ONZ dla Krosna i Podkarpacia

Krosno " jako pierwsza gmina w województwie - będzie miało audyt wykonany przez ONZ. Na podstawie tego dokumentu napisana zostanie profesjonalna strategia rozwoju Krosna. Audyt ONZ pomoże miastu skuteczniej pozyskiwać fundusze zagraniczne. Krosno może też odegrać ważną rolę w integracji i rozwoju regionu. To efekty wizyty w Krośnie przedstawiciela Programu ONZ ds. Rozwoju (UNDP).
Kamil Wyszkowski

Kamil Wyszkowski z ONZ podczas warsztatów z samorządowcami w dniu 25 kwietnia.

Trwa program "Lokalni Partnerzy" realizowany przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów i "Krosno tętniące życiem". Program ma na celu stworzenie stałych mechanizmów współpracy między 3 sektorami: samorządem, organizacjami pozarządowymi (stowarzyszenia) i przedsiębiorstwami.

W ramach programu, w dniu 25 kwietnia br. odbyły się warsztaty dla przedstawicieli władz samorządowych z terenu byłego województwa krośnieńskiego. Do Krosna przybył wówczas przedstawiciel agendy ONZ ds. Rozwoju - Kamil Wyszkowski, aby przedstawić samorządowcom ideę "Programu zrównoważonego rozwoju". - Program został odczytany jako szansa dla regionu i po bardzo ciepłym przyjęciu jego założeń przez przedstawicieli samorządów z powiatów krośnieńskiego, sanockiego, jasielskiego i brzozowskiego obecnych na warsztatach, ONZ ds. Rozwoju zdecydowało o budowie programu także na Podkarpaciu - poinformował Kamil Wyszkowski.

Program zakłada przeprowadzenie w każdej gminie audytu zrównoważonego rozwoju, który nie jest oceną, lecz analizą stanu audytowanej jednostki samorządu terytorialnego. Sam audyt jest czytelnym dla odbiorców i bardzo konkretnym narzędziem, które w oparciu o ponad 260 wskaźników pozwala na szczegółowe zdiagnozowanie potencjału konkretnej gminy czy powiatu. Na bazie przeprowadzonego audytu, widać jakie elementy hamują rozwój, a jakie są jego potencjalnym stymulatorem. Dzięki audytowi władze wiedzą jakim potencjałem dysponują, co przekłada się na efektywniejsze zarządzanie. Audyt w sposób naturalny uzupełnia strategię, jeśli taka została opracowana przez gminę czy powiat, nasycając ją odpowiednio opisanymi danymi wskaźnikowymi. Jeśli strategia nie istnieje bądź wymaga gruntownej aktualizacji to audyt może w jej zoptymalizowaniu w sposób zasadniczy pomóc.

UNDP
- Raport audytorski nie jest kolejnym dokumentem, który zakurzy się na półce. Celem ONZ ds. Rozwoju nie jest tworzenie tego typu materiałów. To konkretne narzędzie. Uczymy posługiwać się nim pracowników i władze gminy. Tylko wtedy ma sens jego przeprowadzenie - podkreślił Kamil Wyszkowski z ONZ. W każdej zaudytowanej gminie ONZ szkoli po 2 pracowników, których zadaniem będzie bieżące analizowanie danych wskaźnikowych, dzięki czemu gmina czy powiat będzie mogła już sama zbadać swój stan rozwoju, planując w oparciu o wyniki audytu kolejne decyzje, zwłaszcza finansowe.

"Program zrównoważonego rozwoju" to nie tylko audyt:
- Na jego fundamencie region będzie dysponował opartą na jednolitej metodologii wiedzą o swoim potencjale i optymalnych trendach rozwojowych. Objęte programem gminy i powiaty będą na jego bazie tworzyły naturalną platformę współdziałania.
- Program zakłada utworzenie w regionie Punktu Informacyjno-Szkoleniowego ONZ ds. Rozwoju. Celem punktu, będzie w oparciu o przeszkolonych przez ONZ pracowników, wypracowywanie projektów dla kilku, kilkunastu gmin z podobnymi problemami.
- Audyt, ułatwiając merytoryczną dyskusję podczas konstruowaniu samorządowego budżetu, także uwiarygadnia gminę czy powiat w oczach decydujących o podziale środków na konkretne projekty urzędników w Brukseli, Warszawie czy Rzeszowie.
- Wreszcie samo odpowiedzialne przystąpienie do Programu zobowiązuje do zabezpieczania w budżetach gminy czy powiatu środków własnych w odpowiedniej wysokości, koniecznych dla wystąpienia o środki z Kontraktu Wojewódzkiego, Funduszy Unii Europejskiej czy z innych źródeł.

14 maja br. przedstawiciel ONZ spotkał się m.in. z Prezydentem Krosna - Piotrem Przytockim i Przewodniczącym Rady Miasta - Stanisławem Słysiem. Celem spotkań było zainicjowanie "Programu zrównoważonego rozwoju" dla Krosna, a w dalszej perspektywie dla całego regionu Podkarpacia. Obaj panowie wyrazili zainteresowanie audytem, a także pozytywnie przychylili się do roli, którą miałoby sprawować Krosno w regionie. - Wasze miasto będzie ośrodkiem integrującym okoliczne gminy. Będzie także lokomotywą "Programu zrównoważonego rozwoju" w regionie - podsumował swoją wizytę Kamil Wyszkowski, przedstawiciel Programu ONZ ds. Rozwoju.

- Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) to największa spośród agend systemu ONZ - zajmuje się szeroko pojętym rozwojem zarówno społecznym jak i ekonomicznym. Obecna jest w 166 krajach.

- "Program zrównoważonego rozwoju" jest już wdrażany w Zachodniej Małopolsce w oparciu o powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski i ma do końca 2004 roku objąć całą Małopolskę i Śląsk.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)