Ulica gen. Józefa Hallera będzie przebiegać przez Osiedle Generalskie od skrzyżowania ulic Władysława Sikorskiego i Henryka Wieniawskiego do Ronda Naftowców. Uchwałę o nadaniu ulicy takiego właśnie imienia podjęli radni na październikowej sesji Rady Miasta (28.10).
Pierwotnie nowa ulica miała nosić nazwę dr Modesta Humieckiego - burmistrza Krosna w latach 1883-1887. Z taką inicjatywą wystąpił Sebastian Dubiel doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatecznie pomysł ten został zastąpiony propozycją prezydenta Krosna, by ulica biegnąca przez Osiedle Generalskie nosiła imię gen. Hallera.
- Proszę nie doszukiwać się żadnych podtekstów. Pamięć burmistrza także zostanie uczczona, ale chcemy, aby to było w innym rejonie Krosna, w miejscu, gdzie będziemy starali się oddać honor wielu innym krośnianom, w tym samorządowcom, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój miasta w przeszłości. Podobnie jest w innych obszarach miasta, np. w dzielnicy Zawodzie, gdzie mamy ulice nazwane nazwiskami wywodzących się z Krosna artystów. Chcemy, by tak samo jednoznacznie była kojarzona ulica Hallera. W tamtym rejonie nazewnictwo ulic ściśle wiąże się z pamięcią o przeszłości niepodległościowej, o bohaterach walk niepodległościowych. Ze względu na to, proponuję nadanie tej nowo tworzonej ulicy imienia gen. Józefa Hallera - bohatera, który tworzył niepodległość Rzeczypospolitej - mówił Piotr Przytocki.
Budowa Osiedla Generalskiego ruszyła końcem lata 2010 roku. Rozpoczęto ją od jednego czteropiętrowego budynku z 54 lokalami mieszkalnymi. Prace dobiegają już końca. To dlatego radni musieli właśnie teraz podjąć decyzję o nadaniu nazwy biegnącej przez osiedle ulicy.
- Pierwszy budynek mieszkalny wkrótce zostanie oddany do użytku, właściciele mieszkań będą zawierać akty notarialne. Budynek musi być przypisany do ulicy, musi mu być nadany odpowiedni numer - tłumaczył Piotr Przytocki. Radni jednogłośnie zgodzili się, by gen. Haller patronował ulicy.
Zaawansowana jest już także budowa budynku handlowo-usługowego. Docelowo Osiedle Generalskie ma się składać z trzech budynków wielorodzinnych. Inwestorem jest firma Wikana z Lublina.
Józef Haller von Hallenburg urodził się 13 sierpnia 1873 w Jurczycach pod Krakowem, zmarł w 1960 roku w Londynie. Generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, działacz polityczny i społeczny.
- Mamy sygnały, że niektórzy obywatele z naszego regionu służyli u gen. Hallera - podkreślała na sesji Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta.
Droga najprawdopodobniej powstanie w przyszłym roku. W tym samym terminie planowane jest wybudowanie przejazdu kolejowego, dzięki czemu powstanie łącznik pomiędzy ul. Wieniawskiego a Lwowską.