Odznaczenia przyznane zostały z okazji święta narodowego Węgier (23.03) w Ambasadzie Republiki Węgierskiej w Warszawie.
Prezydent Krosna został uhonorowany przez László Sólyom Prezydenta Węgier Krzyżem Kawalerskim Orderu Republiki Węgierskiej, w uznaniu za działalność na rzecz kształtowania i pielęgnowania polsko-węgierskich stosunków kulturalnych. "Pan Prezydent ma ogromne zasługi w odbudowaniu historycznie ukształtowanych kontaktów między jego regionem a Węgrami, promowaniu słynnych postaci naszej wspólnej historii oraz organizowaniu licznych imprez i spotkań dwustronnych" - czytamy w uzasadnieniu.
- Jestem trochę zaskoczony, jeśli chodzi o rangę odznaczenia. Traktuję to nie tylko jako osobiste wyróżnienie, ale także ludzi, którzy ze mną współpracują. Wiele osób było zaangażowanych w realizację krośnieńsko-węgierskich przedsięwzięć i projektów, które udało się rozwinąć na dużą skalę. To zostało zauważone przez naszych bratanków. To uznanie dla miasta i tych wysiłków - komentuje przyznanie odznaczenia Piotr Przytocki.
Władze Republiki Węgierskiej dostrzegły także starania Zbigniewa Ungeheuera. Otrzymał on Złoty Krzyż Zasługi Republiki Węgierskiej (na zdjęciu powyżej). W uzasadnieniu napisano: "Pan Prezes w wyśmienity sposób naśladuje krośnieńskiego mieszczanina pochodzenia szkockiego, Roberta Portiusa, który w XVII. wieku specjalizował się w handlu znanym na całym świecie "Węgrzynem". Jest wspaniałomyślnym i hojnym, godnym uznania mecenasem węgierskiej kultury w swoim regionie."
- Nie spodziewałem się, że zostanę w taki sposób odznaczony przez Prezydenta Republiki Węgierskiej. Jest to dla mnie budujące, że moje poczynania zostały docenione przez Węgrów - mówi Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia "Portius".
- Na początku 2002 roku, kiedy organizowaliśmy pierwsze Dni Kultury Węgierskiej, czy Festiwal Wina Węgierskiego, było to przyjmowane z pewnym uśmiechem: no jak to takie rzeczy organizować, kiedy są ważniejsze sprawy, np. dziury w drodze. Minęło kilka lat ciężkiej pracy, a dawni malkontenci już w tej chwili chwalą się, że w Krośnie są takie wydarzenia organizowane - dodaje Zbigniew Ungeheuer.
Zbigniew Ungeheuer i Piotr Przytocki są głównymi organizatorami dorocznego Festiwalu Win Węgierskich w Krośnie.
Podczas uroczystości w Ambasadzie Republiki Węgierskiej w Warszawie odznaczono 8 osób. Zabrakło na niej przedstawicieli Prezydenta Polski i rządu. Polską stronę, oprócz odznaczonych, reprezentował wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski. Po uroczystości w Warszawie, obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbyły się w Przemyślu.