W lipcu tego roku minęła 85. rocznica powstania piłkarskiego klubu sportowego. W 1928 roku założony został Robotniczy Klub Sportowy Krośnianka. Rok później do użytku oddany został obiekt sportowy przy ul. Bursaki. To była siedziba klubu.
W 1931 roku powstał nowy klub - Legia Krosno. - Ten klub powstał dlatego, że nastąpiło nieporozumienie między działaczami i zawodnikami w Krośniance - wyjaśnia Wojciech Gonet, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszu 85-lecia istnienia klubu.
Zarówno Krośnianka, jak i Legia działały do 1939 roku. Po wojnie reaktywowano Legię, w 1946 roku klub pozyskał sponsora - Krośnieńskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego. Na terenie zakładu (w miejscu dzisiejszej firmy Panmar) został wybudowany stadion z trybuną, bieżnią lekkoatletyczną, boiskiem do koszykówki, a nawet zegarem boiskowym, co było w tamtych czasach rzadkością. Była też kawiarnia dla zawodników.
W 1949 roku klub przybrał nazwę Włókienniczy Związkowy Klub Sportowy Legia w Krośnie. Potocznie zwano go "Włókniarzem". Jego ówczesny prezes, Tadeusz Malarski zainicjował budowę nowego stadionu przy ul. Armii Ludowej (dziś Legionów) - oddany został do użytku w 1951 roku. 10 lat później powstała hala sportowa.
Po wojnie powstały kolejne kluby: Nafta i Huta. Oba sponsorowane były przez związki zawodowe. W 1957 roku połączyły się i razem stworzyły znów Krośniankę. - W całej historii klubu nazwy wielokrotnie się zmieniały. Było to spowodowane sytuacją finansową, która nigdy nie była dobra za wyjątkiem 1992 roku. Zmieniając nazwy klub "topił" wierzycieli, długi pozostawały poza klubem - mówi Wojciech Gonet.
Jednocześnie funkcjonowała Legia. Jednak w przeciwieństwie do Krośnianki, która dzięki sponsorowaniu przez federacje związków zawodowych była w dobrej kondycji finansowej, klub ten miał się bardzo kiepsko. Dlatego na początku lat 60. zapadły decyzje o połączeniu tych dwóch tworów - tak powstał Międzyzakładowy Związek Klubu Sportowego Krosno. W 1963 roku klub zmienił nazwę na Krośnieński Klub Sportowy Karpaty.
W 1992 roku w Karpatach powstała Autonomiczna Sekcja Piłki Nożnej, prezesem i sponsorem został Zbigniew Zarębski. Wtedy Karpaty po raz czwarty (i ostatni) awansowały do II ligi. - Zachwyt nad grą krośnieńskich piłkarzy był tak wielki, że na trybunach zasiadały prawdziwe tłumy. Drużyna po rundzie jesiennej miała możliwość awansu do I ligi, a wtedy nie było ekstraklasy - wspomina Wojciech Gonet. Gdy zaczęły się kłopoty sponsora, krośnieńska piłka nożna znów popadła w tarapaty.
W 1995 roku powstał jednosekcyjny Amatorski Klub Sportowy Krośnianka Krosno. Z czasem w mieście wydzielają się inne kluby, skupiające sportowców innych niż piłka nożna profesji.
Na 80-lecie klubu kibice otrzymali największą niespodziankę - po 10 latach, po tułaczce w V lidze, krośnieńscy piłkarze wywalczyli awans do III ligi, w której grają do dziś.
Z okazji 85-lecia istnienia piłkarskiego klubu w Krośnie, zaplanowano szereg imprez. Ciekawie zapowiada się najbliższa sobota (7.09).
Przy hali sportowej MOSiR (ul. Bursaki) odbędzie się piknik ekologiczny (godz. 9:00 - 14:00). W ramach pikniku przewidziano zbiórkę elektrośmieci. Dla szkół zorganizowano konkurs - placówka, która zbierze największa ilość elektrośmieci otrzyma laptopa.
W hali natomiast o Puchar Prezesa KS Karpaty powalczą drużyny futsalowe, a na Orliku przy ul. Legionów najmłodsi adepci futbolu będą rywalizować o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. Dzieci ze Szkółki Piłkarskiej Beniaminek z roczników 2004-2009 zmierzą się ze swoimi rówieśnikami grającymi w Dziecięcej Akademii Piłkarskiej Dębica i Aktive Pro.
O 15.00 na stadionie Karpat najważniejsza impreza - biało-niebiescy podejmować będą uczestnika tegorocznej edycji europejskich pucharów, występującego w T-Mobile Ekstraklasie - Piasta Gliwice. Sobotnie towarzyskie spotkanie nie będzie pierwszym pojedynkiem obu drużyn - w latach 50. i 60. doszło aż do czternastu spotkań na szczeblu II ligi. Krośnianie wygrali trzy pojedynki, siedem spotkań zakończyło się remisem, a czterokrotnie wygrywali gliwiczanie.
Na tym jednak nie koniec jubileuszowych atrakcji. 13 października do Krosna zawita kolejny przedstawiciel T-Mobile Ekstraklasy - Widzew Łódź.
Na 20 września zaplanowano uroczystą galę, podczas której osobom najbardziej zasłużonym krośnieńskiej piłce nożnej wręczone zostaną odznaczenia i pamiątki klubowe. Z okazji jubileuszu wydano też publikację o historii klubu autorstwa Jana Ciupki. Do nabycia w siedzibie klubu.