Będą wspólne projekty z Marl i Fjell

Krosno ma nowych zagranicznych partnerów. Podczas Kongresu Samorządowego (22-25.08) została sformalizowana współpraca Krosna z norweskim Fjell i niemieckim Marl. Z Norwegami miasto podpisało umowę partnerską, natomiast z Niemcami deklarację o współpracy. Efektem mają być kolejne wspólne projekty.
Umowę partnerską podpisują Piotr Przytocki - prezydent Krosna i Vidar Arnesen - przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych norweskiej gminy Fjell

Współpraca Krosna z norweską gminą Fjell, została nawiązana w 2008 roku, kiedy to zapoczątkowano wspólną realizację dużego projektu. Dzięki niemu doposażono Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie w 35 sztuk nowoczesnego sprzętu medycznego. Przeprowadzono również badania profilaktyczne 12,5 tys. dzieci z krośnieńskich szkół.

- Już dziś przygotowujemy się do współpracy przy realizacji nowych wspólnych projektów. Jednym z nich jest przygotowany przez Miejski Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, wspólnie ze szkołą z Fjell, projekt: "Od tablicy do tabletu - podróż z tabletem szlakiem zabytków Norwegii i Polski". W ramach tego projektu będziemy mogli zorganizować wymianę młodzieży oraz lepiej poznać się nawzajem - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Jestem przekonany, iż nasza współpraca przyczyni się do wzajemnego rozwoju i współpracy na wielu wspólnych płaszczyznach - dodaje.

Zawarte w polsko-norweskich porozumieniach treści mają też ułatwić pozyskiwanie środków z Funduszu Norweskiego na opiekę zdrowotną, pomoc społeczną, edukację i kulturę.

Z kolei współpraca Krosna z niemieckim miastem Marl została nawiązana dzięki wieloletniemu partnerstwu Krosna i Zalaegerszeg z Węgier. Od maja do października 2012 roku miasta: Zalaegerszeg, Marl, Krosno i rumuńskie Marosvásárhely realizowały wspólny projekt "4 miasta 4 odpowiedzi", w ramach którego każde z miast zaprezentowało swój potencjał gospodarczy oraz przedstawiło problemy restrukturyzacji ekonomicznej.

W grudniu 2012 roku miasto Marl zaprosiło Krosno do udziału w projekcie "Z młodzieżą poruszyć świat". Efektem był wyjazd do Niemiec (14-21.08 br.) grupy młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego z Krosna.

Formalności związane ze współpracą pomiędzy miastami zostały dopełnione podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Krośnie (22-25.08). W kongresie wzięły udział delegacje z miast: Gualdo Tadino z Włoch, Marl z Niemiec, Sárospatak z Węgier, Koszyc ze Słowacji oraz gościnnie delegacja z Fjell z Norwegii.

W Europejskim Kongresie Samorządowym (22-25.08) wzięły udział delegacje z Włoch, Niemiec, Węgier, Słowacji i Norwegii. Jedna z konferencji odbyła się w Suchodole, w Kampusie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie

Podczas obrad kongresu zaprezentowano rozwój społeczeństwa obywatelskiego w wymienionych miastach. Goście odwiedzili krośnieńskie instytucje: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Świetlicę Środowiskową w Ogródku Jordanowskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszenie Troski o Młodzież "Oratorium Twój Dom". Porozumienie o współpracy podpisały szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie z Kolegium Reformowanym z Sárospatak.

Kongres został zorganizowany przez Krosno, w ramach projektu wspieranego finansowo przez Komisję Europejską. - Jest to już trzeci projekt, jaki wspólnie realizuje Krosno i miasto Marl w tak krótkim czasie. Jestem przekonany, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie równie intensywna i owocna, a podpisana deklaracja o współpracy stanie się podstawą do podejmowania nowych wspólnych polsko-niemieckich inicjatyw - powiedział prezydent Krosna.

Podpisane porozumienie pomiędzy Krosnem a Marl będzie podstawą do podpisania w najbliższym czasie umowy partnerskiej. W treści deklaracji znalazły się m. in. zapisy dotyczące współpracy szkół w zakresie wymiany młodzieży - szczególnie dotyczy to Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika z Krosna, które nawiązuje współpracę z Gimnazjum Willy Brandta z Marl. Oprócz tego współpraca ma dotyczyć rozwiązywania problemów społecznych, restrukturyzacji gospodarczej, wymiany kulturalnej i sportowej.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)