SPRAWA BANKU PBS

Nowy właściciel banku. Dawny PBS zamieni się w neoBank [NIE OD RAZU]

Klienci byłego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, a później Banku Nowego BFG S.A. być może będą musieli przyzwyczaić się do nowej nazwy placówki: neoBank. Pojawił się bowiem nowy właściciel dawnego PBS.
Adrian Krzanowski
neoBank to nowa nazwa dawnych placówek banku PBS
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. 17 stycznia 2020 roku Podkarpacki Bank Spółdzielczy, którego placówki zlokalizowane były w wielu miastach naszego regionu, w tym w Krośnie na ul. Tysiąclecia, został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). To instytucja, która zabezpiecza klientów banku, gdy ten miewa kłopoty. Tak było w tym przypadku.

Tzw. przymusowa restrukturyzacja banku spowodowana słabymi wynikami finansowymi, wywołała niemały zamęt wśród jego klientów. Urzędnicy BFG weszli wtedy do placówek w piątek rano, aby poinformować wszystkich (w tym zaskoczonych pracowników), że do poniedziałku potrwa „przerwa techniczna”. Wiele osób pozostało bez pieniędzy przez cały weekend. Informowaliśmy o tym tutaj.

O ile klienci indywidualni, w tym drobni przedsiębiorcy, mogli czuć się spokojnie, bo BFG gwarantował im wypłatę wszystkich środków, o tyle klienci instytucjonalni i duże firmy poczuli niepokój. Nie wszystkie środki mogli bowiem odzyskać. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Od tamtego czasu to właśnie BFG prowadził bank i sprawy jego klientów pod nazwą Bank Nowy BFG S.A. Wiadomo było jednak, że to rozwiązanie jest tymczasowe, a bank zostanie wystawiony na sprzedaż.

Stało się to w środę (27.10). BFG podpisał umowę sprzedaży 100% akcji Banku Nowego BFG S.A. Pakiet większościowy (72%) objął Wielkopolski Bank Spółdzielczy, działający pod nazwą neoBank, a pozostałe akcje nabyły inne podmioty.

Krosno, ul. Tysiąclecia: kiedyś Podkarpacki, teraz Wielkopolski Bank Spółdzielczy działający pod nazwą neoBank
adrian krzanowski

Wielkopolski Bank Spółdzielczy zadebiutował na rynku bankowym w 2008 roku. Jego siedziba to Poznań. Aktywa banku na koniec 2020 roku wynosiły ponad 1,5 miliarda zł. Współczynnik wypłacalności neoBanku wynosi 15% (banki w Polsce są zobowiązane utrzymywać współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 8%, dla porównania: wskaźnik ten dla PBS wynosił w czerwcu 2019 roku 5%). Strona internetowa banku znajduje się pod adresem: https://www.neobank.pl

Aktualizacja z 29.10.2021:

Sprzedaż Banku Nowego BFG S.A. zakończył proces przymusowej restrukturyzacji PBS-u. Oznacza to m.in, że  bank odzyska możliwości normalnego funkcjonowania i ponowne oferowanie wszystkich usług bankowych, w tym udzielania kredytów i pożyczek, co w okresie przymusowej restrukturyzacji nie było możliwe. Wielkopolski Bank Spółdzielczy zamierza zapewnić dalszą obsługę dotychczasowych produktów bankowych, jak również oferować nowe produkty na dotychczasowych zasadach. - Dopiero w dalszej perspektywie klientom zaproponowane zostaną nowości. Trudno natomiast określić terminy wdrożenia zmian - mówi Mariusz Fidelus,  Dyrektor Departamentu Prawnego Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego.

Również nazwa banku nie zmieni się szybko. - Zakładamy w ciągu najbliższych 90 dni zmianę nazwy Banku Nowego BFG S.A. na Bank Nowy S.A. Natomiast docelowy rebranding i docelowa nazwa banku jest obecnie przedmiotem analiz marketingowych i planowany w dalszym horyzoncie - wyjaśnia Mariusz Fidelus.

Nowy właściciel banku uspokaja: "Klienci nie muszą podejmować żadnych działań. Bank Nowy BFG S.A. i wszystkie jego placówki funkcjonują na dotychczasowych zasadach. O wszelkich krokach klienci będą informowani z odpowiednim wyprzedzeniem".

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: