"Dzielnie walczyła, ale w końcu się poddała". Krośnianin zdobył Mont Blanc

Szalejący wiatr, silny mróz i ograniczona widoczność – tak czteroosobową ekipę z Polski powitał Mont Blanc, najwyższa góra Alp. Wśród nich był krośnianin Paweł Kolanko. Dla niego to 18 szczyt z 46, które ma zamiar zdobyć do 2024 roku w ramach projektu „Korona Europy dla Miasta Krosna”.
Mont Blanc to pierwszy szczyt w tym roku, który zdobył Paweł
ARCHIWUM P. KOLANKO

Mont Blanc nazywana jest też Dachem Europy, choć to, czy jest najwyższą górą naszego kontynentu, nadal stanowi sporną kwestię. Wszystko zależy od granic Europy. Wysokość Białej Góry to 4 810 m n.p.m.

I to właśnie Mont Blanc postanowiła zdobyć w tym roku czteroosobowa ekipa z Polski, w składzie: krośnianie Paweł Kolanko i Andrzej Dubiel, Renata Igielska oraz Łukasz Łagożny, sanocki alpinista i himalaista.

Swoją wyprawę rozpoczęli od doliny Chamonix położonej u podnóża Mont Blanc. W środę (29.06) dotarli do schroniska na wysokości 3 600 m n.p.m., gdzie zostali uwięzieni przez szalejący wiatr. - Czekaliśmy i aklimatyzowaliśmy się – opowiada Paweł.

Marzeniem Pawła jest zdobycie najwyższych szczytów wszystkich państw Europy
ARCHIWUM P. KOLANKO

Na szczyt Mont Blanc wyruszyli 2 lipca, po godz. 2:00 w nocy. – Czekało nas około 1000 m w pionie w górę – opowiada krośnianin. – Oprócz mrozu (minus 20 stopni Celsjusza) najgorsze było to, że w nocy napadało świeżego śniegu i nie widzieliśmy żadnych ścieżek ani śladów z poprzedniego dnia. Do tego wiało bardzo mocno.

Marsz i nawigację utrudniała też gęsta mgła. W obraniu dobrego kierunku pomagał im tylko GPS. Po godzinie odpoczynku w schronie Vallot, o 7:00 rano wyruszyli dalej. – Wtedy słońce już się pokazało, a pogoda okazała się piękna, mimo tego, że nadal wiało, a na trasie było pełno nowego śniegu.

Gdy doszli do ok. 4 500 m n.p.m. Renata i Andrzej stwierdzili, że w tych warunkach nie dadzą rady dalej iść. Wycofali się. – Byliśmy wszyscy związani liną, więc zdecydowaliśmy z powrotem zejść do schronu Vallot. Tam podjęliśmy decyzję, że oni poczekają, a ja i Łukasz spróbujemy zaatakować szczyt - opowiada Paweł.

Widok na Alpy i dolinę Chamonix
ARCHIWUM P. KOLANKO

Droga na Mont Blanc i z powrotem zajęła im niecałe 3 godziny. – Szybko osiągnęliśmy wysokość 4500 m n.p.m. Później mozolnie i powoli, przy odczuwaniu coraz mniejszej ilości tlenu parliśmy do góry. Po 1,5 godziny zdobyliśmy szczyt!

Zrobili kilka zdjęć, nagrali film. – Ręce odpadały nam z mrozu. Bardzo wiało, a wiatr tylko potęgował uczucie zimna. To była chwila radości i dwie minuty na spoglądnięcie dookoła. Widoki zaparły mi dech w piersiach – mówi Paweł.

Zdobyć Koronę Europy

Mont Blanc to 18 szczyt Europy, który udało się zdobyć Pawłowi od 2017 roku. Krośnianin realizuje w ten sposób swój projekt „Korona Europy dla Miasta Krosna”, w ramach którego do 2024 roku ma zamiar zdobyć najwyższe szczyty we wszystkich 46 krajach naszego kontynentu.

Pasją Pawła jest trekking po górach i bieganie. Więcej o jego zainteresowaniach pisaliśmy tutaj. Swój projekt postanowił związać z Krosnem i jeśli uda mu się zdobyć wszystkie szczyty Europy, będzie pierwszym krośnianinem, który tego dokona. Oprócz Mont Blanc Pawłowi udało się wejść m.in. na Dinarę (1831 m n.p.m.) w Chorwacji, Rysy (2499 m n.p.m.) w Polsce, Musalę (2925 m n.p.m.) w Bułgarii, czy Kekes (1014 m n.p.m.) na Węgrzech.

W tym roku planuje zdobyć jeszcze kilka gór, ale jego plany są uzależnione od sytuacji epidemiologicznej. Na kolejne szczyty chce wejść w następnych latach.

W drodze na Mont Blanc
ARCHIWUM P. KOLANKO

Koszt realizacji projektu to ok. 18 tys. zł. W tej kwocie mieści się transport, wyżywienie, noclegi i opłaty wizowe. Jest to spory koszt, dlatego Pawłowi w spełnieniu jego marzenia pomaga Urząd Miasta Krosna oraz firmy: Cellfast, Decathlon Rzeszów, Klimatech, Sigma Sp z o.o., RBDIM Krosno, Splast, Eba i Technostal. Patronat medialny nad projektem objął nasz portal Krosno24.pl.

Swoje postępy w realizacji projektu Paweł opisuje na stronie Facebooka. Krośnianinowi można też pomóc, wpłacając pieniądze na zrzutka.pl.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)