ArtKino mieści się przy ul. Bieszczadzkiej, w budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego. To miejskie kino, działa w ramach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Ze swoją działalnością ruszyło 9 października 2000 roku jeszcze pod nazwą kino KDK (od Krośnieńskiego Domu Kultury).
Poza codziennymi projekcjami, które rozpoczęły się od amerykańskiej superprodukcji "Gniew oceanu", już kilka dni po uruchomieniu kina, 12 października, wprowadzono DKF, czyli Dyskusyjny Klub Filmowy pod nazwą "16 mm". - Pomysł na jego działalność wyszedł od osób niezwiązanych bezpośrednio z domem kultury, od dwóch krośnieńskich miłośników kina - Mirosława Habrata i Tomasza Chudego - wspomina Iwona Penar z artKina. - A sama nazwa nawiązuje do charakterystycznej szerokości reporterskiej taśmy filmowej - wyjaśnia.
Swoją podróż kulturalną z X muzą DKF rozpoczął nie byle jakim filmem, bo kultowym "Rejsem". Od tego czasu klub działa nieprzerwanie, przez dziesięć miesięcy w roku (poza wakacjami). Niezmienne są dzień i godzina projekcji filmów - to czwartek godz. 19.00.
W ciągu 10 lat DKF prezentował nie tylko znakomite filmy, ale gościł też znane osoby związane z kinem: filmoznawców, reżyserów czy aktorów.
- Prowadząc działalność w zakresie kina tradycyjnego, ciekawego, ambitnego, kino KDK wciąż szukało swojego miejsca na mapie różnorodnych form działalności kinowej - mówi Iwona Penar. Znaczącą datą stał się 1 października 2007 roku - w tym dniu kino to, jako pierwsze na Podkarpaciu, dołączyło do elitarnego grona Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. - To, że kino z Krosna otrzymało status kina studyjnego było zasługą samych widzów, którzy bardzo licznie chodzili na czwartkowe seanse - podkreśla.
Kino ma "na koncie" wiele przeglądów tematycznych, m.in. "Wakacyjne podróże po Europie" czy "Tydzień polskiego filmu", ale też cyklicznych imprez, dzięki którym udało się zaprezentować wielkich twórców filmu, m.in. Ingmara Bergmana, Larsa von Triera, Andrzeja Wajdę, Jerzego Kawalerowicza, Jima Jarmuscha, Wima Wendersa czy Woody Allena.
Rok temu kino rozpoczęło jeszcze jeden ważny projekt - przystąpiło do ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, polegającego na promowaniu ambitnych filmów wśród uczniów szkół z Krosna i okolic. Nowy cykl właśnie się rozpoczął, co miesiąc dzieci, zarówno starsze jak i młodsze, obejrzą specjalnie wybrane pod względem tematyki i poziomu trudności obrazy.
W ciągu ostatnich kilku lat udało się wzbogacić repertuar kina, ale też jego bazę techniczną. - Dzięki wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej dokonano przeglądu sprzętu, zakupiono prostowniki, przewijarkę do taśmy oraz obiektywy, sprzęt komputerowy, system sprzedaży biletów, rozbudowano kasę, wymieniono okotarowanie sali - wylicza Iwona Penar. - Najświeższą inwestycją zrealizowaną z pomocą PISF jest zakup i montaż klimatyzacji w sali kinowej.
- Wymarzony, widoczny z daleka, informujący o siedzibie kina plafon, który od 2008 roku widnieje na budynku, został z kolei dofinansowany przez SKSiL - mówi przedstawiciel kina. Wtedy to kino zmieniło nazwę na artKino.
Z okazji 10-lecia kino zaprasza na specjalne projekcje filmów wybranych przez samych widzów na podstawie ankiety. Przewidziano prezentację: "Amelii", "Wesela" (reż. Wojtek Smarzowski), "Jasminum", "Dziewczyna z perłą", "Pora umierać", "Między słowami", "Wino truskawkowe", "Brzdąc" i "Co nas kręci, co nas podnieca". Szczególny pokaz odbędzie się w czwartek (14.10), wtedy to historia zatoczy koło - wyświetlony zostanie "Rejs".