Darmowe usuwanie azbestu. Magistrat czeka na zgłoszenia od mieszkańców [DO 30.04]

Po raz kolejny w Krośnie zostanie przeprowadzona bezpłatna akcja usuwania azbestu. Wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go w Urzędzie Miasta do końca kwietnia.
Azbest jest substancją rakotwórczą. W Polsce nie można go produkować i stosować od ok. 20 lat
Damian Krzanowski

W ramach akcji magistrat sfinansuje mieszkańcom Krosna załadunek, transport i utylizację materiałów zawierających azbest, m.in. pokryć dachowych z eternitu lub elementów elewacji.

Wystarczy:

  • wypełnić wniosek i formularz inwentaryzacyjny, który dostępny jest również na stronie internetowej urzędu w zakładce "Dla mieszkańców, Poradnik interesanta, Ochrona środowiska, Dotacja dla osób fizycznych na odbiór, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest",
  • dokumenty złożyć w urzędzie do 30 kwietnia 2020 r.

Wnioski są przyjmowane w Wydziale Ochrony Środowiska, w budynku przy ul. Staszica 2, w pok. nr 15 na parterze w godzinach pracy urzędu:

  • poniedziałek - 7.30 - 16.30,
  • od wtorku do czwartku - 7.30 - 15.30,
  • piątek - 7.30 - 14.30.

Złożone wnioski będą rozpatrywane po 30 kwietnia. W maju zostanie też ogłoszony przetarg na firmę, która zajmie się odbiorem, transportem i utylizacją tego surowca. Mieszkańcy we własnym zakresie muszą przygotować azbest do odbioru. – Azbest należy złożyć w jednym miejscu i zabezpieczyć go folią, żeby jego drobinki nie uwalniały się do środowiska – mówi pracownica Wydziały Ochrony Środowiska w UM Krosno. – Informujemy o tym każdego, kto przychodzi do nas z wypełnionym wnioskiem.

Akcja usuwania azbestu w Krośnie jest organizowana od 2002 roku 
Pixabay.com

Każdego roku w budżecie miasta jest zabezpieczana kwota na tę akcję. Wynosi ona 10 tys. zł. Poza tym wydział stara się również o dofinansowanie na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy nie zabrali czegoś, co zostało do nas zgłoszone – mówi Iwona Walaszczyk, naczelnik wydziału. – Wystarczy przyjść i wypełnić wniosek. Zainteresowani nie ponoszą żadnych kosztów. Muszą tylko określić ilość i powierzchnię odpadów.

W tym roku kilka osób złożyło już wniosek, inni dzwonią i dopytują o szczegóły.

Akcja jest prowadzona od 2002 roku. – W 2019 zebraliśmy 30 ton azbestu, ale były też lata, gdy tych odpadów było nawet 60 ton - dodaje Iwona Walaszczyk.

Azbest jest substancją rakotwórczą, a odpady zawierające ten surowiec są zaliczane do grupy odpadów niebezpiecznych. W Polsce nie można go produkować i stosować od ok. 20 lat. Jego włókna wywołują groźne choroby płuc, a także raka i pylicę azbestową. Mieszkańcy, którzy posiadają materiały zawierające azbest, powinni jak najszybciej się go pozbyć.

Azbest stosowano w kilku dziedzinach gospodarki, m.in. w budownictwie, energetyce, transporcie i przemyśle chemicznym. Ten surowiec mogą zawierać m.in. pokrycia dachowe, rury ciśnieniowe, płyty okładzinowe i elewacyjne, wyroby izolacyjne, uszczelniające, tekstylne, płyty azbestowo-cementowe.

Szczegółowe informacje w sprawie akcji każdy zainteresowany może uzyskać pod numerem telefonu 13 47 43 666.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)