Zmiana numerów telefonów w wydziałach i jednostkach Urzędu Miasta nastąpiła 1 lutego 2010. Dzwoniąc na stare, w słuchawce usłyszymy: "Nie ma takiego numeru". Miasto zrezygnowało z niezwykle kosztownych, przestarzałych technologicznie usług Telekomunikacji Polskiej, korzysta teraz z łączności telefonicznej, działającej w ramach szerokopasmowej sieci internetowej "Krosman".
- Powstał jednolity cyfrowy system telekomunikacyjny, co umożliwiło przeprowadzenie spójnych postępowań przetargowych. Dzięki temu znacznie obniżyły się dotychczasowe jednostkowe koszty usług telefonicznych w poszczególnych miejskich instytucjach - wyjaśnia Władysław Sokołowski, kierownik Działu Teleinformatyki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krośnie.
Oszczędności wynikające z przejścia z technologii analogowej na cyfrową są spore. - Za usługi telekomunikacyjne płacimy teraz 50 procent mniej niż dotychczas. To zupełnie nowa rzeczywistość - komentuje prezydent miasta Piotr Przytocki.
Na razie w nowej sieci telekomunikacyjnej działają wydziały Urzędu Miasta, zarówno te znajdujące się na ul. Lwowskiej, jak i na Staszica, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, trzy zespoły szkół oraz wszystkie jednostki Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego MPGK Krosno. Niebawem włączone zostaną pozostałe szkoły i inne jednostki podległe Urzędowi Miasta.
- Jako administrator systemu telekomunikacyjnego nie mamy obecnie praktycznych ograniczeń ilościowych w kreowaniu nowych użytkowników systemu telefonicznego oraz funkcjonalności usług - mówi Władysław Sokołowski.
Połączenia telefoniczne między włączonymi do sieci instytucjami nic nie kosztują. - Na przykład pracownik składowiska odpadów dzwoniąc do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w ramach sieci szerokopasmowej rozmawia za darmo - dodaje.
Połączenia poza siecią nie są już darmowe, ale stawki są znacznie niższe niż dotychczas. Do tego dochodzi sekundowe naliczanie, a ceny połączeń na komórki są porównywalne z tymi na telefony stacjonarne. - Dzwonienie do pracowników, inspektorów, którzy są w terenie czy przedstawicieli firm współpracujących, odbywa się głównie poprzez komórki. Na tej pozycji mieliśmy największe kwoty, a dziś są one już minimalne - mówi prezydent miasta.
Dotychczas połączenia na telefony stacjonarne bez naliczania sekundowego kosztowały 30 groszy, teraz tylko kilka.
Cały system działa na bazie traktów światłowodowych oraz drogi radiowej w pasmach chronionych z wykorzystaniem technologii VoIP. Infrastruktura techniczna jest własnością miasta. Sieć jest ciągle rozbudowywana. - Sukcesywnie w każdym elemencie przebudowy infrastruktury drogowej, biorą udział również teleinformatycy. Powstaje podziemna sieć teletechniczna bądź już ze światłowodem, bądź z rurą, do której później będzie wprowadzony światłowód - informuje Piotr Przytocki.
- Dziś skupiamy się na miejskich instytucjach, ale będziemy próbować włączyć do naszej sieci również inne firmy i instytucje. Potem przyjdzie czas na mieszkańców - kontynuuje.