Czy dzielnice zamienią się w osiedla?

Mieszkańcy Krosna! Denerwuje Was brak parkingu albo placu zabaw na osiedlu? Zachęcamy do zaangażowania się w prace władz dzielnicy czy osiedla. Na wiosnę odbędą się nowe wybory. Póki co, właśnie rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami na temat zmiany statusów dzielnic na osiedla. Wyjaśniamy o co chodzi.
Artykuł z archiwum 2002-2017

Krosno podzielone jest na 7 dzielnic i 5 osiedli. Osiedla to - jak sama nazwa wskazuje - charakterystyczne dla miasta zbiorowiska bloków i domów. Są to: osiedle Markiewicza, Tysiąclecia, Grota-Roweckiego, Traugutta i Południe. Dzielnice z kolei charakteryzują się mniejszą zabudową, ale za to większą rozpiętością przestrzeni. Dzielnice powstały w większości poprzez przyłączenie okolicznych terenów do miasta. Są to: dzielnica Zawodzie, Polanka, Krościenko Niżne, Turaszówka, Białobrzegi, Suchodół i Śródmieście.

Dzielnice i osiedla to tzw. jednostki pomocnicze miasta. Innymi słowy: gmina (miasto) podzielona jest na mniejsze fragmenty - osiedla i dzielnice. Każde osiedle i każda dzielnica ma swoje władze. Dzięki nim, Prezydent i Rada Miasta mogą lepiej i skuteczniej zarządzać miastem - znają potrzeby osiedli i dzielnic, w ten sposób mogą odpowiednio rozdysponować środki finansowe.

Różnica między osiedlami i dzielnicami jest też taka, że obie jednostki mają inną strukturę władzy. Mieszkańcy osiedli co 4 lata wybierają jedynie Zarząd Osiedla, zwykle 5-7 osób. W dzielnicach mieszkańcy wybierają Radę Dzielnicy, która składa się z 15-18 osób, Rada z kolei wybiera spośród siebie Zarząd Dzielnicy, zwykle 5-osobowy. Taki układ władzy w dzielnicach przypominał Radę Miasta i Zarząd Miasta. Rada uchwala - Zarząd wykonuje. W praktyce jednak często dochodziło do nieporozumień i konfliktów między oboma ośrodkami władzy - Zarząd chciał inaczej, Rada inaczej.

Rada Miasta postanowiła na ostatniej sesji (30.12.2002) o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami na temat zmiany statusów dzielnic na osiedla. Jednolita struktura jednostek pomocniczych miasta - tylko osiedla - pozwoliłaby na sprawniejsze ich funkcjonowanie, a w konsekwencji całego miasta. Każde osiedle miałoby już tylko 5-osobowy Zarząd. Przeprowadzenie tych zmian wymaga jednak konsultacji z mieszkańcami dzielnic i osiedli. Poniżej przedstawiamy terminy zebrań ogólnych mieszkańców w poszczególnych dzielnicach i osiedlach, poświęcone konsultacji:

Dzielnica "Zawodzie" - 17.01, godz. 17:00 - Szkoła Podstawowa nr 8
Dzielnica "Polanka" - 20.01, godz. 17:00 - Dzielnicowy Dom Ludowy
Dzielnica "Krościenko Niżne" - 20.01, godz. 17:30 - Dzielnicowy Dom Ludowy
Dzielnica "Turaszówka" - 21.01, godz. 18:00 - Dzielnicowy Dom Ludowy
Dzielnica "Białobrzegi" - 21.01, godz. 17:00 - Dzielnicowy Dom Ludowy
Dzielnica "Suchodół" - 21.01, godz. 17:00 - Dzielnicowy Dom Ludowy
Dzielnica "Śródmieście" - 29.01, godz. 17:00 - Gimnazjum nr 1, ul. Piotra Skargi
Osiedle "Ks. Br. Markiewicza" - 22.01, godz. 18:00 - Zespół Szkół Naft.-Gaz.
Osiedle "Tysiąclecia" - 24.01, godz. 17:00 - Szkoła Podstawowa nr 10
Osiedle "Grota Roweckiego" - 31.01, godz. 17:00 - Filia SP nr 15, ul. Piastowska
Osiedle "Traugutta" - 24.01, godz. 17:00 - Szkoła Podstawowa nr 15
Osiedle "Południe" - 23.01, godz. 17:00 - Szkoła Podstawowa nr 6

Konsultacje będą też poświęcone nieznacznym zmianom granic osiedli i dzielnic, a także projektowi statutu jednostek pomocniczych miasta. - Wszystkie te działania są efektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Zaktualizowaliśmy już statut miasta, teraz przyszedł czas na ewentualne zmiany w kwestii osiedli i dzielnic - wyjaśnił Stanisław Słyś, Przewodniczący Rady Miasta.

Konsultacje nie są dla Rady Miasta wiążące.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)