Krośnianie wybrali chleb od Krukierka

Chleb "Pro-body" z piekarni Mariana Krukierka zwyciężył w towarzyszącym Karpackim Klimatom konkursie na "Ulubiony chleb krośnian". Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych przeprowadziło z kolei konkurs na "Najlepszą nalewkę Galicji" oraz "Najlepszą chrzanówkę krośnieńską".
Chleb "Pro-body" z piekarni Mariana Krukierka może przez najbliższy rok posługiwać się certyfikatem "Ulubiony chleb krośnian 2013"

Konkurs na "Ulubiony chleb krośnian" to cykliczne wydarzenie nawiązujące do piekarskich tradycji Krosna. Była to już jego siódma edycja.

W tym roku goście Karpackich Klimatów mogli kosztować 10 smaków krośnieńskich chlebów. Były to: chleb żytni z ziarnem słonecznika z piekarni ITV Wiesława Banacha, chleb domowy z piekarni Janusza Frydrycha, chleb z orkiszem z piekarni Jana Wilusza, chleb z gór na maślance i kefirze z piekarni Józefa Kiełtyki, chleb żytni pytlowy z piekarni Anvit Witolda Ulanowskiego - chleb mieszany domowy z piekarni Stanisława Kopacza, chleb żytnio-razowo-pszenny z żurawiną z piekarni Dariusza Muni, chleb "serwatkowa kraina" z piekarni Wiesławy i Jerzego Sajdaków, chleb ziarnisty z piekarni Janusza Lidwina oraz chleb "Pro-body" z piekarni Mariana Krukierka.

Poszukiwanie doskonałego smaku chleba odbywało się w ciągu dwóch kolejnych dni Karpackich Klimatów. Sami degustujący bardzo odpowiedzialnie podchodzili do swojego zadania. Ostatecznie decyzją 21 % głosów honorowy tytuł "Ulubiony chleb krośnian 2013" zdobył chleb "Pro-body" z piekarni Mariana Krukierka.

Zwycięzca przez najbliższy rok, do kolejnej edycji konkursu, może posługiwać się certyfikatem "Ulubiony chleb krośnian 2013".

Wśród głosujących rozlosowana została nagroda główna - rower - ufundowany przez Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie oraz upominki od Urzędu Miasta i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Numery wylosowanych kuponów: 6877, 6237, 6550, 6475, 7383, 7384, 7198, 7388, 6538, 6516, 6108, 6169, 6554, 6130, 6435, 6105, 6067, 6092, 6761, 7100.

Upominki są do odebrania w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (Rynek 5) do 31 sierpnia (sobota), w godz. od 9.00 do 18.00.

Organizatorami konkursu są: Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie oraz Muzeum Rzemiosła. Jak co roku wspiera Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie.

W konkursie na "Najlepszą nalewkę Galicji" zwyciężył trunek Artura Janasa

To nie był jedyny konkurs, który towarzyszył Karpackim Klimatom. Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych przeprowadziło z kolei konkurs na "Najlepszą nalewkę Galicji" oraz "Najlepszą chrzanówkę krośnieńską".

W pierwszym jako najlepszy trunek wybrano "Porterówkę" zgłoszoną przez Artura Janasa. Drugie miejsce przyznano nalewce z czarnej porzeczki Ewy Zajdel, a trzecie - nalewce "Słodkie Wspomnienie Lata" Marty Grodeckiej.

- Wino gościło zawsze na naszych stołach jako produkt importowany. Wszelkie próby wyrobu win po naszej stronie Karpat kończyły się marną jakością, spowodowaną nieodpowiednim dla winorośli klimatem, brakiem wulkanicznych gleb itp. Mieliśmy jednak swoje trunki, którymi pieściliśmy podniebienia, leczyli oraz zapobiegali chorobom. Te trunki powstawały dzięki naszym lokalnym ziołom, owocom, korzeniom, słodzone były wspaniałym miodem. Tajemne receptury nalewek przekazywane były z dziada pradziada, pilnie strzeżone - mówi Tadeusz Gajewski, przewodniczący komisji konkursowej. - Do tych tradycji chcemy nawiązać naszym konkursem, przypomnieć sarmackie obyczaje, zachęcić do kieliszka aromatycznej nalewki, o której można podyskutować, posprzeczać się w przyjaznej atmosferze.

W konkursie na "Najlepszą chrzanówkę krośnieńską" wygrała Chrzanówka z Restauracji "Stare Krosno".

Dzięki europosłance Elżbiecie Łukacijewskiej, która wraz ze Stowarzyszeniem Unia Przedsiębiorczych rozpoczyna akcję mającą na celu odnalezienie potrawy Krosna i okolic, zwycięskie trunki zostaną zaprezentowane w Brukseli.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)