Krajobraz po nocnym oberwaniu chmury. Zalane domy przy ul. Wisze

W nocy z czwartku na piątek (23/24.05) w Krośnie i okolicach wystąpiły intensywne opady deszczu. Spadło ok. 47 litrów wody na metr kwadratowy. W wielu miejscach nastąpiły podtopienia. Najgorzej jest na ul. Wisze i Stapińskiego.

Na ulicy Wisze podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków, zalanych jest też kilka domostw na ul. Stapińskiego. Z brzegu wystąpiły tamtejsze potoki Ślączka i Śmierdniczka. 

- W tej chwili na ulicy Wisze budynki zabezpieczamy workami z piaskiem i czekamy na rozwój sytuacji – usłyszeliśmy w krośnieńskiej Komendzie Straży Pożarnej. - Staramy się odprowadzić wodę z tamtego terenu, aczkolwiek ciągle napływa nowa.

Na innych ulicach nie ma zalanych domów, ale strażacy wypompowują wodę z wielu piwnic. Niewielkie podtopienia zanotowano także na targowicy, przy ul. Tysiąclecia, Krakowskiej i w Turaszówce. Sytuacja podobnie przedstawia się w gminie Jedlicze, Korczyna, Wojaszówka i Chorkówka.

Tak wyglądał obraz z radaru opadów o północy
shmu.sk

Stan rzeki Wisłok w Krośnie na godz. 10.00 wynosił ok. 450 cm i spada. Do stanu alarmowego zabrakło jedynie 30 cm.

Wykres stanu wody w rzece Wisłok w Krośnie z serwisu pogodynka.pl:

Zdjęcia od Czytelników:

Targowica przy ul. Legionów
Krosno112.pl
Ulica Klonowa w Turaszówce
klaudia
Potok w pobliżu ul. Długiej w Turaszówce
martyna
Potok w pobliżu nowych bloków przy ul. Sportowej w Turaszówce
krosno112.pl
Zalane ogródki działkowe przy ul. Białobrzeskiej
czytelnik

Zachęcamy do przesłania zdjęć innych miejsc w Krośnie, gdzie intensywne deszcze spowodowały szkody. Do dyspozycji jest nasz e-mail redakcja@krosno24.pl lub Gorąca Linia.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Gitman
24.05.2019 11:36

Nie budować w strafach zalewowych to jedno, ale problem w tym, że wiele budynków obecnie zagrożonych podtopieniem zostało wydudowanych kilkadziesiąt lat temu. Zmienił się klimat, wzrosła intensywność i gwałtowność opadów i to jest niezaprzeczalny fakt. Tak więc absolutnie przychylam się do opinii "panSebastian" - jedynie natychmiastowe podjęcie działań w kwestii budowy lokalnych zbiorników retencyjnych pozwoli uniknąć takich dramatycznych sytuacji.

Gitman
na forum od listopada 2017
LoloBolo
24.05.2019 11:27

Jaka retencja, po prostu nie budować tam gdzie zalewa (a wiemy że co roku lub kilka razy rocznie zalewa).  Woda zwykle pod górę nie płynie tylko zbiera się w najniższych miejscach.

LoloBolo
na forum od listopada 2017
panSebastian
24.05.2019 10:57

Trzymam kciuki, jeśli można jakoś pomóc to proszę portal o info. A do władz apeluję: mała retencja, mała retencja, mała retencja!!! Mała retencja na Wisłoku, Luatówce i każdym  ich dopływie, należy niezwłocznie przygotować dokumentacje ponieważ rząd szykuje duży program dofinsowania małej retencji!

panSebastian
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)