Flaga Polski ze światła? Magistrat testuje iluminacje

Magistrat chce oświetlić elewacje czterech zabytkowych budynków przy placu Konstytucji 3 Maja. Iluminacje mają być efektowne i energooszczędne. Odbyły się już nawet pierwsze testy.
Na razie to tylko test, ale jest szansa, że któraś z fasad zabytkowych budynków przy placu zostanie oświetlona jeszcze w tym roku

W poniedziałek (21.11) po zmroku przy placu Konstytucji 3 Maja zrobiło się jaśniej i bardziej kolorowo. Przez kilka godzin trwały testy oświetlenia elewacji budynku urzędu miasta, kościoła kapucynów i kamienicy "Pod barankiem". To wstęp do zakupu systemu iluminacji zabytkowych obiektów przy placu, informuje prezydent Krosna Piotr Przytocki. Oprócz trzech wspomnianych budynków, światło ma także rozjaśnić fasadę sądu.

- Na razie to tylko przymiarki, nie traktujemy tego tematu priorytetowo, ponieważ jest wiele pilniejszych wydatków – zastrzega Piotr Przytocki. - Niemniej jednak, po rewitalizacji plac bardzo zyskał na wyglądzie, ale tylko za dnia, bo wieczorem tonie w mroku. Światło uliczne nie oświetla pięknych, zabytkowych budynków, które się przy nim znajdują – argumentuje.

To jeszcze nie to. Dla prezydenta Piotra Przytockiego przetestowany system iluminacji okazał się za mało efektowny

Poniedziałkowa próba oświetlenia nie przypadła prezydentowi do gustu. - Osobiście uczestniczyłem w testach i muszę przyznać, że oczekuję czegoś bardziej efektownego – dzieli się swoimi wrażeniami. Dla Piotra Przytockiego istotne jest chociażby to, aby system iluminacji wydobywał architektoniczne detale elewacji, którymi ozdobione są budynki. Musi także pozwalać np. na utworzenie ze światła flagi Polski, która pojawi się na fasadzie magistratu w czasie świąt państwowych. Równie ważnym aspektem branym pod uwagę przy dokonywaniu wyboru będą koszty eksploatacji – system musi być możliwie najbardziej energooszczędny.

Choć temat oświetlenia nie jest dla urzędu pilny, całkiem możliwe, że część iluminacji zakupiona zostanie jeszcze w tym roku. Tylko część, bo, jak tłumaczy prezydent, zakup systemu będzie się odbywał etapami. - Racjonalny koszt oświetlenia jednej elewacji szacowany jest na 30-40 tys. zł. – zdradza Piotr Przytocki.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward