Fundacja 21 pomaga dzieciom z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami zintegrować się ze społeczeństwem. Ma pod opieką nie tylko pacjentów z Krosna i okolic, lecz także z odległych miast. Współpracuje z Niepublicznym Przedszkolem Integracyjnym „Planeta 21” i Niepubliczną Szkołą Podstawową „Niebieska 21”.
Data organizowanego przez nią spaceru nie jest przypadkowa. Zespół Downa to trisomia 21. chromosomu, czyli obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w ich 21. parze (stąd układ 21.03). Dzieci rozpoczną przemarsz o godzinie 9.30 na ul. Wolności, przejdą ulicami Lewakowskiego, Piłsudskiego i Słowackiego, i dotrą do Rynku. Tam wypuszczą 21 balonów i przejadą się na kucykach. Później ulicami Sienkiewicza i Czajkowskiego dotrą do budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Niebieska 21”.
Podobnie jak w ubiegłych latach mali spacerowicze rozdadzą napotkanym przechodniom żółte tulipany, ponieważ Światowy Dzień Zespołu Downa to także pierwszy dzień wiosny. - Takim drobnym upominkiem chcemy sprawić przyjemność i wywołać uśmiech na twarzach napotkanych osób – mówi Ewa Szajnicka z Fundacji 21.
Zaproszenie na udział w spacerze otrzymały inne przedszkola, szkoły i ośrodki rehabilitacyjne z Krosna i okolic. - W ten sposób chcemy włączyć w obchody tego dnia i zintegrować jak najwięcej placówek. Niech to będzie nasza wspólna inicjatywa, która na stałe wpisze się w kalendarz krośnieńskich wydarzeń – dodaje Ewa Szajnicka. Spacer to nie jedyna atrakcja dla dzieci. Zaraz po jego zakończeniu wezmą udział w konkursie „Roztańczeni”, w którym zaprezentują taneczne układy w zespole, duecie lub indywidualnie.
Krośnianie pozytywnie odbierali poprzednie przemarsze. - Spotkaliśmy wiele osób, które nawet same dzieliły się swoimi doświadczeniami dotyczącymi niepełnosprawności. Do tej pory nie spotkaliśmy się z negatywną reakcją ze strony mieszkańców – stwierdza przedstawicielka Fundacji.
Dziecko z Zespołem Downa rodzi się w Polsce raz na 600-1000 przypadków. Może przytrafić się każdej parze, jednak ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą genetyczną wzrasta m.in. wraz z wiekiem matki i ojca. - W swojej pracy spotykamy się z różnymi postawami wobec niepełnosprawności. Najłatwiej ją zaakceptować tym osobom, które miały już z nią kontakt, np. w rodzinie – mówi Ewa Szajnicka. - Trudniej, gdy jest ona nowością, ponieważ budzi większy lęk. Jeżeli człowiek chce ją poznać, to szanse na akceptację i tolerancję wzrastają.
W najbliższym czasie zostanie również zorganizowany Niebieski Marsz. Krosno na niebiesko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. We wtorek, 2 kwietnia ulicami Krosna, z Parku Jordanowskiego na ulicy Grodzkiej na krośnieński Rynek przejdą osoby solidaryzujące się z osobami chorymi na autyzm. Marsz organizuje Klub Rodziców Autyzm Krosno. Początek o godzinie 11.00.