Krośnianie dla kultury. Prezydent przyznał nagrody

Trzy długoletnie działaczki, dwóch zdolnych wokalistów i chór zostali laureatami tegorocznych nagród Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury. Włodarz Krosna wyróżnił ich za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego. Nagrody rozdano po raz osiemnasty.
Nagrody otrzymują osoby z Krosna, które mają szczególne osiągnięcia z dziedziny kultury i twórczości artystycznej
Archiwum

W tym roku nagrodę otrzymali: Lucyna Durał, Mariola Rybczak, Ewa Mańkowska, Ignacy Błażejowski, Daniel Wiernasz oraz Chór Mieszany Echo.

Lucyna Durał

Od 45 lat jest związana z kulturą w naszym mieście. Pracowała m.in. w Zakładowym Domu Kultury Fabryki Amortyzatorów „Polmo” (więcej o tym tutaj), Spółdzielczym Domu Kultury KSM oraz w Prywatnej Szkole Muzycznej „Pro Musica”. Od 2008 r. jest instruktorem wokalnym Studia Piosenki „Swing” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, gdzie prowadzi zajęcia wokalne. Swoich podopiecznych przygotowuje do występów estradowych na lokalnych i ogólnopolskich konkursach i przeglądach. Wielu młodych wokalistów dzięki niej odnosiło sukcesy, także w takich programach jak The Voice of Poland, Mam Talent czy Szansa na Sukces. Pod okiem pani Lucyny swoją karierę muzyczną rozpoczynali absolwenci Akademii Muzycznych oraz osoby zawodowo zajmujące się muzyką.

Ignacy Błażejowski (z lewej) oraz Daniel Wiernasz w towarzystwie swojej mentorki Lucyny Durał ze Studia Piosenki Swing
UM KROSNO

Ignacy Błażejowski

Jest uczniem II klasy Liceum Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Od 10 lat uczestniczy w zajęciach Studia Piosenki Swing, a od niedawna także w zajęciach z Almirą Szachowicz. Śpiewa, komponuje i pisze własne teksty. W 2020 r. brał udział w The Voice of Poland, gdzie wyśpiewał w drużynie Edyty Górniak udział w finale. Pisaliśmy o tym tutaj. Od wielu lat uczestniczy w koncertach i recitalach na deskach RCKP-u. Jest laureatem wielu nagród muzycznych.

Daniel Wiernasz

Studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Jest wokalistą Studia Piosenki Swing i zespołu Kineskop. Pisze własne teksty. Przy tworzeniu muzyki inspiruje się twórczością zespołu Myslovitz. W 2020 r. brał udział w programie „Szansa na Sukces”. Z piosenką „Nie daj mi odejść” zespołu Ira wywalczył udział w Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. Więcej o tym tutaj.

Mariola Rybczak dyryguje Mieszanym Chórem Echo w Krośnie. Nagrodę prezydenta otrzymała zarówno ona, jak i zespół
UM KROSNO

Mariola Rybczak

Od 17 lat jest dyrygentem Mieszanego Chóru Echo w Krośnie. Ukończyła Liceum Muzyczne w Krośnie oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Uczestniczy w seminariach i sympozjach dla dyrygentów. Chór pod jej kierownictwem zdobył wiele ogólnopolskich i zagranicznych nagród. Pani Mariola zapewnia zespołowi dobór różnorodnego repertuaru, co często zjednuje uznanie jury. Zdobywa i kształci coraz to nowe pokolenia chórzystów.

Chór Mieszany Echo

Jest związany z Krosnem od 75 lat. Obecnie działa przy RCKP-ie oraz Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od początku swojego istnienia dał ponad 1350 koncertów, a w swoim repertuarze ma około 450 utworów. Oprócz muzyki a capella wykonuje też pieśni sakralne, kolędy, pastorałki, aranżacje muzyki klasycznej, ludowej i rozrywkowej, a także pieśni patriotyczne i utwory Gospel. Chór zdobył wiele krajowych i zagranicznych nagród oraz wyróżnień. Jest też organizatorem cyklicznych imprez m.in.: Euroregionalnego Koncertu Kolęd „Soli Deo Gloria”. Prowadzi wymianę artystyczną z wieloma zespołami z Polski i zagranicy. Za działalność artystyczną chór został uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki.

Ewa Mańkowska przez ponad 30 lat kierowała Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W tym roku przeszła na emeryturę
UM KROSNO

Ewa Mańkowska

Jest historykiem sztuki i muzeologiem. W latach 1989-2021 pełniła funkcję dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Uczestniczyła w organizacji placówki i urządzaniu stałej ekspozycji dotyczącej rzemiosła południowo-wschodniej Polski. Pani Ewa jest znana z wielu inicjatyw wystawienniczych i wydawniczych. To ona zainicjowała Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” oraz cykl wydawniczy „Biblioteka Krośnieńska”. Opracowywała m.in. katalogi wystaw i materiały konferencyjne. Aktywnie włączała się w prace koncepcyjne związane z powstawaniem Centrum Dziedzictwa Szkła czy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Za swoją wieloletnią pracę została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
trw_krosno
18.12.2021 11:20

Gratulacje dla wszystkich a szczególne dla pani Lucyny Durał i pani Ewy Mańkowskiej.

Miło się czyta o dokonaniach i sukcesach takich ludzi. Serdecznie pozdrawiam. KD

trw_krosno
na forum od stycznia 2018
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)