Idź nocą do muzeum. Będzie fajnie

To jedyna taka noc w roku - nie warto wtedy kłaść się zbyt wcześnie. Noc Muzeów - wtedy instytucje kultury czynne są do późnych godzin nocnych, a często przygotowują dodatkowe atrakcje. Zobacz co na tę wyjątkową okazję (17/18.05) zorganizowały krośnieńskie muzea i inne placówki.
Nocne zwiedzanie muzeów przyjęło się w Krośnie. Niemal każda placówka przygotowała coś specjalnego

Muzeum Podkarpackie, Muzeum Rzemiosła, Galeria Sztuki BWA, RCKP, Klubokawiarnia Ferment, Centrum Dziedzictwa Szkła, a nawet Muzeum Misyjne Sióstr Misjonarek - wszędzie tam przygotowano atrakcje związane z VIII Nocą Muzeów.

Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na Multiglass Festiwal. Jedną z ciekawostek będzie pokaz zdobienia "kielicha prezydenckiego". - To będzie taki sam kielich jak te, które w zeszłym miesiącu CDS wykonało dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Marek Hajec w recepcji będzie miał stanowisko grawerskie. Będzie można z nim porozmawiać, zobaczyć jak graweruje herb. Ten kielich wzbudził duże zainteresowanie, od dawna szkło z Krosna nie było w taki sposób docenione, nie miało takiego zaszczytu, żeby być pamiątką prezydencką - podkreśla Dawid Iwaniec z CDS.

W Centrum Dziedzictwa Szkła będzie można zobaczyć instalację multimedialną pt. "90", dotyczącą 90-lecia hutnictwa szkła w Krośnie

Do Centrum wróciła też instalacja multimedialna pt. "90" - interaktywna wystawa przedstawiona w CDS rok temu z okazji 90-lecia hutnictwa szkła w Krośnie. Podczas festiwalu Multiglass zadebiutuje w nowej aranżacji, stanowiącej stałą atrakcję obiektu. - To był kamień milowy w muzealnictwie, bardzo ciekawa, nowatorska wystawa, zupełnie inna. Warto zobaczyć taki sposób prezentacji tematyki historyczno-kulturalnej, czegoś, co jest częścią tego miasta - twierdzi Iwaniec.

Centrum oferuje też wystawę prac wykonanych na kursie ikebany oraz warsztaty tworzenia "fotografii na szkle" dla dzieci - najmłodsi goście będą mogli przenieść obraz z prawdziwej, przyniesionej z domu fotografii na szklaną płytkę.

Na zwiedzanie wystaw etnograficznych poświęconych Afryce i Ameryce Południowej, w tym ekspozycję kamieni z różnych stron świata, zaprasza Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek znajdujące się przy ul. Łukasiewicza. W ubiegłych latach muzeum to odwiedziło około 800 osób. Takiej frekwencji siostry prowadzące placówkę się nie spodziewały. - Byłyśmy mile zaskoczone, że jest tak duże zainteresowanie, że ludzie chcą zobaczyć nasze muzeum, wziąć udział w poszczególnych akcjach - mówi siostra Agata.

Ciekawostką w Muzeum Misyjnym Sióstr Klawerianek jest figura mocy - afrykański fetysz gwoździowy

W tym roku siostry przygotowały m.in. kiermasz misyjny. Będzie możliwość nabycia pamiątek z różnych stron świata. Do wyboru będą wisiorki, rzeźby, rękodzieło z Afryki, obrazy malowane na liściach, oryginalne rzeczy, które przywieźli do Krosna misjonarze z różnych stron świata. Ciekawostką jest fetysz gwoździowy, czyli bożek afrykański pochodzący z dorzecza Kongo, z drugiej połowy XIX wieku. - To jest jeden z niewielu fetyszy, które jeszcze w ogóle zostały na świecie. To jest rzecz unikatowa - podkreśla siostra.

