60 lat Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie świętuje 60-lecie działalności. To muzeum słynące z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Z okazji jubileuszu zaprasza na ekspozycję złożoną z najcenniejszych zdobytych w ostatnim dziesięcioleciu "skarbów".
Muzeum Podkarpackie ma swoją siedzibę w Pałacu Biskupim, w sąsiedztwie Rynku

Muzeum Podkarpackie zainaugurowało swoją działalność 22 lipca 1954 roku, mieści się w zabytkowym Pałacu Biskupim przy ulicy Piłsudskiego. W 2011 roku otworzyło swój pierwszy oddział - Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.

- Nasze muzeum turystom kojarzy się z lampami naftowymi - podkreśla Jan Gancarski, od 16 lat dyrektor placówki. Choć, istotnie, w muzeum znajduje się unikatowa kolekcja lamp naftowych, to zabytki związane z historią oświetlenia wcale nie są jedynymi skarbami ukrytymi w Pałacu Biskupim. Można poznać tam pradzieje Podkarpacia, "zobaczyć" Krosno z wieków ubiegłych, na starych płótnach, fotografiach, pamiątkach.

Jest też galeria twórców krośnieńskich oraz prezentacja rękodzieła, z którego słynie nasze miasto - szkła podkarpackich hut.

Z okazji 60-lecia istnienia muzeum przygotowano specjalną wystawę

W miarę dostępności środków finansowych wystawy muzeum są modernizowane, uzupełniane o cenniejsze eksponaty. - Łącznie w ostatnim dziesięcioleciu zakupiliśmy eksponaty za 750 tys. zł - informuje dyrektor. Od początku 2004 roku placówka zorganizowała 159 wystaw czasowych. Na przestrzeni ostatniej dekady odwiedziło je blisko 220 tysięcy osób.

Muzeum to nie tylko wystawy stałe, czy czasowe. To intensywna praca naukowo-badawcza, wydawnicza, organizacja dużych i małych przedsięwzięć kulturalnych - łącznie w ciągu ostatniego dziesięciolecia imprez było ponad 120. Do kalendarza kulturalnego na stałe już wpisały się takie przedsięwzięcia jak Kiermasz Sztuki czy Noc Muzeów - największa frekwencja podczas tej imprezy sięgnęła 3 500 osób (w 2014 roku). Muzeum organizuje też międzynarodowe konferencje naukowe, głównie o tematyce archeologicznej, historycznej i związanej z historią oświetlenia. Wydaje ponadto publikacje popularno-naukowe, albumy.

W muzeum zatrudnionych jest 67 osób, z tego 24 to pracownicy Karpackiej Troi.

Z okazji 60-lecia działalności muzeum przygotowało specjalną wystawę. - Prezentujemy na niej najlepsze rzeczy pozyskane w ostatnim dziesięcioleciu, same rarytasy - do odwiedzenia ekspozycji zaprasza Jan Gancarski.

Jan Gancarski - od 16 lat dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Zaprezentowane zostały sakralia pozyskane w trakcie badań zabytkowych świątyń, artefakty z krośnieńskiego rynku, unikatowe zabytki z Trzcinicy, gdzie w 2011 r. otwarto Skansen Archeologiczny, oddział muzeum. Karpackiej Troi właśnie poświęcono na wystawie sporo miejsca ponieważ budowa i otwarcie skansenu było dla muzeum wydarzeniem najważniejszym.

Karpacka Troja to grodzisko oraz park archeologiczny leżący u jej podnóża. Jak zapowiada dyrektor placówki, w przyszłości będą kolejne elementy: - Chcemy zrekonstruować dwie stajenki dla zwierząt, stodoły. Wprowadzimy hodowlę zwierząt, które były tam hodowane 3,5 tys. lat temu. Chcemy też zrekonstruować wiatę jako dom z epoki brązu, gdzie będzie można prowadzić zajęcia i dużą umywalnię dla osób korzystających z warsztatów.

Na ekspozycji jest też kolekcja fotografii i archiwaliów związanych z regionem, monety kolekcjonerskie z NBP, militaria z XIX i XX w. oraz zbiór eksponatów po internowanych z lat 80. XX w., tworzących największą kolekcję tego typu w Polsce. Ponadto lampy, dzieła sztuki, pamiątki po Andrzeju Leniku, czy ostatnio pozyskane prace Bieszczada, Bergmana, Ekierta.

Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)