Dzieci pokażą, czym jest tolerancja. Wyjątkowy spacer Fundacji 21

To już tradycja. Podopieczni krośnieńskiej Fundacji 21 przejdą w czwartek (21.03) ulicami miasta, obdarowując przechodniów kwiatami. Wszystko z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.
Wraz z początkiem wiosny na ulicach Krosna zagości wiele radości i uśmiechu
Archiwum Fundacji 21

Fundacja 21 pomaga dzieciom z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami zintegrować się ze społeczeństwem. Ma pod opieką nie tylko pacjentów z Krosna i okolic, lecz także z odległych miast. Współpracuje z Niepublicznym Przedszkolem Integracyjnym „Planeta 21” i Niepubliczną Szkołą Podstawową „Niebieska 21”.

Data organizowanego przez nią spaceru nie jest przypadkowa. Zespół Downa to trisomia 21. chromosomu, czyli obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w ich 21. parze (stąd układ 21.03). Dzieci rozpoczną przemarsz o godzinie 9.30 na ul. Wolności, przejdą ulicami Lewakowskiego, Piłsudskiego i Słowackiego, i dotrą do Rynku. Tam wypuszczą 21 balonów i przejadą się na kucykach. Później ulicami Sienkiewicza i Czajkowskiego dotrą do budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Niebieska 21”.

Fundacja 21 chce, by Światowy Dzień Zespołu Downa był okazją do wspólnej zabawy krośnieńskich przedszkolaków
archiwum fundacji 21

Podobnie jak w ubiegłych latach mali spacerowicze rozdadzą napotkanym przechodniom żółte tulipany, ponieważ Światowy Dzień Zespołu Downa to także pierwszy dzień wiosny.  - Takim drobnym upominkiem chcemy sprawić przyjemność i wywołać uśmiech na twarzach napotkanych osób – mówi Ewa Szajnicka z Fundacji 21.

Zaproszenie na udział w spacerze otrzymały inne przedszkola, szkoły i ośrodki rehabilitacyjne z Krosna i okolic. - W ten sposób chcemy włączyć w obchody tego dnia i zintegrować jak najwięcej placówek. Niech to będzie nasza wspólna inicjatywa, która na stałe wpisze się w kalendarz krośnieńskich wydarzeń – dodaje Ewa Szajnicka. Spacer to nie jedyna atrakcja dla dzieci. Zaraz po jego zakończeniu wezmą udział w konkursie „Roztańczeni”, w którym zaprezentują taneczne układy w zespole, duecie lub indywidualnie.

21 marca Krosno stanie się bardziej kolorowe. Pomogą w tym m.in. żółte tulipany i  posyłane do nieba balony
archiwum fundacji 21

Krośnianie pozytywnie odbierali poprzednie przemarsze. - Spotkaliśmy wiele osób, które nawet same dzieliły się swoimi doświadczeniami dotyczącymi niepełnosprawności. Do tej pory nie spotkaliśmy się z negatywną reakcją ze strony mieszkańców – stwierdza przedstawicielka Fundacji.

Dziecko z Zespołem Downa rodzi się w Polsce raz na 600-1000 przypadków. Może przytrafić się każdej parze, jednak ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą genetyczną wzrasta m.in. wraz z wiekiem matki i ojca. - W swojej pracy spotykamy się z różnymi postawami wobec niepełnosprawności. Najłatwiej ją zaakceptować tym osobom, które miały już z nią kontakt, np. w rodzinie – mówi Ewa Szajnicka. - Trudniej, gdy jest ona nowością, ponieważ budzi większy lęk. Jeżeli człowiek chce ją poznać, to szanse na akceptację i tolerancję wzrastają.

W najbliższym czasie zostanie również zorganizowany Niebieski Marsz. Krosno na niebiesko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. We wtorek, 2 kwietnia ulicami Krosna, z  Parku Jordanowskiego na ulicy Grodzkiej na krośnieński Rynek przejdą osoby solidaryzujące się z osobami chorymi na autyzm. Marsz organizuje Klub Rodziców Autyzm Krosno. Początek o godzinie 11.00.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2) forward