45 lat szkoły muzycznej

Zespół Szkół Muzycznych im I. J. Paderewskiego w Krośnie obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia powstania placówki. Wielu mieszkańców Krosna zna budynek szkoły lub było na występie jej uczniów. Ale jak wygląda nauka w takiej szkole?
Patryk Sobiecki - uczeń III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia

- Do szkoły przychodzę na godzinę 7.00 lub 8.00 - opowiada Małgorzata Findysz, uczennica V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. - Mam lekcje, takie jak w każdym innym liceum, a dodatkowo przedmioty muzyczne. Najważniejszy przedmiot szkolny to instrument główny, w moim przypadku jest to fortepian. Oprócz tego mam jeszcze zajęcia z harmonii, kształcenia słuchu, historii muzyki i chóru. Niektórzy mają jeszcze orkiestrę - wylicza. Rozmawiamy w sali koncertowej szkoły. Małgorzata ma właśnie lekcję gry na fortepianie. Lekcje z instrumentem są zajęciami indywidualnymi.

Małgorzata Findysz - uczennica V klasy OSM II stopnia

Szkoła powstała oficjalnie 1 września 1960 roku. Początkowo swoją siedzibę miała w Pałacu Biskupim przy ul. Piłsudskiego, gdzie dziś mieści się Muzeum Podkarpackie. Obecny budynek szkoły przy ul. Paderewskiego został oddany do użytku w 1974 roku.

Budynek Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Paderewskiego

W skład Zespołu Szkół Muzycznych wchodzą:
- Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna (OSM) I stopnia (cykl 6-letni) - to szkoła podstawowa,
- Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna (OSM) II stopnia (cykl 6-letni) - to szkoła na poziomie gimnazjum i liceum,
- Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia (cykl 4-letni) - to szkoła dla uczniów, którzy edukację ogólnokształcącą odbywają w innych szkołach, a tu uczą się tylko muzyki.

Nadzór nad szkołą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jedna z 3 takich szkół w Krośnie - obok Liceum Plastycznego i Studium Animatorów Kultury (PPSKAKiB). Obecnie w szkole uczy się 300 uczniów.

Wśród nich jest Patryk Sobiecki, uczeń III klasy OSM II stopnia. Patryk od 9 lat gra na trąbce i choć jest dopiero gimnazjalistą, udało mu się już zdobyć dwa cenne wyróżnienia: podczas XXX Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku (2001) oraz na III Ogólnopolskim Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych w Mielcu (2004). Kilka dni temu (18.11) odwiedził pałac prezydencki w Warszawie. Odebrał tam stypendium, które otrzymał od państwa Kwaśniewskich.

- Gra na trąbce daje mi dużo satysfakcji - mówi. - Ale wymaga też wytężonej pracy. Czasem się nie chce, ale trzeba się przemóc. Ja ćwiczę ok. dwie godziny dziennie. Gram z przerwami, żeby się nie nadwyrężyć. Ta ciężka praca może kiedyś przynieść wielkie rezultaty w przyszłości. Taką mam nadzieję - przyznaje Patryk.

Edward Świątek - nauczyciel klas instrumentów dętych blaszanych - otrzymuje Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego

Jego mistrz - Edward Świątek twierdzi, że żeby odnieść sukces są potrzebne trzy czynniki: uzdolnienie ucznia, jego warunki psychofizyczne i ciężka praca. - Jeżeli uzdolnienia są podparte systematyczną pracą, można mówić o rozwoju. Uczniowie robią różne postępy, ja dostosowuję program do tego, ile uczeń ćwiczy i jakie są jego predyspozycje - mówi Edward Świątek.

Lekcja gry na trąbce w ogóle nie przypomina zwykłej szkolnej lekcji: - Naukę rozpoczynamy na bzykaniu na wargach: pfff... pfff... Chodzi o to, żeby uaktywnić wydech. Gdy uczeń potrafi już z siebie wydobyć dźwięk, wówczas pracuje na trąbce - opowiada nauczyciel.

Lista uczniów szkoły, którzy osiągnęli sukcesy, jest bardzo obszerna. Jaka jest recepta na sukces? - Talentów jest chyba sporo, nie tylko w naszej szkole. Uczniowie z talentem będą odnosić sukcesy, jeśli są odpowiednio prowadzeni i edukowani. Ostateczny sukces to współpraca ucznia, który chce się czegoś nauczyć, i mistrza, który chce mu wiedzę przekazać - twierdzi Bogusław Jaskółka, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. - Wielu nauczycieli pracuje ze swoimi uczniami nie licząc się ze swoim czasem. Często spotykamy ich w niedziele popołudniu, kiedy powinni odpoczywać, a pracują z uczniami - opowiada dyrektor.

Renata Zajdel - dyrygentka Chóru Mieszanego OSM II stopnia

W szkole działa chór. Powstał on w 1960 roku. Do jednych z największych jego osiągnięć należy zdobycie wyróżnienia w 1999 r. oraz II miejsca w 2003 i 2005 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie. Chór koncertował także zagranicą: na Słowacji (Turczańskie Teplice), W Austrii (Wiedeń, Modling) oraz we Francji (Rouen, Paryż). Obecnie (20.11) występuje we Włoszech: w Rzymie i Velletri k. Rzymu. - Będziemy też uczestniczyć w audiencji generalnej u Ojca Świętego - mówi Renata Zajdel, która od 12 lat jest dyrygentką chóru.

Agata Sawicka, dyrektor ZSM, podczas Jubileuszowego Koncertu Galowego

Z okazji 45-lecia szkoły w auli koncertowej szkoły odbył się (10.11) Jubileuszowy Koncert Galowy. W trakcie imprezy najlepsi nauczyciele ZSM otrzymali listy gratulacyjne, odznaki i nagrody.

Nagrodzeni nauczyciele:

  • Złote Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego: Jerzy Czechowski, Bogusław Wilk, Tadeusz Rymarz, Kazimierz Sierpiński
  • Srebrne Krzyże Zasługi: Henryka Warchoł, Edward Świątek
  • Odznaki "Zasłużony działacz kultury" nadane przez Ministra Kultury: Aleksandra Dućka, Elżbieta Gierlicka, Dorota Pelczar, Dorota Skibicka, Magdalena Sokołowska-Faryj, Teresa Szelc, Joanna Wojewoda, Renata Zajdel, Anna Zimka, Janusz Janas, Wojciech Pelczar
  • Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (agenda Ministerstwa Kultury): Ewa Gorczyca-Kwilosz, Agata Sawicka, Bogusław Jaskółka, Antoni Tełewiak
  • Listy gratulacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: szkoła, Alicja Blicharczyk, Kazimierz Jamroga
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)