Będzie przedszkole dla upośledzonych dzieci

Od września powstanie w Krośnie Przedszkole Specjalne dla dzieci upośledzonych. Placówka będzie się mieścić w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Na jego utworzenie zgodę muszą wyrazić jeszcze radni, ale ze względu na zapotrzebowanie na tego typu ośrodek wydaje się to być tylko formalnością.
SOSW oferuje kształcenie dla uczniów w różnym wieku, jesienią dołączą tam także przedszkolaki

Jeśli większość radnych na najbliższej sesji (28.03) podniesie rękę "za", przedszkole rozpocznie funkcjonowanie od 1 września 2012 roku. Zostanie włączone w strukturę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Turaszówce. Jego pełna nazwa będzie brzmieć "Przedszkole Specjalne Nr 12 w Krośnie dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym w Stopniu Umiarkowanym, Znacznym, z Autyzmem oraz z Niepełnosprawnościami Sprzężonymi".

Utworzenie placówki ma ułatwić dostęp do edukacji przedszkolnej dla dzieci z orzeczeniem specjalnym, jest jednym z głównych zadań określonych w Strategii Oświatowej Miasta Krosna na lata 2011-2016.

Jolanta Znój - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie

- Utworzenie przedszkola specjalnego jest skierowane do dzieci głębiej upośledzonych. To odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, cierpiących na różnego rodzaju dysfunkcje rozwojowe - mówi Jolanta Znój, dyrektor SOSW, która wystąpiła w wnioskiem o utworzenie placówki.

Obecnie SOSW obejmuje tzw. wczesnym wspomaganiem rozwoju siedmioro dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice są szczególnie zainteresowani utworzeniem specjalistycznej placówki, w której ich dzieci mogłyby przygotowywać się do rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej.

- Rodzice chcieliby oddać swoje dzieci pod fachową opiekę do przedszkola specjalnego, a takiego w Krośnie nie ma. Owszem, te dzieci są przyjmowane do funkcjonujących oddziałów przedszkolnych, ale w tych przedszkolach grupy są liczne, a te dzieci wymagają specyficznych metod pracy i opieki, małych grup - podkreśla dyrektor. W przedszkolu specjalnym jedna grupa może liczyć od 6 do 10 uczniów z umiarkowanym lub znacznym upośledzeniem umysłowym. W przypadku dzieci głęboko upośledzonych - grupa musi być jeszcze mniejsza - może liczyć od 2 do 4 dzieci.

- To jest bardzo zindywidualizowana opieka, a my mamy pedagogów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo. Jesteśmy jednostką specyficzną, takich bardziej specjalistycznych umiejętności mamy nieco więcej niż pozostali pedagodzy w mieście - zapewnia Jolanta Znój.

Obecnie w ramach SOSW funkcjonuje szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy, uzupełniające liceum ogólnokształcące. Łącznie z edukacji korzysta blisko 160 uczniów. Przy ośrodku działa też internat - liczy 60 wychowanków. Od września dołączą dzieci w wieku przedszkolnym.

Przedszkolaki będą miały osobne sale, każda będzie wyposażona w sprzęty i pomoce dydaktyczne dopasowane do wymogów rozwojowych dzieci.

Przedszkole wejdzie w struktury tego ośrodka

Planuje się, aby przedszkole funkcjonowało 5 godzin dziennie, od 8.00 do 13.00. Wtedy opieka nad dziećmi będzie nieodpłatna. Gdyby w grę wchodziły dodatkowe godziny, rodzice będą musieli liczyć się z kosztami. Termin naboru do przedszkola nie jest jeszcze znany.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)