Konstruktor, który stworzył kombajn Bizon, urodził się w Krośnie

Bizony wciąż można spotkać na polach w okresie żniw, mimo że od zakończenia ich produkcji minęło kilka dobrych lat. Mało kto pamięta, że za sukcesem tego rolniczego kombajnu stał Bolesław Rostowski, konstruktor urodzony w Turaszówce.
Bizony stały się światowym fenomenem. Zawędrowały nawet do takich krajów jak Indie i Brazylia. Na zdjęciu Bizon Super Z056
Mariusz Pruszyński

Przyszedł na świat w maju 1921 roku w Turaszówce – niewielkiej miejscowości przyłączonej w 1973 roku do Krosna. Jego ojciec był oficerem Wojska Polskiego. Z tego powodu rodzina często się przeprowadzała. Bolesław zdał maturę w Bydgoszczy. Chciał kontynuować naukę w Oficerskiej Szkole Lotnictwa.

Jednak jego marzenie nigdy się nie spełniło. Najpierw w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł jego ojciec, a następnie wybuchła II wojna światowa. W momencie wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie, Bolesław przebywał na Polesiu wraz z batalionem maturzystów, w którym służył.

Bolesław Rostowski urodził się w Turaszówce, jednak różne zawirowania sprawiły, że zamieszkał w Płocku
archiwum rodzinne

Oddział wpadł w ręce Rosjan i miał zostać przetransportowany na Wschód. Rostowskiemu i jego koledze udało się uciec podczas postoju pociągu przed Baranowiczami. Dołączył do swojej mamy i siostry, które w tym czasie przebywały u krewnych w Sanoku. To w tym mieście rodzina Rostowskich spędziła okupację. Bolesław w tym czasie pracował na kolei i zaangażował się w działalność konspiracyjną.

Po wojnie Rostowscy zamieszkali we Wrocławiu. Tam Bolesław w 1950 roku ukończył Politechnikę Wrocławską na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym z tytułem magistra inżyniera i rozpoczął pracę w fabryce uzbrojenia, która produkowała zapalniki artyleryjskie do bomb lotniczych. We Wrocławiu ożenił się z koleżanką swojej siostry - Teresą. Mieli dwóch synów.

Bizon

Jedna niefortunna wypowiedź konstruktora: „My wszyscy wiemy, kto stoi za Katyniem” sprawiła, że stał się obiektem szykan i śledztw Urzędu Bezpieczeństwa. Uciekając przed prześladowaniami, w połowie lat 50. XX wieku przeprowadził się z rodziną do Płocka. 

W nowym mieście rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Żniwnych, w której powstawały m.in. konne żniwiarki. Gdy pod koniec lat 60. zmalało zainteresowanie płockimi kombajnami, a samo istnienie fabryki stanęło pod znakiem zapytania, powstała grupa konstruktorów z Rostowskim na czele. To właśnie ona stworzyła legendarnego Bizona.

Zespół konstruktorów Bizona (od lewej): Bolesław Rostowski, Zbigniew Niewiadomy, Wacław Wojciechowski, Leopold Grębosz i Tadeusz Szymański
archiwum rodzinne

Nazwa kombajnu wzięła się od jego wielkości. Nowa maszyna była dość innowacyjna jak na tamte czasy. Miała m.in. hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, nowoczesny system sterowania i zwiększoną efektywność. Uzyskiwane dzięki niej ziarna były czystsze, a straty w zbiorach mniejsze. Testy wykazały, że Bizon był lepszy od maszyn rolniczych z ZSRR czy NRD.

Seryjna produkcja tego kombajnu rozpoczęła się w 1971 roku. Bizon trafił nie tylko na polskie pola, ale zawędrował też za granicę, m.in. na Węgry, do Danii, NRD, ZSRR, Indii, Brazylii.

Stworzenie kombajnu było ogromnym sukcesem, ale władze PRL nagrodziły zespół konstruktorów dopiero w 1974 roku. Obecnie Bizony nie są już produkowane, ale to nie znaczy, że zniknęły z krajobrazu polskiej wsi. Wciąż można je zobaczyć na polach.

Nazwa kombajnu wzięła się od jego wielkości. Bizon był dość innowacyjny jak na tamte czasy i lepszy od maszyn rolniczych z ZSRR czy NRD
narodowe  archiwum cyfrowe

Bolesław Rostowski był perfekcjonistą i człowiekiem o niezłomnych zasadach. Nigdy nie zapisał się do partii. Znał kilka języków obcych, dzięki czemu na bieżąco śledził rozwój konstrukcji maszyn na świecie.

Pasjonował się techniką i lotnictwem. Latał szybowcem na lotnisku płockiego Aeroklubu. Uwielbiał fotografować oraz grać w brydża i szachy. W domu miał obraz z myśliwcem PZL P-24, który sam namalował. Cytował z pamięci wiele łacińskich sentencji w oryginale, bo uważał, że wykształcony człowiek powinien je znać.

Zmarł 31 lipca w 2016 roku. Miał 95 lat.

ŹRÓDŁA:
  • Pracowitość, dociekliwość, wiedza / Witold Iwańczak. - Ilustracje. // Niedziela. - 2017, nr 21, s. 42-43
  • Bolesław Rostowski - twórca legendarnego kombajnu "Bizon" pochodził z KrosnaPodkarpacka historia [Dostęp: 23.03.2021]    
  • Odszedł konstruktor BizonaTygodnik Płocki [Dostęp: 23.03.2021]
  • Galeria Wielkich Płocczan. Konstruktor Bolesław RostowskiTygodnik Płocki [Dostęp: 23.03.2021]
  • Zmarł inż. Bolesław Rostowski – twórca kombajnu Bizontopagrar.pl [Dostęp: 23.03.2021]
  • Kombajny z Płocka cz. 2 Nadchodzi BIZON wkonstrukcjeinzynierskie.pl [Dostęp: 23.03.2021]
  • Zmarł twórca legendarnego Bizona, najpopularniejszego polskiego kombajnuportalplock.pl [Dostęp: 23.03.2021]
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
jacekkit
17.05.2021 15:01

Ten Pan był moim nauczycielem w Technikum Mechanicznym w Płocku. W życiorysie o tym epizodzie pedagogicznym nie wspomniano. Byłem i nadal jestem pod wrażeniem jego wiedzy, zdolności, taktu.To naprawdę nietuzinkowa osoba, warta zapamiętania i uszanowania.

jacekkit
na forum od maja 2021
Body
29.04.2021 09:38

nie zna życia ten co nie spotkał na swej drodze jadąc samochodem "Bizona" ....

Body
na forum od listopada 2017
Nevermore
26.04.2021 15:27

Ania, brawa za artykuł :)

Nevermore
na forum od listopada 2017
Zlotopolsky
26.04.2021 09:49

Dziękuję. Z przyjemnością przeczytałem artykuł.

Zlotopolsky
na forum od listopada 2017
korzen0409
25.04.2021 15:43

Coraz ciekawsze artykuły

korzen0409
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)