Dzieła nauczycieli i ich byłych uczniów na jednej wystawie

Do połowy maja w Centrum Dziedzictwa Szkła zwiedzać można wystawę pt. "Liceum Plastyczne w Mieście Szkła". Zebrane na ekspozycji prace kilkunastu nauczycieli i absolwentów "Plastyka" mają unaocznić wpływ szkoły na rozwój krośnieńskiej kultury.
To pierwsza wystawa w historii "Plastyka", na której zaprezentowano prace nauczycieli oraz byłych uczniów szkoły

Liceum Plastyczne im. T. Brzozowskiego istnieje od 37 lat. Mieściło się najpierw w Miejscu Piastowym, a następnie przeniesiono je do Krosna. Wystawy prezentujące prace dyplomowe opuszczających mury "Plastyka" absolwentów odbywają się co roku. Co kilka lat organizowane są natomiast ekspozycje podsumowujące dorobek artystyczny pedagogów zatrudnionych w szkole. Wystawy takiej, jak ta prezentowana obecnie w CDS, w historii placówki jeszcze jednak nie było.

"Jest to pierwsza wystawa, gdzie w jednej przestrzeni ekspozycyjnej, obok obecnych i byłych pracowników szkolnej sekcji przedmiotów artystycznych, pokazują swoje prace również absolwenci liceum" - czytamy w katalogu wystawy.

Z inicjatywy Zbigniewa Glenia, dyrektora Liceum Plastycznego w Krośnie (drugi od prawej), na wystawie zaprezentowano prace aż 18 artystów

W CDS zaprezentowano prace 13 byłych i obecnych nauczycieli "Plastyka" (Krzysztofa Antosza, Bogdana Biernata, Romana Górki, Władysława Kandefera, Wacława Kuczmy, Pawła Leszegi, Kazimierza Łacha, Elżbiety Nowak, Stanisławy Olszańskiej-Marszałek, Elżbiety Skóry, Mirosława Szudego, Grzegorza Tomkowicza i Piotra Wójtowicza) oraz 5 jego absolwentów (Patrycji Dubiel, Macieja Habrata, Mateusza Maraja, Witolda Śliwińskiego i Bartka Węgrzyna), przy czym ci drudzy stanowią grupę artystów tworzących w szkle lub szkło przypominającym, czyli w tworzywie sztucznym.

Rzeźba, malarstwo, rysunek, grafika, fotografia i dzieła wykonane ze szkła - katalog dziedzin twórczości artystycznej, które mają swoją reprezentację na wystawie, jest bardzo szeroki

Taki dobór uczniów nie był przypadkowy. - Wybraliśmy ich spośród licznej grupy naszych absolwentów, kierując się szczególnymi względami: unikalną, właściwą im dziedziną aktywności plastycznej oraz wysokim artystycznym poziomem rezultatów tej aktywności - tłumaczą autorzy wystawy.

Oprócz dzieł wykonanych ze szkła i tworzywa sztucznego, na ekspozycji zaprezentowano prace malarskie, rysunki, grafikę, rzeźby oraz fotografie. - Mamy nadzieję, że to ciekawe zestawienie unaoczni, jak ważną rolę od ponad trzydziestu lat odgrywa "Plastyk" w rozwoju artystycznego życia miasta - zapraszają do odwiedzenia ekspozycji jej autorzy.

Na wystawie zaprezentowano prace 5 absolwentów "Plastyka" - przede wszystkim artystów tworzących w szkle

Wystawa "Liceum Plastyczne w Mieście Szkła" czynna będzie do 15 maja br.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)