Wyszukiwarka jest bardzo przydatna, szczególnie dla osób przyjezdnych, które mają kłopoty z odnalezieniem miejsca pochówku bliskich. Serwis może też służyć w celu odnalezienia danych zmarłych krewnych (np. podczas tworzenia drzewa genealogicznego).
Narzędzie to zostało udostępnione przez firmę z ArtLook Gallery s.c. z Mikołowa i Urząd Miasta na kilka dni przed Świętem Zmarłych, ale korzystać z niego można będzie potem już cały czas. Serwis dostępny jest pod adresem: www.polskie-cmentarze.com/krosno. Odnośnik do strony znajduje się również w portalowym informatorze (po lewej stronie na stronie głównej) oraz na oficjalnej stronie miasta.
- Serwis daje możliwość odnalezienia konkretnej osoby pochowanej na podstawie przynajmniej jednego z następujących kryteriów: imienia, nazwiska, daty urodzenia czy śmierci, numeru sektora, rzędu, kwatery czy grobu - informuje Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. - Im więcej kryteriów się wprowadzi, tym dokładniejszy będzie wynik wyszukiwania - dodaje.
Nie ma znaczenia wielkość wprowadzanych znaków, ale daty wprowadzamy wg schematu: rok, miesiąc, dzień (RRRR-MM-DD).
Wynik wyszukiwania zawiera informacje szczegółowe oraz dokładną lokalizację grobu (sektor, rząd i miejsce) wraz z jego zdjęciem. Dołączony jest także podgląd mapy cmentarza oraz wybranego sektora, w którym znajduje się dany grób. Strona umożliwia również drukowanie wyniku wyszukiwania oraz mapy pomocniczej.
Od przyszłego roku za pośrednictwem tego serwisu będzie można zamówić sprzątanie grobu czy też usługę opłacenia miejsca pochówku.
Wyszukiwarka działa na podstawie utworzonej bazy danych, wcześniej dokonano inwentaryzacji wszystkich nagrobków zgromadzonych na cmentarzu komunalnym w Krośnie. W prawie 11 tys. grobów odnotowano blisko 22 tys. pochowanych osób. Wykonano 23 tys. zdjęć.
Na potrzeby serwisu powstała też specjalna elektroniczna mapa. Oprócz grobów zaznaczono na niej rozmieszczenie alei, punktów czerpania wody, wszelkich budowli oraz elementów architektury sakralnej.