Teoretycznie na terenie Krosna działa 25 bezpłatnych hotspotów, czyli punktów dostępu do bezprzewodowej sieci umożliwiających połączenie z Internetem, pod nazwą KROSMAN – Krośnieńska Szerokopasmowa Sieć Internetowa (więcej na jej temat tutaj). Powstała ona ponad dziesięć lat temu.
Całodobowy dostęp do Internetu powinien znajdować się:
W pozostałych częściach miasta ten dostęp nie jest gwarantowany.
Według magistratu wi-fi w podanych lokalizacjach powinno działać, a hotspoty są na bieżąco monitorowane.
Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce. Niestety połączenie z siecią okazało się niemożliwe. Na Rynku, czy w pobliżu Urzędu Miasta na ulicy Staszica hotspot KROSMAN jest wykrywany, jednak nie mogliśmy się z nim połączyć. Na placu Monte Cassino telefon w ogóle nie wykrywał miejskiej sieci, mimo że lokalizacja jest podana na oficjalnej mapie. Wi-fi nie działa również na dworcu autobusowym.
Na Rynku bez problemu działa za to darmowa i otwarta sieć wi-fi Centrum Dziedzictwa Szkła.
Dobra wiadomość jest taka, że Urząd Miasta postanowił zapewnić swoim mieszkańcom i turystom lepszy dostęp do Internetu i zrealizować projekt pod nazwą WiFi4EU.
Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w przetargu, to realizacja inwestycji powinna rozpocząć się w czerwcu tego roku. W ramach projektu dwa hotspoty KROSMAN (na Rynku i na dworcu autobusowym) zostaną zastąpione dziesięcioma nowymi. Znajdą się one w następujących miejscach:
- Inicjatywa WiFi4EU ma na celu zapewnić mieszkańcom i odwiedzającym dostęp do wysokiej jakości Internetu w całej Unii Europejskiej przez bezpłatne wi-fi w miejscach publicznych, takich jak parki, place, urzędy, biblioteki i miejsca użyteczności publicznej – informuje krośnieński magistrat.
W ramach projektu nowe łącze internetowe ma być dostępne na poziomie przynajmniej 30 Mb/s i wykorzystywać pasma 2,4 GHz i 5 GHz. Nie będzie limitu transferu danych oraz ograniczeń czasowych podczas korzystania z wi-fi. Będzie to sieć bezpłatna, bez konieczności oglądania reklam handlowych ani udostępniania swoich danych osobowych w celach komercyjnych oraz otwarta, a więc dostęp do niej nie będzie wymagał hasła ani innych form uwierzytelnienia. Po wyszukaniu sieci o nazwie WiFi4EU trzeba będzie tylko zaakceptować regulamin i się zalogować.
Miejsca hotspotów zostaną oznaczone i będą rozmieszczone w taki sposób, że użytkownik będzie automatycznie przełączany pomiędzy nadajnikami. Dzięki temu nie będzie tracić sygnału.
Na budowę sieci WiFi4EU Krosno otrzymało dotację z Unii Europejskiej w wysokości ponad 60 tys. zł.
Technologia XX wieku wprowadzona w XXI wieku... Park kulturowy to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami... nie dziwi więc, że WiFi też musi być zabytkowe w takim miejscu.
Ciekawe co miał na myśli prezes Ryszard Ochódzki mówiąc:
"To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu ..."
Dlaczego UM wybral ofertę od dostawcy, który nie gwarantuje stabilnego łącza? Jeszcze kilka lat temu UM szczycił się siecią FTTH od Orange, zatem czy tak trudno było się porozumieć z innym dostawcą, czy to polityczna zagrywka? Wgłębiając się w temat, każdy hot spot musi spełniać min 30 mb/s przepustowości inaczej kasa wraca skąd przyszła :)
Przecież każdy ma internet w telefonie, po co to komu?
Przecin, to nie jest darmowy internet dla okolicznych mieszkańców.
KROSMAN ma dardzo słaby zasięg bo anteny są za nisko zamocowane. Mam 150 m do nadajnika na SP3 na ul. Konopnickiej. Mimo takiej bliskiej odległości nie ma zasięgu, bo antenę na szkole zamontowali na bocznej ścianie i nie wystaje ponad dach.
Antena powinna być zamontowana w najwyższym punkcie dachu.
Powinni dać darmowy hotspot też w każdym parku.
...i pełna kontrola co robisz. Nie. Dziękuję
Wydawanie kasy bez sensu. To miało sens kilka-kilkanaści lat temu a nie teraz kiedy kazdy ma internet w smartfonie.
Na oświetlenie miasta w nocy (ba, nawet obwodnicy!) nie ma, na oświetlenie z prawdziwego zdarzenia krośnieńskiego stadionu nie ma, nie ma na nic, ale na pierdoly bóg wie komu potrzebne skoro każdy ma nielimitowany internet to jest!!!
Proponuję wybudować rollercoaster na dachu urzędu miasta a co ! Niech widzą kto bogaty!
Czyli znów zapłacił każdy podatnik a dostęp mają tylko mieszkańcy danych ulic i miejscówek. Reszta zapłaci ogromne sumy dotychczasowym swoim dostawcom lub nie będzie korzystać.
Dlaczego brak wzmianki, że ta sieć nie ma służyć do sterowania chipami w szczepionkach?