W projekcie biorą udział trzy spółdzielnie mieszkaniowe: Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Metalowiec oraz TBS. Najważnieszym etapem jest doprowadzenie ciepłej wody z sieci miejskiej do 883 mieszkań, co oznacza likwidację piecyków gazowych. Działania zakładają także modernizację węzłów cieplnych i nowe instalacje wewnętrzne.
Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada 120 bloków. Ponad 50 ma dostęp do ciepłej wody z sieci. Po realizacji projektu dołączy do nich kolejne 31. Inwestycja obejmie osiedle Szczepanika (ul. Krakowska, Magurów, Wróblewskiego), osiedle Polmo (ul. Czajkowskiego, Łukasiewicza) oraz kilka budynków z osiedla Markiewicza.
Poza czystszym powietrzem dla wszystkich krośnian, właściciele mieszkań mogą spodziewać się przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa. – Likwidując piecyki gazowe unikniemy zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla – mówi Rafał Kielar, prezes KSM. – Nowe instalacje będą bardziej szczelne, a korzystanie z ciepłej wody wygodniejsze. Nie będzie konieczności wykonywania przeglądów czy serwisowania sprzętu, a dodatkowo poprawi się estetyka w mieszkaniu.
Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa uspokaja, że wykonawca będzie uzgadniał trasę przyłączeń z użytkownikami lokalów i zarządem spółdzielni. Konieczne będą przewierty z klatki schodowej, gdzie znajdować się będą piony zakończone zaworem, do mieszkania. Jednak instalacja nie będzie wymagała skuwania płytek.
Pierwsze prace odbędą się w częściach wspólnych (m.in. w kotłowniach i piwnicach) jeszcze w tym roku. Wbudowanych lub wymienionych zostanie 1,5 km przyłączeń ciepłowniczych.
KSM otrzyma dofinansowanie 85%. Pozostałą kwotę (2,5 mln zł) poniesie wyłącznie z własnych środków, m.in. z funduszu remontowego. - Mieszkańcy, którzy teraz nie zdecydowali się na nową instalację, będą mogli ją w przyszłości podłączyć. Otrzymają dofinansowanie 15% z funduszu remontowego – mówi Rafał Kielar.
Wszystkie działania odbywać się będą poza sezonem grzewczym, dlatego muszą zostać rozłożone w czasie. Ostatnie prace mają się zakończyć w lipcu 2022 roku.
Likwidacja piecyków gazowych w blokach to druga część projektu „Poprawa jakości powietrza w Krośnie. Wymiana źródeł ciepła”. – Jego głównym celem jest obniżenie emisyjności pyłów na terenie Krosna i zmniejszenie zanieczyszczeń – mówi dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.
Pierwsza część, którą zrealizowano, dotyczyła domów jednorodzinnych.
-Zamontowaliśmy 90 gazowych kotłów kondensacyjnych w miejsce „kopciuchów”, czyli pieców spalających węgiel, drewno, ekogroszek czy miał – tłumaczy dr Tomasz Soliński. – Właściciele domów otrzymali 85% dofinansowania włącznie z montażem.
Obecnie ogłoszono przetarg na wykonawcę. Wartość całego projektu to ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie to 8,5 mln zł.
Musi być wykonana modernizacja magistrali ciepła A wymiennikownia jest w piwnicy co 3 lub 4 klatka
Dobry pomysł.Ogrzewanie wody z "piecyka", jest małoekonomiczne-oraz niebezpieczne. Prośze montować jak najszybciej!
chyba nikt jeszcze w Krośnie nie słyszał o czymś takim jak Logoterma... nie trzeba dodatkowych rur z ciepłą woda ciągnąć i rozkopywać pół miasta, ponieważ woda jest podgrzewana przez istniejącą sieć CO w specjalnym wymienniku przy każdym mieszkaniu
Sunsabik a gaz nie jest nośnikiem energii???
Liczniki wody są odczytywane radiowo A bezpieczeństwo mieszkańców nie mozna wycenić i tyle w temacie.
Ile będzie kosztował metr sześcienny ciepłej wody plus wszystkie opłaty z tym związane czyli odczyt, licznik i inne temu podobne wydumane bonusy? Może od tego warto zacząć? Warto też uwzględnić rosnące ceny nośników energii. Okazać się może, że będzie bardzo drogo.