Jeszcze więcej wykopów i objazdów

Jeśli ktoś myśli, że krośnieńskie drogi nie mogą być już bardziej rozkopane, to się myli. Najprawdopodobniej w czerwcu ruszą dwie kolejne inwestycje kanalizacyjne. Ekipy pojawią się na ponad 20 ulicach. Prace zakończą się dopiero w przyszłym roku. Harmonogram ma być tak ustalony, by nie sparaliżować ruchu w Krośnie całkowicie.
Kierowcy narzekają, że ciężko jeździ się teraz po Krośnie. Może być jednak jeszcze gorzej

Franciszkańska, Spółdzielcza, Szczepanika, Ordynacka, Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza, Czajkowskiego, Łukasiewicza, Pużaka, Jagiellońska, Plater, Krukierka, Szpetnara, Grodzka, Walslebena, Niepodległości, Lwowska, Parkowa, Pochyła, Balkonowa, Piastowska, Podwale, Zjazdowa, Staszica, Skargi - dokładnie 25 ulic zostanie rozkopanych w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Wszystkie roboty - choć podzielone na dwa projekty - będą dotyczyć tego samego - uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Dokładnie chodzi o rozdział istniejącej kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową. Przebudowane zostaną też odcinki sieci wodociągowej o dużej awaryjności.

- Kiedyś do kanalizacji sanitarnej, często przez nieświadomość, wpinano wody deszczowe. Dlatego teraz podczas intensywnych opadów deszczu woda przelewa się z kanalizacji. Takich miejsc jest w Krośnie kilka - mówi Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które jest inwestorem. - Po rozdziale kanalizacji, wody burzowe poprzez separatory wpuszczane są bezpośrednio do rzeki, a ścieki sanitarne płyną do oczyszczalni. Unikamy wtedy niekontrolowanego przepełnienia kolektorów. Jeśli teraz wymienimy tę infrastrukturę podziemną, to przez kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat nie będzie wymagała wymiany.

Pierwsze zadanie dotyczy kontynuacji prac, które prowadzone były w 2008 roku na Starówce, w obrębie ulic m.in. Piłsudskiego czy Słowackiego. Tym razem ekipy pojawią się po drugiej stronie Rynku, rozkopane będą ulice: Szczepanika, Sienkiewicza, Franciszkańska, Ordynacka, Kazimierza Wielkiego, Spółdzielcza.

Prace podzielone są na dwa etapy. W ciągu kilku najbliższych tygodni rozpoczną się na ulicach Kazimierza Wielkiego, Szczepanika i Ordynackiej. Mają się skończyć jeszcze przed wakacjami. Druga część, obejmująca ulice: Sienkiewicza, Spółdzielczą, Franciszkańską ruszy dopiero w połowie września.

- Nie chcemy blokować dojazdu do Rynku w lecie, bo wtedy organizowanych jest tam wiele imprez - podkreśla Janusz Fic.

Znacznie większe zamieszanie będzie się wiązało z drugą inwestycją, która nosi nazwę "Rozdział kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówka - II etap" (pierwszy etap miał miejsce w 2009 roku.). Konieczne bowiem będzie rozkopanie aż kilkunastu wyżej wymienionych ulic.

Ul. Czajkowskiego. Najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu pojawi tam się ekipa od przebudowy kanalizacji

Również te roboty mają ruszyć jeszcze w czerwcu. Choć nie jest jeszcze znany dokładny harmonogram prac, na pewno rozpoczną się od ulicy Łukasiewicza i Czajkowskiego (od skrzyżowania z Łukasiewicza do ul. Podkarpackiej). - Miasto planuje tam układanie nowej nawierzchni, więc wcześniej chcemy zakończyć prace podziemne - dodaje prezes MPGK. Prace na pozostałych ulicach potrwają przez cały przyszły rok.

Prace ziemne często wiązać się będą z zajęciem pasa drogowego, czasowym wyłączeniem go z ruchu. W najlepszym wypadku będą wprowadzone tylko ograniczenia. Ponadto roboty na ulicach: Podwale, Zjazdowa i Paderewskiego będą wykonywane pod nadzorem archeologów, niektóre ręcznie.

Łącznie rozkopanych ma być jeszcze ponad 20 ulic, wśród nich ul. Niepodległości

- Aktualnie prowadzone są jeszcze miejskie inwestycje, więc musimy zoptymalizować harmonogram prac, by zupełnie nie zablokować miasta, by w ogóle dało się przez Krosno przejechać. Będziemy się starali zachować rozsądek, nie zamkniemy wszystkich ulic naraz - zapewnia Janusz Fic. - To będzie ostatnia w ciągu najbliższych lat inwestycja z naszej strony, która w tak istotny sposób spowoduje utrudnienia dla kierowców.

Łącznie modernizacja podziemnych sieci będzie kosztować ponad 10 mln zł.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)