To już 15. jubileuszowy ranking liceów, a 3. oceniający technika. Zestawienie dostarcza informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Głównymi adresatami rankingu są uczniowie najstarszych klas gimnazjów.
Oceniając licea kapituła brała pod uwagę sukcesy w olimpiadach, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych, ale też dodatkowych oraz tzw. opinię akademicką. Natomiast w przypadku techników o ich pozycji dodatkowo zadecydowały wyniki egzaminu zawodowego.
W Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących, wśród 500 sklasyfikowanych szkół znalazły się szkoły krośnieńskie. Tradycyjnie już świetną pozycję odnotowało I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika.
"Kopernik" uplasował się na 38. miejscu. Oznacza to awans, w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, aż o 18. pozycji. - Ten awans mile nas zaskoczył, ale raczej potwierdza nasze oczekiwania. Satysfakcjonują nas lokaty do 50 miejsca - takie mamy ambicje, bo jesteśmy świadomi miejsca, gdzie pracujemy i tego, że uczniowie ze środowisk wielkomiejskich mają dużo lepszy dostęp do kształcenia - komentuje Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. - Sama nasza obecność rok w rok od 15 lat w pierwszej pięćdziesiątce daje nam prawo sądzić, że należymy do tej ścisłej czołówki.
Dyrektor "Kopernika" uważa, że uczniowie zwracają uwagę na ten ranking, szczególnie że bierze on pod uwagę zdawalność matury. - Jest to kryterium, które przekłada się na interes ucznia, ten najbardziej oczekiwany, bo jest to przecież przepustka do dalszej ścieżki kształcenia. Zdaniem Ryszarda Józefczyka właśnie kryterium maturalne sprawiło, że ranking rzetelnie oddaje kondycję szkoły: - O miejscu w rankingu nie decyduje już szczupła grupka olimpijczyków, jak to było kiedyś, ale kolejny rocznik, który przystępuje do matury.
W rankingu wojewódzkim, wśród 50 wyróżnionych liceów znalazło się aż 5 ogólniaków z Krosna. Na drugim miejscu, po rzeszowskim Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek (10 miejsce w kraju), sklasyfikowano krośnieńskie I LO - tym samym jest to najlepsza spośród publicznych szkół w województwie. Na 6. miejscu znalazło się Katolickie Liceum Ogólnokształcące (w rankingu ogólnopolskim jest na 134. miejscu - to spory sukces, bo jeszcze w ubiegłym roku szkoła znajdowała się na 266. pozycji). Dalej, na 23. miejscu rankingu wojewódzkiego jest II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja, na 44. miejscu III Liceum Ogólnokształcące, a na 50. Zespół Szkół Muzycznych.
Z kolei w Ogólnopolskim Rankingu Techników wyróżniono 250 szkół. Wśród nich na 61. pozycji sklasyfikowano krośnieńskie Technikum Nr 5 ("Elektryk"). W ubiegłorocznym rankingu szkoła była sklasyfikowana na 7. miejscu w kraju. Bardzo dobrze szkoła ta wypadła w ogólnopolskim podrankingu maturalnym - zajęła 31. miejsce.
- Nadal jesteśmy w górnej stawce, szczególnie pod kątem matur. Cieszymy się, bo jesteśmy najlepszym technikum w okolicy - podkreśla Marek Kubit, dyrektor ZSP nr 5. O nieco słabszej pozycji niż w ubiegłym roku zdecydowały wyniki egzaminów zawodowych. - Te egzaminy w niektórych specjalnościach są bardzo trudne. Aby zdać maturę trzeba przekroczyć 31 procent, natomiast egzamin zawodowy aż 75 procent, nie każda grupa sobie z tym radzi, bo nie jest naturalne zdawanie np. części praktycznej opisowo. Dla technika opisywanie czynności, nazywanie ich jest ciężkim zadaniem. Teraz będzie nowa forma tych egzaminów, mam nadzieję, że pozmienia się to na korzyść uczniów.
Dyrektor "Elektryka" podkreśla, że ranking "Perspektyw" jest prestiżowy i rzetelnie przeprowadzony, przy czym o jego wynikach więcej mówi się w samych szkołach. Natomiast uczniowie kierują się nim, ale tylko w większych ośrodkach. - Tam szkoły, które osiągają rezultaty na poziomie najwyższym, ściągają tych lepszych uczniów. Jeśli chodzi o Krosno, to często rodzice kierują się kwestią dojazdu i łatwością przejścia ucznia przez szkołę - wyjaśnia. - To jest niepokojące - dodaje.
- Ranking nie odzwierciedla też pracy nauczycieli, bo są środowiska, gdzie uczniowie są mniej zdolni, mają mniejsze możliwości. W Warszawie łatwiej jest wyłowić talenty, ucznia, który wystąpi na międzynarodowej olimpiadzie, u nas jest mniejsza populacja, jest walka o ucznia, który zdaje maturę rozszerzoną - twierdzi Marek Kubit. - Cieszy więc to, że nauczyciele wywalczyli taką pozycje w rankingu maturalnym.
W rankingu wojewódzkim, wśród 50 wyróżnionych szkół, znalazły się 3 krośnieńskie technika. Na 6. miejscu Technikum Nr 5 ("Elektryk"), na 31. miejscu Technikum Nr 3 -"Mechanik", a na 38 miejscu Technikum Nr 1 - "Szczepanik".
W ogólnopolskim rankingu szkół olimpijskich, który obejmuje wszystkie typy szkół ponadgimnazjalnych, znalazł się "Kopernik". Od samego początku istnienia rankingu, krośnieńskie I LO było w pierwszej setce szkół w Polsce. W tym roku o sukcesie szkoły (40 pozycja) zadecydowały sukcesy 6 laureatów i 16 finalistów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Były to bardzo znaczące sukcesy w 12 olimpiadach krajowych. Tegoroczna lokata "Kopernika" to awans o trzy miejsca w porównaniu z rokiem poprzednim.
Tegoroczny jubileuszowy 15. finał rankingu miał szczególny charakter - szkoły otrzymały dodatkowe dyplomy okolicznościowe. Za swoje osiągnięcia "Kopernik" otrzymał tytuł "Złotej Szkoły 2013". "Elektryk" - "Srebrnej Szkoły 2013".