To jednak nie wszystko. - Naszym gościom chcemy zaproponować nietypowa kolację - kolację caboverdyjską. Nie zabraknie ryżu, nie zabraknie grochu - bo to jest typowe jedzenie mieszkańców Republiki Zielonego Przylądka. To będą składniki oryginalne przywiezione stamtąd. Będzie też specjalna herbata, której w Europie nigdzie się nie spotka. Rośnie w doniczce i będzie ścięta specjalnie, żeby ją zaparzyć podczas Nocy Muzeum. Nie zabraknie też kawy, czegoś słodkiego typowego dla Afryki. O wyspach Republiki Zielonego Przylądka opowie siostra Danizja Lima Monteiro, która specjalnie przyleciała do nas na tydzień - wylicza siostra Agata.

Nocą będzie można zwiedzić zakamarki RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza od godziny 19.00. Proponuje wtedy Rodzinną Wieczorynkę Plastyczną, czyli wspólną zabawę dla całych rodzin. Chwilę później grupa młodych aktorów zatańczy ze światłem, a potem będą "Opowieści z walizki". Ta wyjątkowa noc będzie okazją do zwiedzania niedostępnych na co dzień zakamarków budynku RCKP. - To bardzo fajny pomysł, będzie można np. wyjść nad scenę, popatrzeć z góry na widownię, gdzie zwykle jest oświetlenie - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP. - Ważne, żeby panie nie przychodziły w szpilkach - zaznacza.

RCKP zaprasza też do obserwacji nieba nad Krosnem. Profesjonalny sprzęt i radę zapewnią członkowie krośnieńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

W Muzeum Podkarpackim wystąpi Alosza Awdiejew

Najważniejszym punktem Nocy Muzeów w Muzeum Podkarpackim będzie z kolei koncert Aloszy Awdiejewa z zespołem (godz. 21.00). - To człowiek orkiestra, artysta estradowy, pieśniarz, satyryk, bard, aktor teatralny, filmowy, chórmistrz, pianista, gitarzysta, naukowiec, językoznawca, anglista, polonista, prof UJ, felietonista, tłumacz, poeta i hobbista. Człowiek renesansu - jednym tchem opisuje Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego.

Już od godz. 16:00 do północy można będzie zwiedzać stałe i czasowe ekspozycje muzeum, m.in. dawne zabawki ze zbiorów rodziny Sosenko oraz Wielki Album Krośnieński AD 2013 złożony ze zdjęć wykonanych podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia. To akcja zapoczątkowana w 2011 roku, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem krośnian. - Mamy nadzieję, że ochota na zrobienie sobie portretów nie minie i znowu będzie kilkaset kolejnych zdjęć. W zeszłym roku zdjęć było tak dużo, że wszystkie nie zmieściły się na wystawie - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak.

Muzeum Rzemiosła zaprasza zwiedzających od 16.00 do 23.00

Muzeum Rzemiosła zaprasza na zwiedzanie zaaranżowanej na nowo i wzbogaconej nowymi eksponatami ekspozycji stałej "Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej". - Ekspozycja będzie po raz pierwszy udostępniona po modernizacji. Użyte do jej prezentacji dźwięki na pewno będą słyszalne na zewnątrz budynku, można będzie je słyszeć przechodząc obok muzeum - zachęca Bożena Paradysz z Muzeum Rzemiosła. Dodatkowo, o pełnych godzinach, na górnym parterze budynku, prezentowane będą filmy poświęcone ginącym rzemiosłom.

Jedną z ciekawszych propozycji jest nocne zwiedzanie wieży farnej. To okazja, by wspiąć się najwyżej - na hełm. - Ona zdarza się tylko dwa razy w roku. Chętnych jest tak wielu, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja - zaznacza Bożena Paradysz. Rezerwacja pod nr tel.: 13 432 41 88.

Noc Muzeów to okazja do wejścia na wieżę farną

Atrakcją nie tylko dla najmłodszych będzie dobranocka w Piwnicy PodCieniami. - To bajki z wykorzystaniem nowych technologii, ale na podstawie starych materiałów. Bajki, których dzieci na co dzień dziś nie mają - zapowiada Bożena Paradysz. Noc Muzeów zakończy się tam koncertem Jarosława Seredy i Janusza Tomeckiego. Muzycy zaprezentują repertuar od klasyki po muzykę rozrywkową.

Galeria Sztuki BWA zaprasza do zwiedzania wystawy Traversée du Désert Bogdana Korczowskiego, a Klubokawiarnia Ferment na prezentację wystawy rzeźb Mikołaja Sikorskiego.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)