Kliknij i zgłoś niebezpieczeństwo. Ruszyła mapa zagrożeń

Policja uruchomiła internetową mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Każdy mieszkaniec może w łatwy sposób wskazać miejsce, w którym według niego czyha zagrożenie. - Zareagujemy na każde zgłoszenie - zapewnia policja, zachęcając do wspólnego tworzenia mapy.
Na mapę naniesiono już pierwsze niebezpieczne punkty. Policja liczy, że otrzyma kolejne zgłoszenia

Przygotowania do uruchomienia mapy zagrożeń ruszyły na początku br. Policjanci w całym kraju spotykali się z mieszkańcami, wsłuchując się w ich opinie na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. W Krośnie odbyło się kilka takich spotkań. Uwagi dotyczące zagrożeń można było także zgłaszać za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Efektem kilkumiesięcznej pracy jest uruchomiona właśnie "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa". Zawiedzeni będą jednak ci, którzy spodziewali się wskazania na niej miejsc, w których uważać należy na konkretne zagrożenia. To raczej tabula rasa, czysta karta, na którą to mieszkańcy mają nanieść punkty, w których w ich odczuciu występuje niebezpieczeństwo. Policja przewidziała ponad 25 kategorii niebezpieczeństw, m.in. akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu i przekraczanie prędkości.

"Korzystanie z aplikacji jest dość proste, zaprojektowane tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, każdy mógł się nią posługiwać. Przekazanie informacji o zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil" – przekonuje policja. Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i odszukać zakładkę "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" (można ją znaleźć tutaj). W następnym kroku kliknąć przycisk "dodaj zagrożenie", znajdujący się w lewym dolnym rogu, wybrać z listy typ zagrożenia, a potem zlokalizować na mapie miejsce, w którym występuje. Z jednego komputera można jednak zgłosić tylko jedno zagrożenie na dobę.

Asp. Paweł Buczyński, oficer prasowy KMP w Krośnie zapewnia, że funkcjonariusze sprawdzą każde zgłoszenie naniesione na mapę: - Będziemy potwierdzać w terenie, czy dane zagrożenie rzeczywiście występuje, a jeśli tak, podejmiemy kroki, aby je zneutralizować.

Stworzona wspólnie z mieszkańcami mapa wykorzystana zostanie również do optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, a w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków, czytamy na stronie policji. Dlatego funkcjonariusze zachęcają do włączenia się w tworzenie mapy, apelując jednocześnie o rozsądne z niej korzystanie: każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła bowiem odpowiednią reakcję Policji. Podkreślają także, że aplikacja nie jest narzędziem zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policjantów. W tego typu przypadkach należy skorzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

W przyszłym tygodniu krośnieńska policja rozstawi na rynku specjalny namiot, w których funkcjonariusze objaśniać będą mieszkańcom sposób korzystania z mapy oraz pomogą dokonać ewentualnego zgłoszenia zagrożenia.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)