Zgodnie z ordynacją wyborczą, komitety wyborcze mogą być tworzone przez samych wyborców, partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz stowarzyszenia i organizacje społeczne. Czym zajmują się komitety? Komitety wyborcze w imieniu partii politycznych, organizacji i wyborców wykonują tzw. czynności wyborcze, a w szczególności zgłaszają kandydatów na radnych oraz prowadzą, na zasadzie wyłączności, kampanię wyborczą na ich rzecz.
Znane są już tzw. komitety wyborcze wyborców, czyli komitety, które mogły zostać zarejestrowane przez grupę co najmniej 5 osób. Nie znaczy to, że każdy komitet wystawi swoją listę kandydatów na radnych. Rejestracja komitetu nie zobowiązuje do tego i ostatecznie, niektóre komitety mogą się wycofać z wyborów lub połączyć z innymi.
Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Krośnie zarejestrowała osiem komitetów wyborców. Interesujące są już same nazwy: "Ani w lewo, ani w prawo, z nami prosto", "Dlaczego Nie Obrona" (w skrócie DNO), "Głos na Krosno", "Twoje Krosno", "Krosno 2002", itd. Pokrótce omawiamy każdy z nich.
"Ani w lewo, ani w prawo, z nami prosto" to komitet związany z Partią Ludowo-Demokratyczną Romana Jagiellińskiego. Komitet ten wspiera m.in. poseł Józef Głowa, który wybrany został z listy Samoobrony, a obecnie jest członkiem Klubu Poselskiego PLD. Komitet zasłynął z tego, że jako pierwszy ogłosił swojego kandydata na prezydenta Krosna - Józefa Habrata, nauczyciela w ZSZ nr 1.
Najbardziej tajemniczy jest komitet "Dlaczego Nie Obrona", w skrócie DNO. Pełnomocnikiem wyborczym komitetu jest Aleksander Kopeć, a finansowym Teresa Popielarz. Adres komitetu to: Krosno, ul. Jesionowa 1. Mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować z pełnomocnikiem DNO.
Kolejny komitet nazywa się "Głos na Krosno". Pełnomocnikiem tego komitetu jest Michał Łuczaj, który w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował na senatora z Komitetu Wyborczego "Alternatywa - Ruch Społeczny" - uzyskał ponad 10 tysięcy głosów w całym okręgu wyborczym (krośnieńsko-przemyskim). W kampanii głosił m.in. "Jestem przeciwny wchodzeniu do Unii Europejskiej na kolanach".
Jerzy Borcz - były senator RP z ramienia AWS - utworzył swój własny komitet pod nazwą "Twoje Krosno". Jerzy Borcz jest jednocześnie kandydatem na prezydenta Krosna. W ostatnich wyborach parlamentarnych, jako niezależny kandydat na senatora otrzymał w całym okręgu wyborczym (krośnieńsko-przemyskim) ponad 27 tysięcy głosów.
"Krosno - Rodzina - Sprawiedliwość" to komitet wyborczy utworzony przez m.in. Ligę Polskich Rodzin, Prawo i Sprawiedliwość, Unię Polityki Realnej, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", a także "inne krośnieńskie stowarzyszenia katolickie". Jak poinformował Piotr Babinetz - pełnomocnik komitetu - kandydatem tej formacji na prezydenta Krosna będzie Jan Guzik, wiceprezes krośnieńskiego MPGK.
"Porozumienie Wyborcze Krosno 2002" to komitet stworzony z inicjatywy Prezydenta Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości w Krośnie - Józefa Guzika. Komitet składa się z osób, które działają w takich organizacji jak: Stowarzyszenie "Portius", Stowarzyszenie Absolwentów Zespołu Szkół Elektrycznych w Krośnie, Aeroklub Podkarpacki, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Krośnie, Podkarpacka Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, Towarzystwo Wspierania Sztuk Pięknych, Polski Komitet Pomocy Społecznej. Komitet nie ma jeszcze swojego kandydata na prezydenta.
"Unia samorządowa" to komitet zarejestrowany przez krośnieńskie koło Unii Wolności. Najprawdopodobniej jednak komitet ten nie wystawi własnej listy kandydatów, ale połączy się z komitetem "Porozumienie Wyborcze Krosno 2002".
Ostatni omawiany komitet to "Ziemia Krośnieńska - Razem". Jest to inicjatywa Jana Juszczaka - obecnego Starosty Powiatu Krośnieńskiego (ziemskiego).
To dopiero początek "zamieszania" przedwyborczego. Wkrótce znali będziemy też komitety wyborcze partii politycznych. Każdy z komitetów może wystawić maksymalnie 42 kandydatów do Rady Miasta i jednego kandydata na prezydenta.