Montaż tabliczek zapowiadano początkiem roku. Ich instalacja jest odpowiedzią na sygnalizowane często problemy z poruszaniem się pieszych po mieście. Trudności odczuwali zwłaszcza turyści. Tych, z roku na rok, jest w Krośnie coraz więcej.
- Drogowskazy kierują pieszych do najważniejszych obiektów zespołu staromiejskiego: do instytucji kultury, urzędów i do miejsc, które warto zobaczyć - wymienia dr Marta Rymar, Miejski Konserwator Zabytków.
Metalowe tabliczki zainstalowano po kilka na słupkach mających ponad trzy metry wysokości. W pierwszej kolejności pojawiło się sześć takich słupków: przy zjeździe z Ronda Solidarności w ul. Piłsudskiego, przy Muzeum Rzemiosła, przy budynku sądu, na rogu ul. Spółdzielczej i Sienkiewicza, oraz dwa na płycie Rynku. Wśród miejsc, do których łatwiej będzie trafić, są m.in. CDS, Muzeum Rzemiosła, kościół farny, Urząd Miasta i obiekty PWSZ.
Drogowskazy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów zagranicznych. Oprócz ojczystego języka, umieszczono na nich także angielskie tłumaczenia.
- Dzięki drogowskazom turyści nie powinni już błądzić i z łatwością odnajdą interesujące ich miejsce - wyraża nadzieję Marta Rymar.
Na montaż czekają jeszcze trzy kolejne słupki (przy CDS i przy ul. Wisłoczej). Tabliczki zawieszone na nich, kierować będą do publicznych toalet, hali sportowej i parkingów. Pojawią się najprawdopodobniej w przyszłym roku.
Warto podkreślić, że z nowego systemu informacji wizualnej skorzystać mogą także krośnieńscy przedsiębiorcy - właściciele punktów gastronomicznych, handlowych i usługowych. Istnieje bowiem możliwość uzupełnienia słupków o kolejne drogowskazy, a te kupować można za kwotę odpowiadającą kosztom wykonania tabliczki. Wynoszą one kilkaset złotych. Osoby chętne do zakupu powinny zgłosić się do Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Pojawienie się drogowskazów to ciąg dalszy metamorfozy krośnieńskiej Starówki. Od dwóch lat, w jej obrębie prowadzone są intensywne prace: wymieniana jest nawierzchnia, zainstalowano nowe latarnie, ławki, donice na roślinność, kosze na śmieci oraz stojaki z planem zespołu staromiejskiego.
Wszystkie nowe elementy wykonywane są w jednej stylistyce i kolorystyce: - Wizualna kwestia jest bardzo ważna. Zespół staromiejski jest wizytówką naszego miasta, dlatego cały system powinien posiadać odpowiedni styl, być dostosowany do koncepcji przestrzennej Starówki - wyjaśnia Miejski Konserwator Zabytków.