Premiera tej małej i niepozornej książeczki z kolorową okładką odbyła się 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Nie bez powodu. - Ta unikalna książeczka o ziemi krośnieńskiej ma szansę stać się jedną z ulubionych lektur dzieciństwa - uważa Andrzej Szwast, krytyk literacki, wykładowca metodyki nauczania języka polskiego w PWSZ w Krośnie.
Dlaczego? Autor książeczki przedstawił ziemię krośnieńską w niezwykle przystępny sposób. Zrobił to w formie rymowanej opowieści o miejscach, postaciach, legendach i faktach z historii Krosna i okolic. - Ziemię krośnieńską doceniłem pracując na drugim końcu Polski. Polska nie jest jednorodna kulturowo. To Polska ojczyzn. I ziemia krośnieńska to taka moja ojczyzna - mówi Tadeusz Gajewski.
Posłuchajcie, Dzieci Drogie,
Opowieści o tej ziemi,
Gdzie wam płyną chwile błogie,
Pośród przodków sławnych cieni.
W drugiej części wydawnictwa autor przedstawił najważniejsze informacje o ziemi krośnieńskiej w formie krótkich objaśnień. Jest to rodzaj małej encyklopedii o historii Krosna, okolicznych miejscowościach, postaciach i wydarzeniach historycznych. Ta część skierowana jest do starszych czytelników.
Książeczkę zilustrowała Anna Głodowska, studentka sztuk pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Barwne ilustracje przyciągają wzrok i powodują, że książeczka staje się atrakcyjniejsza dla dzieci.
- To bardzo cenne wydawnictwo dla młodych ludzi. Poczułem się jednym z nich - napisał w liście do autora książki Janusz Szuber, znany poeta sanocki. - To miasto ma swój smak i ten smak autor przedstawił w książce - twierdzi z kolei Michał Łuczaj, wydawca.
"Ziemia krośnieńska" jest już do nabycia w księgarniach (stron 84, cena 10 zł).