Nowy właściciel banku. Dawny PBS zamieni się w neoBank [NIE OD RAZU]

Klienci byłego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, a później Banku Nowego BFG S.A. być może będą musieli przyzwyczaić się do nowej nazwy placówki: neoBank. Pojawił się bowiem nowy właściciel dawnego PBS.
neoBank to nowa nazwa dawnych placówek banku PBS
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. 17 stycznia 2020 roku Podkarpacki Bank Spółdzielczy, którego placówki zlokalizowane były w wielu miastach naszego regionu, w tym w Krośnie na ul. Tysiąclecia, został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). To instytucja, która zabezpiecza klientów banku, gdy ten miewa kłopoty. Tak było w tym przypadku.

Tzw. przymusowa restrukturyzacja banku spowodowana słabymi wynikami finansowymi, wywołała niemały zamęt wśród jego klientów. Urzędnicy BFG weszli wtedy do placówek w piątek rano, aby poinformować wszystkich (w tym zaskoczonych pracowników), że do poniedziałku potrwa „przerwa techniczna”. Wiele osób pozostało bez pieniędzy przez cały weekend. Informowaliśmy o tym tutaj.

O ile klienci indywidualni, w tym drobni przedsiębiorcy, mogli czuć się spokojnie, bo BFG gwarantował im wypłatę wszystkich środków, o tyle klienci instytucjonalni i duże firmy poczuli niepokój. Nie wszystkie środki mogli bowiem odzyskać. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Od tamtego czasu to właśnie BFG prowadził bank i sprawy jego klientów pod nazwą Bank Nowy BFG S.A. Wiadomo było jednak, że to rozwiązanie jest tymczasowe, a bank zostanie wystawiony na sprzedaż.

Stało się to w środę (27.10). BFG podpisał umowę sprzedaży 100% akcji Banku Nowego BFG S.A. Pakiet większościowy (72%) objął Wielkopolski Bank Spółdzielczy, działający pod nazwą neoBank, a pozostałe akcje nabyły inne podmioty.

Krosno, ul. Tysiąclecia: kiedyś Podkarpacki, teraz Wielkopolski Bank Spółdzielczy działający pod nazwą neoBank
adrian krzanowski

Wielkopolski Bank Spółdzielczy zadebiutował na rynku bankowym w 2008 roku. Jego siedziba to Poznań. Aktywa banku na koniec 2020 roku wynosiły ponad 1,5 miliarda zł. Współczynnik wypłacalności neoBanku wynosi 15% (banki w Polsce są zobowiązane utrzymywać współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 8%, dla porównania: wskaźnik ten dla PBS wynosił w czerwcu 2019 roku 5%). Strona internetowa banku znajduje się pod adresem: https://www.neobank.pl

Aktualizacja z 29.10.2021:

Sprzedaż Banku Nowego BFG S.A. zakończył proces przymusowej restrukturyzacji PBS-u. Oznacza to m.in, że  bank odzyska możliwości normalnego funkcjonowania i ponowne oferowanie wszystkich usług bankowych, w tym udzielania kredytów i pożyczek, co w okresie przymusowej restrukturyzacji nie było możliwe. Wielkopolski Bank Spółdzielczy zamierza zapewnić dalszą obsługę dotychczasowych produktów bankowych, jak również oferować nowe produkty na dotychczasowych zasadach. - Dopiero w dalszej perspektywie klientom zaproponowane zostaną nowości. Trudno natomiast określić terminy wdrożenia zmian - mówi Mariusz Fidelus,  Dyrektor Departamentu Prawnego Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego.

Również nazwa banku nie zmieni się szybko. - Zakładamy w ciągu najbliższych 90 dni zmianę nazwy Banku Nowego BFG S.A. na Bank Nowy S.A. Natomiast docelowy rebranding i docelowa nazwa banku jest obecnie przedmiotem analiz marketingowych i planowany w dalszym horyzoncie - wyjaśnia Mariusz Fidelus.

Nowy właściciel banku uspokaja: "Klienci nie muszą podejmować żadnych działań. Bank Nowy BFG S.A. i wszystkie jego placówki funkcjonują na dotychczasowych zasadach. O wszelkich krokach klienci będą informowani z odpowiednim wyprzedzeniem".

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)