Idea lokalnego partnerstwa zasiana

Stowarzyszenia: Szkoła Liderów w Warszawie i "Krosno tętniące życiem" zakończyły Program "Lokalni Partnerzy", który realizowany był od kwietnia br. w powiecie krośnieńskim i jasielskim. Program miał na celu wypracowanie stałych mechanizmów współpracy między samorządem, biznesem i organizacjami pozarządowymi.
Konferencja inaugurująca Program "Lokalni Partnerzy" na Podkarpaciu - 9.04, Hotel Nafta - Krosno
Adrian Krzanowski

Program finansowany przez Fundację im. Friedriecha Eberta zrealizowany został pilotażowo w dwóch województwach - podlaskim i podkarpackim. Na terenie Podkarpacia główne działania programu będą odbywały się w powiecie krośnieńskim i jasielskim.

Program składał się z kilku elementów:
1) 9 kwietnia br. w Krośnie odbyła się konferencja inauguracyjna z udziałem przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Podczas konferencji została omówiona idea partnerstwa lokalnego czyli współpracy 3 sektorów na rzecz lokalnej społeczności. Podczas konferencji zaprezentowany został m.in. Fundusz Lokalny w Biłgoraju, który działając jako lokalna fundacja przyznaje organizacjom pozarządowym granty na najlepsze projekty.

Warsztaty dla przedsiębiorców prowadzone przez przedstawicielkę firmy PricewaterhouseCoopers - "Społeczna odpowiedzialność biznesu" - 25.04, Restauracja Hermina - Krosno
Adrian krzanowski

2) Kolejnym etapem programu były warsztaty dla przedsiębiorców i samorządowców, które odbyły się 25 kwietnia br. w Krośnie. Przedsiębiorcy zapoznali się z ideą społecznie odpowiedzialnego biznesu. Warsztaty te przygotowała znana firma konsultingowa PricewaterhouseCoopers. Z kolei samorządowcy spotkali się z przedstawicielem Agendy ONZ ds. Rozwoju (UNDP), który przedstawił założenia „Audytu zrównoważonego rozwoju ONZ”.

Warsztaty dla organizacji pozarządowych - zajęcia dotyczące efektywnej pracy w zespole - 22-25.04, Trzcinica k. Jasła
adrian krzanowski

3) W dniach 22-25 maja br. w Trzcinicy koło Jasła odbyły się warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych. Szkolenie odbywało się poprzez aktywne formy nauczania i obejmowało takie zagadnienia jak: diagnoza otoczenia społecznego, praca w grupie, zarządzanie projektem.

4) Ostatnim etapem Programu były 2-dniowe warsztaty podsumowujące dla wszystkich 3 sektorów. Zajęcia odbywały się w Iwoniczu-Zdroju w dniach 5-6 czerwca br.

Ostatni etap Programu: podsumowanie warsztatów i wypracowanie wniosków. Na zakończenie odbyło się ognisko z udziałem samorządowców z regionu i liderów lokalnych organizacji - 5-6.06, ośrodek Światowid - Iwonicz-Zdrój
adrian krzanowski

W Programie wzięło udział łącznie ponad 100 osób. Byli to głównie przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządów, w mniejszym stopniu przedsiębiorcy i ludzie biznesu. Efekty Programu to m.in.: poznanie się wzajemne przedstawicieli poszczególnych sektorów, nawiązanie nowych kontaktów, wypracowanie wniosków dotyczących współpracy, pomysły na wspólne projekty i inicjatywy. Efektem Programu są także działania rozpoczęte przez Agendę ONZ ds. Rozwoju, która zajmuje się na Podkarpaciu analizą sytuacji gmin na podstawie audytu zrównoważonego rozwoju. Program "Lokalni Partnerzy" był kolejną inicjatywą zrealizowaną wspólnie na Podkarpaciu przez dwie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Szkoła Liderów i "Krosno tętniące życiem".

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)