festiwalach, min: Przystanek Woodstock, Jarocin Festiwal, Seven Festival, Cieszanów Festival, Odjazdy. Na siedmiu albumach wydanych przez Koniec Świata, znajdziemy energetyczne utwory o miłości, rewolucji i życiu w metropolii, zawieszonej gdzieś poza czasem i szerokością geograficzną.

  • godz. 21.00 - Koncert zespołu Brathanki

Brathanki – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku, W swojej twórczości muzycy łączą elementy folkloru polskiego, czeskiego i węgierskiego z muzyką rockową.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)