Jeden gołąb nie czyni zagrożenia

Dwaj młodzi mieszkańcy Krosna znaleźli (28.10) na krośnieńskim Rynku nieżywego gołębia. Słyszeli o zagrożeniu ptasią grypą, dlatego w poczuciu obywatelskiego obowiązku zawiadomili policję. Takie pojedyncze przypadki nie są jednak traktowane jako zagrożenie - tak jak jedna jaskółka nie czyni wiosny.
Gołębie na krośnieńskim Rynku - jeden z nich został znaleziony martwy

Zdechłego gołębia znaleźli w piątek (28.10) późnym wieczorem dwaj uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie ("Elektryk"): Kamil Urbanek i Kamil Jakieła. Gołąb leżał w pobliżu klubu studenckiego Jama.

- Słyszeliśmy, że każdy taki przypadek należy zgłaszać. Nie wiedzieliśmy do kogo zadzwonić. Poinformowaliśmy więc policję - opowiadają spostrzegawczy uczniowie. Policja przekazała informację o ptaku dyżurującemu powiatowemu lekarzowi weterynarii. Służby weterynaryjne nie wzięły jednak ptaka do przebadania.

To oni zauważyli w tym miejscu gołębia i poinformowali policję: Kamil Urbanek i Kamil Jakieła

- Do badań laboratoryjnych wysyła się co najmniej 5 sztuk jednego gatunku ptaków - mówi Stanisław Glazar, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Krośnie. - Znaczącym sygnałem o zagrożeniu ptasią grypą są liczne przypadki upadku ptaków, dlatego, że jest to choroba, która przebiega gwałtowanie i szybko się szerzy. Nie oznacza to jednak, że takie pojedyncze ptaki nas nie interesują. Jeśli na danym terenie będzie takich przypadków więcej, to też może to sugerować wystąpienie grypy - tłumaczy.

Stanisław Glazar wyjaśnia, że takie pojedyncze upadki ptaków zdarzają się często z wielu różnych powodów. Jeśli ktoś jednak znajdzie nieżywego ptaka, na wszelki wypadek należy zgłosić to dyżurnemu powiatowemu lekarzowi weterynarii - tel. 43 696 11.

Zdechłego gołębia zabrały w sobotę (29.10) nad ranem służby porządkowe i najprawdopodobiej wywiozły go na śmieci.

Czym jest ptasia grypa

Ptasia grypa zwana fachowo "wysoce zjadliwą grypą ptaków" (ang. highly pathogenic avian influenza - HPAI), to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność. Na zakażenie podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich, wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany. Wysoce zjadliwa grypa ptaków najczęściej występuje i powoduje największe straty u kur i indyków. Często stwierdzane u ptaków wolno żyjących zakażenia wirusami zasadniczo przebiegają bezobjawowo.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)