Jak Kuchciński dba o region

Mija pół roku od ostatnich wyborów parlamentarnych - dokładnie 19 października 2001 r. posłowie złożyli przysięgi poselskie. Z tej okazji konferencję prasową zwołał Marek Kuchciński - poseł "Prawa i Sprawiedliwość". Podsumował na niej swoją dotychczasową poselską aktywność.
Zdjęcie z archiwum 1997-2017

Poseł Marek Kuchciński wygłosił 26 wypowiedzi, zgłosił 10 interpelacji i 5 zapytań, nie wydał żadnego oświadczenia. - Najlepszym wyznacznikiem aktywności w Sejmie są właśnie te 3 elementy: liczba wystąpień podczas debat sejmowych oraz liczba interpelacji i zapytań - mówi poseł. - Moje pytania i interpelacje odnosiły się do bardzo różnych spraw, od spraw związanych z instytucjami kultury czy oświaty po sprawy związane z Kodeksem Pracy i polityką regionalną państwa.

Wśród interpelacji zgłoszonych przez posła, znalazły się m.in.:
1) Interpelacja w sprawie realizacji ustawy o zasadach wspierania rozwoju regionalnego oraz podjęcia specjalnych działań w województwach wschodnich.
2) Interpelacja w sprawie sytuacji na rynku pracy oraz sytuacji kadrowej i finansowej urzędów pracy w Polsce na przykładzie woj. podkarpackiego.
3) Interpelacja w sprawie naliczania dla powiatów subwencji drogowej na 2002 r. ze szczególnym uwzględnieniem powiatów przemyskiego i krośnieńskiego w woj. podkarpackim.
4) Interpelacja w sprawie finansowania instytucji kultury, ze szczególnym uwzględnieniem muzeów woj. Podkarpackiego.
5) Interpelacja w sprawie realizacji ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesiania ze szczególnym uwzględnieniem województwa Podkarpackiego.

Interpelacja (z łacińskiego interpellatio - przerwanie, przeszkadzanie), wystąpienie w posła skierowane pod adresem rządu lub jego członka, domagające się publicznego zajęcia stanowiska w sprawie wskazanej w interpelacji.

W Polsce zapytanie postawione prezesowi Rady Ministrów, członkowi rządu oraz Prokuratorowi Generalnemu pociąga za sobą obowiązek udzielenia odpowiedzi w terminie i trybie ustalonym przez Sejm.

Poseł Marek Kuchciński szczególną uwagę zwrócił na interpelację w sprawie bardzo trudnej sytuacji instytucji kultury. - Po reformie administracyjnej państwa, szczególnie muzea zostały przekazane do "prowadzenia" samorządom wojewódzkim i powiatowym przede wszystkim. I przez to wynikła niezwykle trudna sytuacja tych instytucji.

Z interpelacji posła w tym temacie, czytamy m.in.: "W najgorszym położeniu znalazły się placówki kultury, dla których organizatorem jest samorząd powiatowy. Niektóre z nich chylą się ku upadkowi: są czasowo zamykane, redukowane i mogą być z konieczności likwidowane. W woj. podkarpackim należą do takich: Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli, Muzeum w Lubaczowie". Poseł Kuchciński poprosił premiera o odpowiedź m.in. na pytanie : "Jak rząd zamierza pomóc Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w XVIII-wiecznym dworku ofiarowanym pisarce w 1903 r. jako dar narodu polskiego z okazji jubileuszu 25-lecia jej twórczości?".

Posła Kuchcińskiego zaniepokoiła tez sprawa nie do końca sprawiedliwego - jego zdaniem - naliczania subwencji drogowych dla powiatów Polsce nas utrzymanie dróg powiatowych. W interpelacji, poseł powołał się m.in. na powiat krośnieński. Otóż, Zarządy powiatów zostały poinformowane przez Ministerstwo Finansów pismem z dnia 11 października 2001 r. o przyznaniu subwencji drogowej. Według tego pisma, zarząd powiatu krośnieńskiego miał otrzymać 4 056 263 zł, a niespełna dwa miesiące później, 4 grudnia 2001 r., Ministerstwo Finansów poinformowało o przyznaniu jedynie 3 230 771 zł. - Zmniejszono więc subwencję drogową dla powiatu krośnieńskiego o 20% w stosunku do wcześniej zaplanowanej - wylicza poseł.

Kuchciński zauważa też, że powiat krośnieński położony jest na terenie woj. podkarpackiego, które należy do województw o najniższym wskaźniku PKB na jednego mieszkańca - 72,5% [wysokość subwencji drogowej obliczana jest m.in. na podstawie tej podstawie - przyp. red.] - Zdaniem przedstawicieli władz wielu powiatów powoduje to niesprawiedliwy społecznie i ciągle pogłębiający się rozłam cywilizacyjny pomiędzy regionami wysoko rozwiniętymi a regionami najuboższymi, a to powinno się zmienić - mówi poseł. - Zasugerowałem wprowadzenie innych, dodatkowych wskaźników, które by np. zmniejszały różnice w rozwoju infrastruktury drogowej w poszczególnych regionach.

Marek Kuchciński - lat 46, ogrodnik, działacz społeczny i polityczny, autor licznych raportów, publicysta pism polskich i zagranicznych, radny miasta Przemyśla, wojewoda podkarpacki. Pełnomocnik Komitetu Prawo i Sprawiedliwość Lecha Kaczyńskiego w województwie podkarpackim. W latach 1980. działał w opozycji rolniczej. Organizator niezależnego środowiska kulturalnego w Przemyślu. ("Strych Kulturalny"). Wiceprezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wiceprzewodniczący a następnie przewodniczący Rady Programowej Radia Rzeszów. Współtwórca powołanej w Przemyślu państwowej wyższej uczelni "Akademii Przemyskiej". Zaangażowany w tworzenie Ludowego Uniwersytetu Katolickiego. Współautor międzynarodowego programu "Zielone Karpaty", wielofunkcyjnego rozwoju Karpat, w tym Karpat polskich. Żonaty, troje dzieci, mieszka w Przemyślu.

Strona sejmowa Marka Kuchcińskiego znajduje się pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/poslowie/posel4/198.htm

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)