Będzie upalnie. Pij dużo wody, unikaj wysiłku

Wydano ostrzeżenie przed upałami, które potrwają do końca tygodnia. Temperatury znacznie przekroczą 30°C i mogą być niebezpieczne. Radzimy, jak przetrwać ten okres.
IMGW zapowiada najgorętsze dni w roku. Najwyższe temperatury prognozowane są m.in. na Podkarpaciu. Uważać na nie powinni zwłaszcza seniorzy

Ostrzeżenie o upałach wydane zostało przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla czterech województw południowych – świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego – ma ono trzeci, najwyższy stopień.

IMGW przewiduje, że upał utrzyma się do soboty 5 sierpnia, z możliwością przedłużenia na kolejne dni. - W tym okresie prognozuje się temperaturę maksymalną od 30°C do 33°C, tylko we wtorek, środę i czwartek od 34°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 20°C do 22°C – informują meteorolodzy.

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób starszych. - Seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu w godzinach okołopołudniowych, między godz. 12 a 15, a zwłaszcza wysiłku fizycznego wykonywanego na słońcu, który wzmaga niewydolność krążenia – ostrzega lek. med. Marcin Steliga, koordynator medyczny krośnieńskiego pogotowia.

Na rynku i w ogródku jordanowskim znajdują się kurtyny wodne, w których można się schłodzić

Niezależnie od wieku należy także pić większą ilość wody, najlepiej mineralnej niegazowanej, nie mniej niż 2,5-3 litry na dobę.

- Jeśli już musimy wyjść w szczycie upałów, zakładajmy lekkie, przewiewne, najlepiej jasne ubrania – radzi Marcin Steliga.

W Krośnie istnieje możliwość schłodzenia się w dwóch kurtynach wodnych. Jedna znajduje się na rynku, druga w ogródku jordanowskim.

Upały potrwają co najmniej do końca tygodnia (źródło: Foreca.com)

Przypominamy także, że zgodnie z prawem pracodawcy mają obowiązek zapewnienia napojów chłodzących pracownikom. Dotyczy to zarówno pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25°C, jak i pracowników biurowych, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 28°C. Pracownicy powinni mieć stały dostęp do napojów.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward