Balony z Piaskiem, czyli 8. Górskie Zawody Balonowe

Zakończył się długi, majowy weekend, a wraz z nim impreza, która od lat cieszy się w Krośnie niemalejącą popularnością - zawody balonowe. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych, 9. zawodów, w których najprawdopodobniej wystartuje balon reprezentujący nasz region.
Dużym zainteresowaniem cieszył się rzadko spotykany sterowiec

W tym roku na krośnieńskim niebie mogliśmy zobaczyć także sterowiec. Przyjechał do nas z Wrocławia i jest jedynym zarejestrowanym sterowcem w Polsce. Ten statek powietrzny podobnie jak balony utrzymuje się w powietrzu dzięki sile nośnej gazu znajdującego się wewnątrz powłoki. Od balonów różni się tym, że ma własny napęd i stery, co pozwala na loty w dowolnym kierunku. Uprawnienia do lotów sterowcem ma jedynie 5 osób w Polsce. W tym roku, załoga tego sterowca wybiera się na Mistrzostwa Świata do St. Petersburga.

Dzięki sympatii Dowództwa Sił Powietrznych Iskry latają nad Krosnem od kilku lat

Dużą ilość widzów zgromadził na krośnieńskim lotnisku pokaz Zespołu Akrobacyjnego "Biało Czerwone Iskry" z Dęblina. Pokaz jak zwykle dostarczył niezapomnianych wrażeń. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się nocne pokazy balonów oraz występy zaproszonych gwiazd sceny muzycznej; Golden Life, Szymona Wydra i Carpe Diem oraz Andrzeja "Piaska" Piasecznego.

Sprzyjająca nocna aura pozwoliła balonom na zaprezentowanie się w innym świetle

Jaką marką cieszą się zawody w Krośnie wśród baloniarzy? - Miarą jest tu frekwencja, choć dzisiaj może nie do końca. W ostatnim okresie prawo lotnicze wycięło nam ponad 30 balonów węgierskich. Hipotetycznie zakładając, że mogłyby latać, to pewnie połowa węgierskich załóg chciałaby się tu zarejestrować. Gdyby nie zmiany w prawie przypuszczam, że byłoby w Krośnie tych balonów ponad 40 - wyjaśnia Adam Gruszecki, były, wieloletni dyrektor sportowy zawodów, w tym roku latający balonem "Spa Nałęczów". W sumie do naszego miasta przyjechało ponad 30 załóg. Wśród nich, w komplecie kadra narodowa Polski. Ponad połowa ekip to goście zza granicy; Litwy, Węgier, Czech, Łotwy i Słowacji. W gronie startujących było trzy kobiety, dwie Polki i Łotyszka. - Pamiętam, że w 2004 roku było aż 49 startujących balonów. Dla mnie to były bardzo duże zawody. Nie zdarzyło mi się potem w latać w Polsce, gdzie byłoby tych balonów więcej - twierdzi Adam Jaskólski, pilot z Konina.

Załogi zgodnie podkreślają bardzo dobrą organizację zawodów

Zdaniem Adama Gruszeckiego na wyjątkowość zawodów w Krośnie wpływa wiele czynników. Przede wszystkim otwartość i gościnność organizatorów, a jednocześnie bardzo dobry termin imprezy. - Zaangażowanie organizatorów stwarza niepowtarzalną, rodzinną atmosferę i sprawia, że ludzie czują tu się naprawdę dobrze. Długi, majowy weekend oraz początek sezonu, kiedy piloci są głodni sportowego latania - to termin najlepszy na organizację zawodów. Wtedy też teren jest dogodny do lądowania, bo nie ma jeszcze upraw - wyjaśnia.

- Zawody balonowe w naszym mieście to impreza, która moim zdaniem powinna być jeszcze bardziej rozbudowana, by każdy, kto przyjedzie do Krosna mógł znaleźć coś ciekawego przez cały dzień i część nocy. Moim marzeniem jest, żeby ta impreza skupiała zainteresowanie jeszcze większej rzeszy przyjezdnych. Dlatego w mieście powstają obiekty, które będą zaspokajały potrzeby turystów, którzy będą chcieli uczestniczyć w imprezie, lub odpocząć w znakomitym otoczeniu wokół Krosna - mówi po zakończeniu imprezy Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Jest bardzo prawdopodobne, że już w przyszłorocznych zawodach wystartuje balon reprezentujący gospodarza. - Najlepiej by było, żeby balon był z godłem Krosna, ale to może być trudne. Będziemy się starali, aby był w barwach sponsora, który jednoznacznie kojarzy się z naszym terenem, lub Aeroklubu Podkarpackiego - zapewnia Jacek Kondera, prezes Aeroklubu Podkarpackiego. - Byłaby już załoga, ale na razie brakuje sprzętu. Spróbujemy pozyskać sponsorów i troszkę dać z własnej kieszeni, aby na przyszłe zawody ten balon był i wystartował jako reprezentant Krosna - dodaje.

Organizatorami 8. Górskich Zawodów Balonowych byli: Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel Ostrowskiej, Urząd Miasta Krosna wraz z Krośnieńskim Domem Kultury oraz Aeroklub Podkarpacki. Honorowy Patronat objęła Wojewoda Podkarpacki Ewa Draus.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)