"Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej" to cykl około 16-minutowych programów emitowanych na antenie TVP1. Każdy z nich opowiada o innym województwie. Przewodnikami po regionach są Europejczycy znani z programu "Europa da się lubić". Jednym z bohaterów najbliższego odcinka, poświęconego Podkarpaciu, będzie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Jego emisję Jedynka zaplanowała na niedzielę (22.09), na godzinę 11.20.
Oprócz Centrum Dziedzictwa Szkła ekipa filmowa odwiedziła także krośnieńskie lotnisko oraz kilka znanych obiektów turystycznych, m.in. sanockie Muzeum Historyczne i Rynek Galicyjski oraz Skansen w Bóbrce. Przewodnikiem po atrakcjach podkarpackiego będzie Elisabeth Duda - polska aktorka o francuskich korzeniach.
- Program pokazuje atrakcje turystyczne, wykorzystanie funduszy unijnych i ich wpływ na rozwój kulturalny miast, lokalne wydarzenia i imprezy, nieodkryte zakątki, ciekawe miejsca i niezwykłych ludzi, którzy działają lokalnie tworząc "piękno, którym możemy szczycić się przed światem" - mówią producenci cyklu "Polska Pięknieje w Unii Europejskiej".
W skład kapituły, która decyduje o wyborze prezentowanych w programie atrakcji oraz przyznaje dyplomy i statuetki "Piękniejsza Polska" wchodzą: Waldemar Dąbrowski, Jacek Cygan, Krzysztof Chwalibóg, Daniel Olbrychski, dr Józef Węgrzyn oraz Jerzy Maksymiuk. Partnerem programu jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Z kolei od piątku (20.09) do 2 października na krośnieńskim Rynku prezentowana jest wystawa pt. "Fundusze Europejskie z ludzką twarzą". Natomiast na sobotę (21.09) organizatorzy zaplanowali grę miejską dla całych rodzin.
Na ekspozycji w Rynku prezentowane będą portrety i zdjęcia reportażowe kilkudziesięciu osób. - Staraliśmy się odszukać i pokazać nieszablonowe osoby, które przy wsparciu Funduszy Europejskich w swoich lokalnych społecznościach realizują pasje i odnoszą sukcesy, którymi warto się chwalić - tłumaczą Marcin Hołota i Mateusz Wojnarowski z firmy Sparing Communication Group, która wymyśliła i zrealizowała ekspozycję.
Choć bohaterami wystawy są ludzie z pięciu województw Polski i zawodowo zajmują się bardzo odległymi rzeczami, to łączy ich podejście do życia - korzystają z możliwości, jakie stwarzają fundusze europejskie.
Krośnieńskim akcentem wystawy są fotografie prezentujące Adama i Roberta Okulskich przy pracy - od roku dają oni pokazy tworzenia i zdobienia szkła w Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie na oczach publiczności potrafią w kilka minut wyczarować szklane kwiaty, wazony i figurki. Jak sami mówią, po blisko 20 latach pracy w hucie odkryli szkło na nowo i to praca w CDS okazała się dla nich wielkim wyzwaniem.
Fundusze europejskie będzie też można w Krośnie poznać bardziej praktycznie. Organizatorzy wystawy zapraszają całe rodziny na sobotę (21.09) do udziału w grze miejskiej - start z namiotu obok wystawy w godzinach od 14.00 do 15.00. Wystarczy skompletować 2 lub 3-osobowy zespół i na punkcie startowym odebrać mapę z instrukcjami. Potem trzeba już tylko szukać podpowiedzi i wskazówek, które pozwolą wytropić tajemniczych agentów. Dobra zabawa gwarantowana, a na uczestników czekają nagrody i upominki.