- Zauważamy, że jest więcej osób z obniżonym nastrojem, tzw. dystymią, czyli długotrwałym stanem spadku samopoczucia – mówi Marian Duda z krośnieńskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które jest inicjatorem akcji.
- Chociaż na terenie Krosna i okolic funkcjonują poradnie zdrowia psychicznego, to bardzo często mają kilkumiesięczne terminy przyjęć, procedury, a dodatkowo wizyta w takim miejscach nadal bywa dla niektórych wstydliwa. Stworzyliśmy miejsce, które jest łatwo dostępne i ma za zadanie być doraźnym wsparciem oraz pomocą w odzyskiwaniu dobrego nastroju – tłumaczy.
Konsultacje prowadzone są trzy razy w tygodniu w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej 10.
Konsultacje skierowane są głównie do młodzieży, ale skorzystać mogą z nich także dorośli. Będą pomocne również w problemach rodzinnych, takich jak konflikty czy zaburzone relacje dziecka z rodzicami.
- Może się do nas zgłosić każdy, kto czuje się zagubiony, bezwartościowy, ma problemy, o których chce porozmawiać. W przypadku dzieci i młodzieży mogą to być np. problemy z powrotem do szkoły i życia społecznego, temat hejtu. Długo utrzymujący się obniżony nastrój powoduje złe myśli, a w konsekwencji nawet przypadki samobójstw, które coraz częściej występują także w Krośnie i okolicy – mówi Marian Duda.
Dzieci mogą również skorzystać z kolonii wakacyjnych organizowanych przez TPD. – Zauważyliśmy, że takie wyjazdy także mają działanie terapeutyczne. Pomagają np. przywrócić rytm dnia, który został zachwiany w okresie zdalnego nauczania i wpływają pozytywnie na relacje z rówieśnikami – tłumaczą organizatorzy. Szczegóły na stronie Towarzystwa (tutaj).
Dodatkowo można skorzystać także ze wsparcia Społecznego Rzecznika Praw Dziecka w każdy czwartek w godz. 10:00-13:00 w biurze TPD przy ul. Wojska Polskiego 41 w Krośnie. – Świadczymy pomoc m.in. w sytuacjach, gdy rodzice są po rozwodzie i łamane jest prawo dziecka do kontaktu z jednym z nich.
Konsultacje finansowane są z budżetu miasta. Zaplanowano je do końca października, jednak organizatorzy zapewniają, że jeśli będzie zainteresowanie, to podejmą działania, aby przedłużyć i być może rozszerzyć akcję.
Rejestracja odbywa się codziennie w godz. 9:00-12:00 pod numerem tel. 13 43 262 95 lub w czasie pracy specjalistów pod numerem 667 041 655.