Krośnianin z XVII w. czczony w Tokaju

W Tokaju na Węgrzech uczczono (26.05) pamięć Roberta Wojciecha Portiusa - XVII-wiecznego mieszczanina i kupca z Krosna, największego polskiego importera win węgierskich. Podczas obchodów Święta Wina odsłonięto jego tablicę.
Takimi beczkami z tokajskim winem handlował Robert Wojciech Portius w XVII w.

W dniach 26-27 maja br. w Tokaju odbywały się imprezy z okazji Święta Wina. Przy tej okazji, na jednym z budynków w pobliżu centrum miasta odsłonięto tablicę upamiętniającą jednego z największych krośnian w historii - Roberta Wojciecha Portiusa. Mieszkańcy Tokaju też hołubią Portiusa - zawdzięczają mu rozsławienie win produkowanych w ich regionie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali ambasador RP na Węgrzech - Joanna Stempińska, burmistrz miasta Tokaj - Janos Majer oraz prezes Stowarzyszenia Portius - Zbigniew Ungeheuer. - Portiusie! To tokajskie wino, z którym połączyłeś swój los kupca i mecenasa sztuki sprawiło, że stałeś się nieśmiertelny - mówił na uroczystości Zbigniew Ungeheuer. Na te słowa w tokajskim kościele zaczęły bić dzwony. Nie była to pełna godzina.

Moment uroczystego odsłonięcia tablicy Portiusa w Tokaju

- Nie wyobrażam sobie, aby dobry Bóg, którego za życia tak bardzo umiłowałeś, sprawił Ci pośmiertnie większą łaskę jak to, że przez następne wieki ta tablica z twoją podobizną będzie głosić twoją chwałę tu, w stolicy wina królów i króla win, w pięknym i romantycznym Tokaju - kontynuował Zbigniew Ungeheuer. Towarzyszyli mu członkowie stowarzyszenia Portius, którzy przybyli do Tokaju w strojach wzorowanych na pośmiertnym portrecie Portiusa. Portret ten wisi w kaplicy Św. Piotra i Pawła w krośnieńskim kościele farnym.

Zbigniew Ungeheuer został przyjęty w poczet Zakonu Rycerskiego Kawalerów Winnych w Tokaju. Tytuł ten przyznawany jest corocznie dla jednej osoby. Na uroczystości przybyli też współcześni mieszczanie krośnieńscy: przedsiębiorcy, adwokaci, artyści, dziennikarze i władze miasta.

Hercegkút, nieopodal Tokaju. Piwnice, w których leżakowane jest wino. Piwnice wykute są w tufie: miękkiej, porowatej skale pochodzenia wulkanicznego. Miejsce to wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Z kolei w Sarospatak, miejscu urodzin św. Elżbiety - Patronki Węgier, odbywały się uroczystości związane z 800 rocznicą jej urodzin. Prezydent Krosna Piotr Przytocki został tam uhonorowany medalem św. Elżbiety.

Władze obu miast kontynuowali wspólne rozmowy dotyczące podpisania umowy o wzajemnym partnerstwie oraz o akcji promocyjnej walorów miasta Sarospatak wśród mieszkańców Krosna. Akcja promocyjna ma polegać m.in. na wyjeździe 500 mieszkańców Krosna na Festiwal Kąpielowy, który ma się odbyć 14 lipca br. w Sarospatak. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie skorzystać ze wszystkich walorów basenów termalnych tego miasta.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)