160 książek do rozdania. Dlaczego warto zapisać dziecko do biblioteki

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zachęca rodziców, aby zapisali swoje dzieci do grona czytelników. Na start przedszkolaki otrzymają prezent w postaci książki z pierwszymi czytankami i karty do zbierania naklejek. Natomiast rodzice garść czytelniczych porad i inspiracji.
W książce "Pierwsze czytanki dla…” znajdują się proste opowiadania i wiersze polskich poetów i pisarzy
Damian Krzanowski

"Mała książka - wielki człowiek" to ogólnopolska kampania, która ma zachęcać dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania książek. – To dobry moment, żeby zapisać dziecko do biblioteki i nauczyć je czytać – mówi Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie.

Akcja skierowana jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat (urodzonych w latach 2014-2017, a od stycznia przyszłego roku w latach 2015-2018). Przy pierwszej wizycie w jednym z oddziałów i bezpłatnym zapisaniu dziecka do KBP, otrzymuje ono wyprawkę. Znajdzie w niej:

  • Kartę Czytelnika Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej - ważną do końca życia;
  • Kartę Małego Czytelnika - specjalną kartę, na którą dziecko zbiera naklejki.  Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki dostaje jedną naklejkę, a po zebraniu dziesięciu otrzymuje imienny dyplom;
  • Książkę „Pierwsze czytanki dla…” - dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka. Znajdują się w niej proste opowiadania i wiersze polskich poetów i pisarzy dziecięcych z ilustracjami.
Oddział dla dzieci przy ul. Wojska Polskiego 41 to miejsce, w którym można czytać, uczyć się oraz uczestniczyć w różnych spotkaniach i warsztatach
damian krzanowski

Dodatkowo rodzice otrzymają poradnik „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, z którego dowiedzą się o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i roli literatury w jego rozwoju. Znajdą też tam wiele porad i inspiracji.

Bliblioteka oferuje książki dla dzieci w każdym wieku
damian krzanowski

- Dzieci mają frajdę ze zbierania naklejek. Gdy uzbierają na jedną kartę, przychodzą po kolejną, wtedy dostają dyplom Małego Czytelnika i gadżety. Często rozmawiają między sobą w przedszkolu i opowiadają co ciekawego dzieje się w bibliotece, co tam można zobaczyć i dostać - mówi Elżbieta Staroń, kierownik Oddziału dla dzieci KBP.

Czytanie uczy dziecka nowych słów, zwrotów, ale także zachowań. Dzięki przedstawionym w książkach sytuacjom, dziecko będzie umiało się odnaleźć np. w przedszkolu lub na podwórkuKrośnieńska biblioteka oferuje ogromny wybór dziecięcej literatury: do czytania samodzielnego, z rodzicami lub książek obrazkowych, do zabawy - dodaje.

Oddział dla dzieci dysponuje także dużym wyborem gier planszowych
damian krzanowski

W Oddziale dla Dzieci, który znajduje się w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Wojska Polskiego 41, mali czytelnicy mogą korzystać także z dużego wyboru gier planszowych. Jest to również miejsce, w którym mogą się uczyć, odrabiać lekcje oraz brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy. Na czas epidemii organizowane są one online. 

Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę – mówi Monika Machowicz.

Wyprawki można odbierać w Oddziale dla Dzieci oraz w sześciu filiach na terenie miasta:

  • Filia nr 1 (Polanka, ul. Decowskiego 46),
  • Filia nr 2 (Suchodół, ul. Grunwaldzka 12),
  • Filia nr 3  (Osiedle Traugutta,  ul. Witosa 1e),
  • Filia nr 4 (Osiedle Tysiąclecia, ul. Krakowska 124),
  • Filia nr 5 (Białobrzegi, ul. Kopernika 17),
  • Filia nr 7 (Osiedle Turaszówka, ul. Rzeszowska 1).
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
popieram
01.10.2020 07:32

Gdyby "loginka1" nie czytała książek w pzeszłości i obecnie, to na pewno nie napisałaby komentarza tak pięknym językiem. Co do Średniowiecza jako wieku jasności, polemizowałabym :) Pozdrawia loginkę1. P.S. Ja także lubię czytać.

popieram
na forum od listopada 2017
loginka1
30.09.2020 17:37

Czy ja wiem - gdybym nie czytała tyle pięknych książek w dzieciństwie i w późniejszych latach - dziś łatwiej byłoby mi znosić wspaniałości roku 2020. :-( Choć z drugiej strony - dzięki książkom można psychicznie ominąć polityczno-medialny zgiełk i żyć w wyimaginowanym świecie, bo ten realny - zawsze beznadziejny, dziś staje się już żałosny. Cofamy się ostro w rozwoju. Starożytni przy nas to bogowie, a wyśmiewane Średniowiecze - wiekiem jasności, przy ciemnym XXI.

loginka1
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)