Biblioteka Pedagogiczna. 60 lat na walizkach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Dopiero od kilku lat ma swoją siedzibę z prawdziwego zdarzenia, wcześniej przez kilkadziesiąt lat księgozbiór przenoszony był z miejsca na miejsce, biblioteka biła rekordy przeprowadzek.
Biblioteka pedagogiczna powstała w 1947 roku. Obecnie mieści się przy ul. Grodzkiej, w jednym z budynków po starym szpitalu

Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku przy Inspektoracie Szkolnym, który mieścił się w Rynku, kamienicy Rynek 5. Księgozbiór liczył wtedy zaledwie 135 pozycji. 5 lat później placówka stała się Pedagogiczną Biblioteką Powiatową, weszła w sieć bibliotek powiatowych województwa rzeszowskiego. Jej stan powiększył się do 1000 egzemplarzy. Niebawem została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej (dziś Kazimierza Wielkiego).

- W pierwszych latach ze zbiorów głównie korzystali pracownicy wydziału oświaty oraz nauczyciele. Było wtedy tylko 395 czytelników - mówi Janina Pernal, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.

Biblioteka przez pewien czas mieściła się Domu Nauczyciela przy ul. Łukasiewicza

Od chwili powstania biblioteka nie miała samodzielnego lokalu, często zmieniała swoją siedzibę. Trudny okres przechodziła w 1957 roku, ponieważ księgozbiór zlokalizowany był w dwóch miejscach: przy ul. Ordynackiej, w dawnej siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz w SP nr 2 przy Szkolnej. Kilka lat później biblioteka otrzymuje od ZNP 3-pokojowy lokal o powierzchni 76 metrów kwadratowych w nowo wybudowanym Domu Nauczyciela przy ul. Łukasiewicza. Niebawem jednak znów musi go opuścić.

Wypożyczalnia w pawilonie sportowym Szkoły Podstawowej nr 6

W 1975 roku decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie biblioteka otrzymuje nazwę Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. W jej skład wchodzi 5 filii. Placówka otrzymuje 2 pomieszczenia przy Muzeum Okręgowym przy ul. Nowotki (Dziś to Muzeum Podkarpackie - ul. Piłsudskiego). Było to jednak znów zaledwie 76 metrów. - Powierzchnia była tak mała, że nie można było tam urządzić czytelni - dodaje dyrektor. Zapakowane w kartonach zbiory na lepsze czasy czekały w magazynie Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego.

Bertrand Russell "O wychowaniu" - to była pierwsza pozycja w historii biblioteki. Nie ma jej jednak już w zbiorach. Zachowała się druga książka: "Mowa i myślenie u dziecka" - Jan Piaget

Na tym nie koniec, biblioteka zmieniała jeszcze siedzibę co najmniej kilka razy. W 1979 roku dla jej potrzeb zakupiono Willę Marta przy ul. Łukasiewicza, ale ze względu na obecność lokatorów, nie można było się do niej wprowadzić. Tymczasem komisja badająca strop Muzeum stwierdziła, że jego obciążenie jest zbyt duże i część zbiorów biblioteki zostało przeniesionych do pawilonu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 6.

Po 60 latach biblioteka doczekała się własnego budynku, wyremontowanego specjalnie na jej potrzeby

W 1981 roku biblioteka znów wróciła do Domu Nauczyciela, ale niektóre pozycje zostały w SP 6. - Najtrudniejsza sytuacja lokalowa wystąpiła jednak w 1988 roku, bo magazyny biblioteki mieściły się w 3 miejscach, z czego jeden z nich był w Szkole Podstawowej w Odrzykoniu - przypomina Janina Pernal. Niebawem rozpoczął się jednak remont Willi Marta, biblioteka mogła zająć jej pomieszczenia.

W 1998 roku organem prowadzącym biblioteki staje się urząd marszałkowski województwa podkarpackiego. W 2004 roku rozpoczyna się przebudowa budynku poszpitalnego przy ul. Grodzkiej na potrzeby biblioteki. Dzięki temu w grudniu 2007 roku kończy się historia jej przeprowadzek.

Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać nauczyciele, studenci, ale nie tylko - każdy, kto chce pogłębiać wiedzę

Obecnie biblioteka liczy 5 filii, ma ponad 290 tys. zbiorów. To księgozbiór fachowy, literatura pedagogiczno-psychologiczna, literatura piękna, ale też czasopisma, zbiory audiowizualne, filmy, materiały do nauki języków obcych.

- Gromadzimy literaturę z różnych dziedzin wiedzy. Księgozbiór szczególnie adresowany dla nauczycieli i studentów, ale mogą z niego też korzystać maturzyści, licealiści przygotowujący się do konkursów i olimpiad, ponadto osoby, które pogłębiają swoją wiedzę z zamiłowania lub podnoszą kwalifikacje zawodowe. Biblioteka, wypożyczalnia i czytelnia jest dostępna dla każdego, kto potrzebuje fachowej literatury - podkreśla Janina Pernal.

Janina Pernal - dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie

- Jako student Politechniki Krakowskiej korzystałem z tego zbioru w zakresie nauk technicznych. Dzięki temu mogę docenić jak bardzo ważna jest ta jednostka dla tych, którzy zdobywają wiedzę - mówił obecny na jubileuszu Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

- To nie jest już biblioteka jaka kojarzy nam się z dzieciństwa - mówi Krystyna Lech, dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. - Nasze biblioteki są zinformatyzowane, w związku z czym korzystanie z ich zasobów jest łatwiejsze, zamawiamy książkę i ona na nas czeka, oszczędzamy czas, szybko załatwiamy formalności.

Przez kilkadziesiąt lat kadrę dla potrzeb bibliotek publicznych kształciło Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Teraz dużego zapotrzebowania na bibliotekarzy nie ma - przyznaje dr Łukasz Szmyd, dyrektor PPSKAKiB: - Sytuacja rynkowa spowodowała, że od kilku lat nie prowadzimy już kształcenia w tym zakresie.

Z zasobów biblioteki mogą korzystać także osoby niepełnosprawne, jest podjazd i specjalnie przystosowana czytelnia

Dyrekcja biblioteki zapewnia jednak, że mimo postępu cywilizacyjnego biblioteki zajmują ważną pozycję w zdobywaniu wiedzy. - Internet jest bogatym źródłem informacji, ale czasem przypadkowej - podkreśla Janina Pernal. - My dostarczamy informacji sprawdzonej, która jest do wykorzystania w naukowych wydawnictwach. Nie rywalizujemy z internetem, również korzystamy z tego bogatego źródła, jednak staramy się wyłowić informację właściwą i wartościową.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)