Przed obchodzonym w całej Europie Dniem Europy 9 maja, członkowie i sympatycy Unii Wolności zaprosili Polaków do oddania swych głosów "za" lub "przeciw" przystąpieniu Polski do UE. W Krośnie głosy oddać można było na krośnieńskim Rynku w godzinach 13.00-16.00.
Głosów ogółem - 196
Głosów "tak" - 135 (69,2%)
Głosów "nie" - 60 (30,8%)
Głosów nieważnych - 1
Jak wypadło Krosno na tle Polski? Zwolenników integracji europejskiej jest w Krośnie 69% ankietowanych, wynik ogólnopolski - 74%. Przeciwnicy UE stanowią w Krośnie 30,8% ankietowanych - w kraju 25%.
Największą grupę osób uczestniczących w "Prareferendum" stanowili ludzie młodzi. Ale było też wiele starszych osób. Reakcje przechodniów były różne: - Jeden z panów stwierdził, że Unia Europejska to kolejny rozbiór Polski. Nie można z nim było nawiązać żadnej rzeczowej dyskusji. Z kolei pewna pani przyznała, że przyjechała specjalnie z jednej z podkrośnieńskich miejscowości by oddać głos na "tak", bo - jak argumentowała - czas, by podkarpacka wieś zaczęła się modernizować - opowiada jedna z wolontariuszek, która na codzień działa w szkolnym klubie europejskim.
Stanisław Słyś, szef krośnieńskiego koła Unii Wolności, spodziewał się - mniej więcej - takich wyników:- Południowo-wschodnia Polska nie różni się już tak bardzo od innych części kraju. To dobrze, że mamy w Krośnie aż tylu zwolenników wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nadal jednak wiele osób trzyma się z dala od tego tematu i nie chce się dowiedzieć na czym polega Unia, jakie są cele integracji, co z tego wszystkiego wynika.