Jak nauczyć psy współpracy? "Trzeba zrozumieć ich emocje"

To miejsce, gdzie pies i jego potrzeby są zawsze na pierwszym planie. Nazywa się Centrum Kynologiczne ASDog. Agnieszka Stachyrak organizuje w nim zajęcia dla szczeniaków, które pomagają im zaprzyjaźnić się z ludźmi. Edukuje też samych opiekunów.
Agnieszka Stachyrak z Centrum Kynologicznego ASDog
Damian Krzanowski

- Najpierw była pasja, czyli wielka miłość do psów, potem lata zdobywania wiedzy i praktycznego doświadczenia w pracy z trudnymi zwierzakami - opowiada Agnieszka Stachyrak, instruktorka szkolenia psów, zoopsycholog i właścicielka ASDog Centrym Kynologicznego w Krośnie.

Centrum realizuje głównie program „Psie Przedszkole” (zajęcia dla szczeniąt) oraz szkolenia z zakresu podstawowego posłuszeństwa dla psów dorosłych.

Jak twierdzi właścicielka, praca z psami to nie tylko perfekcyjne wykonywanie przez nich komend, znajomość ich indywidualnych potrzeb, ale przede wszystkim rozpoznawanie i rozumienie emocji oraz sygnałów. - Dlatego moim celem jest pomoc opiekunom w szkoleniu oraz rozwiązywanie psich problemów.

Praca z opiekunem psa to jeden z ważniejszych elementów zajęć w Centrum ASDog
archiwum asdog

Podczas zajęć nadzoruje pracę opiekuna z psem wyjaśniając i podpowiadając, co zrobić, by uczone zachowanie było chętnie i precyzyjnie wykonywane. - Prowadzimy konsultacje, podczas których rozwiązujemy problemy z zachowaniem psów. Pomagamy również w przypadku występowania objawów lęku separacyjnego, lęku przed burzą, hałasem i wieloma innymi - tłumaczy.

Zwykle kupujemy młode pieski, a one szybko uczą się zasad obowiązujących w domu. Kiedy jednak nie ma jasnych reguł, wówczas one same je ustalają. Szkolenie najlepiej zacząć przed okresem dojrzewania, gdyż zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem psa, znacznie utrudniają naukę. Pies przechodzi wtedy tzw. okres „buntu”. - Zachęcam, aby zgłaszać się na zajęcia „Psiego Przedszkola” do 4 miesiąca życia psa. Szczeniaki najlepiej i najszybciej się uczą  - mówi założycielka Centrum. - Zajęcia z instruktorem pomogą  przejść przez proces wychowania. 

W Centrum ASDog zabawa połączona jest z nauką dobrego kontaktu z ludźmi i psami (socjalizacja) oraz nauką podstawowych komend. Pies wtedy chętniej wykonuje nasze polecenia.

Nauka posłuszeństwa stosowana w Centrum oparta jest na szkoleniu z wykorzystaniem nagród tak, aby także zwierzęciu zależało na współpracy z opiekunem. Często na początku szkolenia stosowane są nagrody w postaci jedzenia. Jest to silne wzmocnienie, bo należy do pierwotnych potrzeb organizmu.

- Z czasem wypracowujemy szerszy wachlarz nagród - zabawy z opiekunem, takie jak aportowanie, przeciąganie, łapanie uciekającego przedmiotu, głaskanie oraz nagrody w postaci zabaw z innymi psami. Jedzenie nie zawsze sprawdza się jako nagroda. Niekiedy nagrodą będzie zwiększenie dystansu od tego, co psa stresuje i powoduje, że nie reaguje na nasze komendy – informuje właścicielka.

Rozpoznawanie i rozumienie emocji zwierząt, to podstawa dobrych relacji z opiekunem
damian krzanowski

Na naukę nigdy jednak nie jest za późno. Dorosłego psa możemy nauczyć nie tylko nowych zabaw i sztuczek, ale też zmienić jego złe przyzwyczajenia. - Dla psów starszych, szkolenie jest świetnym sposobem utrzymania sprawności fizycznej i intelektualnej, spowolni to procesy starzenia zachodzące w jego mózgu – twierdzi Agnieszka Stachyrak.

Dorosłe psy, które chcemy szkolić to często psy ze schroniska. One zwykle mają za sobą wiele różnych, nie zawsze dobrych doświadczeń. Zazwyczaj niewiele o nich wiemy. Zwierzęta po adopcji potrzebują więcej czasu, aby odnaleźć się w nowym środowisku. Już sama adaptacja wiąże się z ogromnym stresem dla psa. - W przypadku psów adoptowanych ze schroniska, opiekun musi wykazać się spokojem i cierpliwością oraz zrozumieniem emocji zwierzęcia po to, aby zbudować wzajemne zaufanie. Dopiero wtedy możemy rozpocząć proces szkolenia - mówi założycielka ASDog.

Każdy pies jest inny, tak samo jak jego natura, zachowania czy przyzwyczajenia. Zwierzę powinno funkcjonować we wzajemnej symbiozie ze swoim opiekunem. Dostosowanie charakterów zarówno jednej, jak i drugiej strony nie jest łatwym zadaniem. - Nasza praca polega właśnie na doborze metod do psów i ich opiekunów - podsumowuje Agnieszka Stachyrak.

Centrum Kynologiczne ASDog znajduje się w Krośnie na ulicy Piłsudskiego 43. Spotkanie należy ustalić telefonicznie (nr 783 358 529), e-mailowo (asdog@onet.pl) lub przez profil na Facebooku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)