Dwulatek mało mówi? Idź z nim do logopedy

"Dwa słowa na dwa lata to... o 270 za mało" - pod takim hasłem w najbliższą sobotę (26.04) w całej Polsce przeprowadzona będzie akcja bezpłatnych konsultacji logopedycznych dla dzieci. Specjaliści chcą obalić mit " głoszony także przez pediatrów " że czteroletnie dziecko na mowę ma jeszcze czas. Zobacz gdzie w Krośnie możesz skorzystać z konsultacji.
Do wizyt z maluchami u logopedy zachęca Justyna Zajdel-Rapa - logopeda (na zdjęciu)

Akcja pod tytułem "Dwa słowa na dwa lata to... o 270 za mało" to pomysł logopedów skupionych na forum społecznościowym "Logopedia - terapia zaburzeń mowy". Wymieniają tam swoje doświadczenia. Wśród tematów pojawił się problem niemówiących kilkuletnich dzieci.

"- Naszym założeniem było uświadomienie rodziców, że o rozwój mowy dziecka można dbać już od urodzenia. Według badań naukowych, dziecko już w wieku dwóch lat powinno znać ok. 300, a niektóre źródła podają, że 400 słów i budować pierwsze zdania. Wciąż istnieje bowiem mylne przekonanie, nawet wśród lekarzy pierwszego kontaktu, że "dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy, zwykle mówią później..."." - piszą zaangażowani w inicjatywę logopedzi. "- Znacząca grupa niemówiących dwulatków to dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, m.in. autyzmem czy Zespołem Aspergera. Im wcześniej znajdziemy te dzieci, im wcześniej otrzymają terapeutyczną pomoc, tym większe szanse na lepsze funkcjonowanie. Opóźnienie w rozwoju mowy powinno być takim samym sygnałem alarmowym dla rodzica jak fakt, że dziecko w wieku dwóch lat jeszcze nie chodzi."

Logopedzi wpadli na pomysł zorganizowania bezpłatnych konsultacji logopedycznych dla dzieci od urodzenia do 3 lat. W akcji udział zadeklarowało 100 ośrodków specjalistycznych z całej Polski.

- Chcemy uświadomić rodzicom, że z takimi maluszkami można już przyjść do logopedy. Specjalista zwróci uwagę na różne problemy, np. te dotyczące ssania piersi czy z butelki, jedzenia pokarmu z łyżeczki, picia z kubeczka, przez słomkę. Jeśli dziecko dobrze je, to też dobrze mówi, a jeśli ma problemy z mówieniem, to może oznaczać, że ma jakieś problemy z jedzeniem - wyjaśnia Justyna Zajdel-Rapa - logopeda z Krosna.

Wady powodujące kłopoty z mową widać najlepiej w wieku przedszkolnym, ale - jak potwierdzają logopedzi - warto tym problemem zainteresować się wcześniej: - Lepiej zainterweniować, nie unikać kontaktu z logopedą. Wtedy mowę można wyprowadzić wcześniej - podkreśla Justyna Zajdel-Rapa.

Podczas konsultacji logopeda przeprowadzi z rodzicem wywiad dotyczący przebiegu rozwoju dziecka od narodzin, potem nastąpi badanie dziecka, sprawdzanie układu narządów w buzi. Na koniec rodzice otrzymają zalecenia co do dalszego postępowania z dzieckiem, jak ćwiczyć mowę, jak rozwiązać ewentualne problemy z jedzeniem.

Nawet dwulatek może odbyć pierwszą wizytę u logopedy. Takie spotkanie pozwoli szybko ujawnić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju mowy

W Krośnie w akcję angażuje się gabinet logopedyczny "Na językach" Nowoczesna Logopedia wraz ze Żłobkiem Mali Odkrywcy, gdzie konsultacje odbędą się w godzinach od 9.45 do 16.00 (lub do ostatnich chętnych). Tam konsultacje poprzedzone będą prelekcją nt. etapów rozwoju mowy dziecka od urodzenia do 3 roku życia. Zapisy pod nr tel.: 729 214 028 lub na adres e-mail: justyna.z.rapa@krosno-najezykach.pl.

Bezpłatne konsultacje odbędą się ponadto w Pracowni Terapii Logopedycznej i Psychostymulacji "LOGRUS" przy ul. Tysiąclecia 8/39 (9:00-14:00, 15:00-17:00). Tel.: 531 201 244, e-mail: barbara.s-wilk@wp.pl.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)