Prezydent Krosna zakupił ponad 800 licencji dla wszystkich uczniów obecnych klas I i II krośnieńskich szkół podstawowych na całoroczne korzystanie z platformy e-learningowej, która oferuje kursy językowe on-line. We wtorek (5.02) w Szkole Podstawowej nr 10 odbyła się prezentacja platformy.
Kurs językowy "eProti" to ogólnopolski projekt popularyzacji znajomości języka angielskiego wśród najmłodszych. Skrót nazwy PROTI pochodzi od słów: practice (ćwiczenie), reinforcement (utrwalenie), opportunity (okazja do przyswojenia języka), techniques (techniki) i interaction (interakcja, komunikacja). E-learning został objęty przez MEN patronatem Europejskiego Roku Innowacyjności 2009.
Platforma oferuje kurs języka angielskiego poprzez internet. Opiera się na nauce poprzez zabawę. Zawiera zestaw 57 różnych gier edukacyjnych stworzonych przez specjalistów języka angielskiego, dydaktyków i grafików. Kurs podzielony jest na dziewięć modułów głównych oraz trzy moduły zawierające testy sprawdzające. Ćwiczenia mają różny poziom trudności.
- Przed zakupieniem i wprowadzeniem programu opiniowaliśmy go u dyrektorów i nauczycieli. Wszystkie opinie były bardzo pozytywne - podkreśla Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.
- Jest to świetny program do nauki języka angielskiego dla małych dzieci, ale też starszych dzieci czy samych rodziców - ocenia Justyna Zubel, nauczyciel języka angielskiego w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie. - To praktyczny sposób na przećwiczenie lub naukę nowego słownictwa. Poprzez zabawę, gry czy piosenki dzieci mogą też utrwalać wymowę, z którą zawsze jest problem. Bawią się, nawet nie wiedząc, że się uczą.
SP nr 10 była pierwszą podstawówką, która przetestowała platformę. Dzieciaki chętnie wypróbowały każde ćwiczenie. - Dzisiaj język angielski i komputery to część naszego życia, żadna gra nie była dla nich tajemnicą. Dzieci były bardzo zaangażowane, skoncentrowane - mówi Joanna Zubel. Podkreśla, że taki kurs to także pomoc dla nauczyciela. - Dzięki tej platformie dzieci poprzez zabawę mogą poznawać materiał z wyprzedzeniem, zaznajomić się z zagadnieniami, które w szkole pojawią się na kolejnych lekcjach.
- Udało nam się wynegocjować bardzo dobre ceny. Indywidualny koszt jednej licencji kosztuje ponad 120 zł. Nam udało się je zakupić poniżej 3 zł. Koszt rocznej licencji nie jest więc wysoki, a efekty w postaci zainteresowania kształceniem języka angielskiego, rozbudzenia go u najmłodszych na pewno będą duże - twierdzi zastępca prezydenta Krosna.
Każde dziecko uczęszczające do I i II klasy szkoły podstawowej otrzyma swój indywidualny login i kod dostępu, dzięki którym będzie mogło w każdej chwili, po wejściu na odpowiednią stronę internetową, realizować roczny kurs nauki języka angielskiego. Również rodzice otrzymają loginy i hasła, które pozwolą im na bieżąco monitorować postępy edukacyjne swoich pociech.
- Szkoła nie może pozostać w tyle za tą nowoczesnością, która jest w domach, musi odpowiadać na dzisiejsze potrzeby. Dlatego od wielu lat w krośnieńskich szkołach bardzo wyraźnie postępuje wdrażanie nowych technologii - podkreśla Bronisław Baran. - Nowe podstawy programowe zakładają wyposażenie pracowni językowych i informatycznych w stanowiska komputerowe dla każdego ucznia. Dlatego np. wszystkie gimnazja zostały wyposażone w mobilne pracownie, czyli laptopy, które połączone z jedną bazą mogą służyć różnym przedmiotom i różnym nauczycielom. Wszystkie szkoły mają dostęp do internetu, przybywa też tablic interaktywnych. Teraz jeden z elementów nowoczesnych technologii chcieliśmy wprowadzić w kształceniu najmłodszych dzieci.
Opanowanie wiedzy zawartej w kursie "eProti", poparte żywą konwersacją oraz nauką pisania, pozwoli dziecku na przystąpienie do egzaminu Cambridge Starters i uzyskanie pierwszego w swoim życiu, uznawanego na całym świecie, Certyfikatu, który określa europejski poziom znajomości języka dziecka.
Obecnie z platformy korzysta już ponad 18 000 dzieci w Polsce, a ich liczba ciągle wzrasta.
Od września licencje na korzystanie z platformy e-learningowej otrzymają także uczniowie nowych klas I, w tym wszystkie krośnieńskie sześciolatki.