Jaki jest cel powołania Rzecznika Praw Dziecka w Krośnie, czym będzie się zajmował?
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci od dwóch lat realizuje idee społecznych Rzeczników Praw Dziecka. W Polsce jest już takich rzeczników około trzydziestu. W Krośnie działamy od miesiąca.
Są trzy grupy celów działania Rzecznika Praw Dziecka. Po pierwsze organizowanie wsparcia i interwencji w sytuacjach trudnych, kryzysowych. Głównie zgłaszane są problemy dzieci przez dorosłych. Mam taki przypadek, że nauczyciel wiejski boi się zgłosić pewne sprawy do sądu, żeby nie być potem przedmiotem ataków ze strony rodziny, w sprawie w której interweniuje. Mnie będzie łatwiej wystąpić z prośbą o interwencję, o zajęcie się sprawą.
Druga rzecz to poradnictwo dla dzieci, dla młodych ludzi, ale też dla rodzin i opiekunów. Głównie to poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, takie życiowe. Czasem pomoc prawna czy nawet w napisaniu jakiegoś pisma.
Trzeci cel to animacja działań na rzecz dziecka. Chcielibyśmy być takim czynnikiem mobilizującym środowisko lokalne. Jesteśmy współorganizatorami konferencji o przemocy wobec dzieci. Organizujemy też spotkania edukacyjne z nauczycielami, pedagogami, służbami społecznymi. Mamy teraz Tydzień Edukacji Globalnej w związku z rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, więc odbywamy spotkania w szkołach na temat praw dziecka.
Już widzimy, że była potrzeba uruchomienia takiego Rzecznika Praw Dziecka. Pojawiło się sporo prac, gdzie trzeba interweniować w sądzie, w prokuraturze czy w organach administracji publicznej. Chyba jest sens takiej działalności.
Prosimy podać jakieś konkretne przykłady pomocy.
Sprawa spoza Krosna - sąsiad nas zawiadomił, że sześcioro dzieci w wieku od 4 miesięcy do 9 lat żyje w absolutnie dramatycznych warunkach. Gmina nawet o tym nie wiedziała. Aranżuję właśnie spotkanie z udziałem kuratora sądowego, gminy i ośrodka adopcyjnego. Zastanowimy się, jak można tym ludziom pomóc. Być może trzeba będzie te dzieci nawet gdzieś zabrać przynajmniej na zimę.
Organizowaliśmy pomoc materialną dla chłopca na operację, interweniowaliśmy też w prokuraturze i sądzie rodzinnym w sprawie blokownia ojcu dostępu do dziecka. Wbrew decyzji sądu matka uniemożliwia kontakty ojca z dzieckiem, przez co narusza Konwencję o Prawach Dziecka.
Jak Rzecznik Praw Dziecka przy oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jest umocowany prawnie? W jaki sposób może pomagać, jakie ma uprawnienia?
Rzecznik Praw Dziecka jest w strukturze stowarzyszenia, którego działalność reguluje ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie. Społeczny rzecznik nie ma takich umocowań prawnych, jakie ma rzecznik państwowy, ale może interweniować, prosić, apelować, podejmować inicjatywy. Organa administracji rządowej i samorządowej muszą nam przynajmniej odpowiedzieć czy podjęto jakieś działania w danej sprawie. Mogę też np. występować w sądzie jako osoba wspierająca interes dziecka.
Kto i w jaki sposób może się zgłosić do Rzecznika Praw Dziecka?
Mogą się do mnie zgłaszać dzieci do lat 18, ale też rodzicie, opiekunowie, każdy dorosły, który zna jakiś problem, widzi, że dobro dziecka jest zagrożone. Podczas spotkań z dziećmi w szkole mówię im, że muszą się nauczyć prosić o pomoc, że nie trzeba się wstydzić. Masz problem? Poproś o pomoc, żeby nie było takich dramatów, jak czasem się zdarzają.
Rzecznik Praw Dziecka przyjmuje w siedzibie oddziału TPD ul. Wojska Polskiego 41 w każdy wtorek i czwartek w godzinach 12:00 - 17:00, tel. 0-13 43 262 95, 0-666 030 648 (tel. całodobowy). W pozostałe dni tygodnia zgłoszenia przyjmuje biuro oddziału w godz. 8:30-15:00. Można też kontaktować się drogą elektroniczną: rzeczniktpd@op.pl
Działamy na terenie byłego województwa krośnieńskiego, na terenie sześciu powiatów.
Marian Duda jest pedagogiem, autorem ponad 60 publikacji z zakresu pedagogiki. Pracował jako kurator oświaty, wykładowca pedagogiki na Uniwersytecie Rzeszowskim, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, a ponadto w zakładzie poprawczym oraz w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym w Krośnie. Obecnie na emeryturze.