Książka "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" trafiła do księgarni w połowie września. Filip Springer, jeden z najlepszych reporterów młodego pokolenia, pracował nad nią dwa lata. W tym czasie odwiedził wszystkie 31 miast, które w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku utraciły status stolicy województwa. W każdym z nich spędził kilka dni, przyglądając się, jak żyje się ich mieszkańcom, pytając co ich cieszy, a co smuci, z czego są dumni, a czego się wstydzą, dlaczego kochają swoje miasta lub dlaczego chcą z nich wyjechać, nie oglądając się wstecz.
Choć, jak sam przyznaje, wyłaniający się z książki obraz Polski mniejszych miast jest migotliwy i niejednoznaczny, Filip Springer ma poczucie, że dzięki temu złożonemu projektowi reporterskiemu udało mu się trochę bardziej zrozumieć problemy, z którymi borykają się mieszkańcy byłych ośrodków wojewódzkich oraz społeczne konsekwencje tych bolączek.
Tuż po wydaniu książki autor ponownie wyruszył w podróż po miastach-bohaterach reportażu. Tym razem rozmawia jednak z ich mieszkańcami podczas spotkań autorskich, w czasie których opowiada o kulisach powstawania "Miasta Archipelag". W środę 26 października Filip Springer odwiedzi Krosno. O godz. 18.00 o swojej najnowszej książce opowie w Klubokawiarni Ferment (ul. Portiusa 4).
Podczas spotkania reporter z pewnością zmierzy się z pytaniem o „Króla Krosna” Dariusza Soleckiego, którego historia trafiła do książki, co stało się przyczynkiem do burzliwej dyskusji wśród mieszkańców. Jeśli ktoś chce poznać odpowiedź na to oraz wiele innych pytań dotyczących Polski mniejszych miast, powinien pojawić się w Fermencie. Wstęp wolny.
Osoby, którym nie uda się dotrzeć na wieczorne spotkanie z Filipem Springerem, mogą przyjść na spotkanie z autorem o godz. 11:00 (tego samego dnia - 26.10, środa) w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).